Pieprz biały
Biały pieprz jest przyprawą, która coraz częściej znajduje zastosowanie w polskiej kuchni. Przede wszystkim stanowi ona skuteczny zamiennik dla zdecydowanie popularniejszego u nas pieprzu czarnego. Z czego wytwarza się białą odmianę tej przyprawy? Do jakich dań najlepiej ją stosować?
Dawniej pieprz uważany był za jeden z najcenniejszych dostępnych surowców naturalnych. Od czasów średniowiecznych przyprawa nie tylko traktowana była jako wyjątkowy dodatek do dań, ale również środek płatniczy o dużej wartości. Nierzadko zdarzało się, że za sprowadzenie aromatycznego pieprzu ofiarowano kupcom niemałe ilości czystego złota. Dziś przyprawa dostępna jest w każdym sklepie, a jej cena nie należy do wysokich. Na marketowych półkach obok tradycyjnego czarnego pieprzu znaleźć możemy wiele jego odmian. Jedną z nich jest chociażby pieprz biały, który cechuje się nieco subtelniejszym smakiem i intensywniejszym aromatem.
Biały pieprz – jak się wytwarza?
Pieprz biały uzyskuje się z tej samej rośliny, co pieprz czarny. Piper nigrum – bo tak brzmi łacińska nazwa tego gatunku – jest byliną z rodziny pieprzowatych, porastającą tereny strefy tropikalnej. Doskonale znaną nam ostrą przyprawę wytwarza się z owoców rośliny. Czarna odmiana pieprzu uzyskiwana jest z ususzonych niedojrzałych pestkowców wielkości grochu. Nieco inaczej wygląda proces wyrobu białego pieprzu. W przypadku tej odmiany przyprawy owoce zrywa się dopiero po pełnym dojrzeniu, a następnie moczy się je w wodzie. Gdy napęcznieją, zdejmowana jest z nich zewnętrzna powłoka, po czym poddaje się je suszeniu. Ostatni etap wytwarzania pieprzu białego trwa tak długo, aż nabierze on białego lub lekko żółtego koloru.
Zastosowanie pieprzu białego w kuchni
Biały pieprz cechuje się delikatniejszym i subtelniejszym smakiem. Odmiana ta ma również intensywniejszy aromat. Przyprawę z pewnością warto dodawać do zup – często używa się jej do urozmaicenia żurku lub barszczu białego. Biały pieprz fantastycznie komponuje się również w gęstych i kremowych sosach (np. na bazie śmietany). Bardzo dobrze pasuje on również w zestawieniu z daniami ziemniaczanymi, rybami, sałatkami i innymi specjałami o delikatnym smaku. Białym pieprzem można też doprawić różnego rodzaju marynaty oraz pasztety.
Do czego warto dodać pieprz biały?
• Barszcz biały
• Sos koperkowy
• Sos pieczarkowy
• Puree ziemniaczane
• Placki ziemniaczane
• Smażony pstrąg
• Panierowana pierś z kurczaka
• Sałatka wiosenna
• Kurki w śmietanie
Pieprz biały a właściwości lecznicze
Pieprz znany jest z tego, że zdradza pewne korzystne dla naszego zdrowia właściwości. Biała odmiana tej przyprawy bardzo pozytywnie wpływa na pracę naszego układu pokarmowego – może m.in. złagodzić objawy biegunki, poprawić trawienie oraz zniwelować zgagę. Oprócz tego biały pieprz dostarcza naszemu organizmowi takie wartości odżywcze, jak magnez, wapń i błonnik. Według niektórych badań biała odmiana pieprzu wykazuje działanie antynowotworowe. Ze względów smakowych, ale również leczniczych, zalecane jest używanie świeżo zmielonej przyprawy.
Wojciech Chentkiewicz