Pistacje - czy warto je jeść? Odpowiedź jest prosta!
Ze wszystkich orzechów to właśnie pistacje są jednymi z najbardziej cennych produktów. Mają mnóstwo wartości odżywczych, a przy tym są bardzo smaczne i nadają się na zdrową przekąskę. Dowiedz się, co możesz zyskać, jedząc pistacje.
Orzechy pistacjowe, zwane po prostu pistacjami lub zielonymi migdałami, to owoce drzew z rodzaju pistacja, które pochodzą z terenów Azji Środkowej i Azji Mniejszej i są uprawiane przede wszystkim w Turcji, Syrii, Iranie, Iraku, także w Grecji.
Do Polski pistacje są importowane i sprzedawane, niestety, w stosunkowo wysokiej cenie: za 100-gramową paczkę pistacji możemy zapłacić ok.10 zł, a za paczkę kilogramową – nawet 50 zł. Pistacje to niewielkie orzeszki o lekko podłużnym, migdałowatym kształcie, o jasnej, beżowej skorupce i zielonkawej, jadalnej pestce. Pistacje mają lekko słodkawy smak, silny aromat, dlatego są szeroko stosowane w kuchni.
Pistacje – wartości odżywcze
Lista składników odżywczych, które posiadają pistacje, jest bardzo długa. Zawierają one przede wszystkim dużo potasu, są bogate w witaminę C, A, E, w kwas foliowy, taminę, ryboflawinę, niacynę, a także w wapń, żelazo, magnez, fosfor. Zawierają również bardzo dużo aminokwasów, np. leucyny, lizyny, tryptofanu. Jako jedyne orzechy zawierają luteinę i zeaksantynę, również inne antyoksydanty. Pistacje w 100-gramowym opakowaniu, zawierają aż 562 kcal, w tym ok. 50 g tłuszczu, ok. 20 g białka i ok. 30 g węglowodanów.
Pistacje - dlaczego warto po nie sięgać?
Pistacje – właściwości lecznicze
Spożywanie pistacji jest przede wszystkim zalecane dla osób, które borykają się z problemami ze wzrokiem, gdyż luteina i zeaksantyna bardzo pozytywnie działają na plamkę żółtą i chronią przed jej zwyrodnieniem, a dzięki witaminie A chronią przed zespołem suchego oka i kurzą ślepotą. Ponadto warto wiedzieć, że pistacje bardzo pozytywnie wpływają na układ nerwowy i nastrój dzięki witaminom z grupy B. Są więc polecane dla osób zestresowanych, zmęczonych.
Dodatkowo zawarte w pistacjach żelazo zapobiega anemii i pomaga kobietom, które mają obfite miesiączki. Warto również wiedzieć, że pistacje, dzięki antyoksydantom, zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory i bardzo korzystnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy, obniżając poziom "złego" cholesterolu, regulując poziom cukru we krwi, poprawiając pracę naczyń krwionośnych. Mimo tego, że pistacje są kaloryczne, mogą przyczynić się do spadku wagi, gdyż dzięki wysokiej zawartości błonnika skutecznie sycą. Pistacje korzystnie wpływają także na stan skóry, włosów i paznokci
Pistacje – kulinarne zastosowanie
Pistacje można jeść prosto z opakowania, ale warto wiedzieć, że najzdrowsze są te pakowane bez soli i innych smakowych dodatków, pochodzące z ekologicznych upraw. Pistacje dodaje się jako nadzienie do różnych cukierków i czekoladek; doskonale nadają się również do ciast, lodów, tortów, sałatek; nadziewa się nimi także słodkie bloki czekoladowe i rolady. Pistacje są składnikami rożnych dań tureckich i bałkańskich, np. bakławy (baklvy).