Trwa ładowanie...
d2xs0j0

Pieczeń

123
Źródło: 123

Pieczone mięso to doskonały pomysł na rodzinny obiad, święta lub inne uroczystości. Soczyste, kruche mięso z przypieczoną skórką smakuje zarówno na ciepło, podane w towarzystwie aromatycznego sosu, jak i na zimno, w roli wędliny na kanapki. Pieczenie mięsa to prawdziwa sztuka. Wystarczy jednak trzymać się kilku prostych zasad, by wspiąć się na kulinarne wyżyny.

Pieczeń – jak wybrać mięso
Do pieczenia wybieramy kawałek mięsa, który waży nie mniej niż 1 kg. Zbyt małe kawałki mięsa spowodują, że nie uda się uzyskać efektu chrupiącej skórki przy zachowaniu soczystego wnętrza - całość wyschłaby zbyt szybko. Pieczeń możemy przygotować z mięsa wieprzowego, wołowego, cielęciny, drobiu, dziczyzny czy jagnięciny.

Zanim włożymy mięso do piekarnika, musimy je odpowiednio przygotować, a więc zamarynować. Dzięki temu mięso zyska niepowtarzalny smak i aromat, a dodatkowo nie wyschnie podczas pieczenia. Najprostsza marynatę przygotujemy z oliwy (lub oleju), wymieszanego z musztardą, octem, sokiem z cytryny czy piwem. Do tego ulubione przyprawy – tymianek, cząber, rozmaryn, estragon, czosnek, słodka papryka, pieprz. Mięso nacieramy marynata i odstawiamy na kilka godzin (a najlepiej na całą noc) do lodówki.

Jeśli kawałek mięsa ma nieregularny kształt i istnieje zagrożenie, że "rozejdzie się" podczas pieczenia, warto związać go sznurkiem. Wówczas pieczeń stanie się bardziej zwarta. Dzięki temu unikniemy przesuszenia mięsa w środku.

Jeśli pieczemy chude mięsa, należy zawinąć je w plaster boczku lub słoniny. W trakcie pieczenia możemy również od czasu do czasu polewać mięso tłuszczem, który się z niego wytapia.

Optymalna temperatura pieczenia mięsa to 160-180 st. C. Na pierwsze 10-15 minut można nastawić ją na 200-220 st. C. Czas pieczenia mięsa zależy od tego, jak duża jest sztuka mięsa lub tuszka ptaka. Ogólnie przyjmuje się, że powinna być to 1 godzina na kilogram.

Po upieczeniu nie podawajmy potrawy od razu na stół. Odstawmy mięso na około 10-15 minut. W tym czasie temperatura wewnątrz się wyrówna, a wilgoć rozejdzie równomiernie.

Pieczeń – z czym podawać
Mięsna pieczeń doskonale komponuje się z aromatycznym sosem pieczeniowym lub grzybowym. Do niej podajemy opiekane ziemniaki, puree lub kaszę. Na talerzu nie może również zabraknąć ulubionej surówki. Oryginalnym dodatkiem do pieczonych mięs jest konfitura z żurawiny, borówek lub czerwonej cebuli.

Przepisy

d2xs0j0
d2xs0j0
d2xs0j0
d2xs0j0
d2xs0j0
d2xs0j0
Więcej tematów
d2xs0j0

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj