Trwa ładowanie...

Ogórki konserwowe kontra kiszone. Które są zdrowsze?

Smaczny dodatek do kanapek i składnik wielu potraw. Zarówno ogórki kiszone, jak i konserwowe, oprócz walorów kulinarnych, mogą pochwalić się sporymi wartościami odżywczymi. Które powinny częściej pojawiać się w naszym jadłospisie?

Ogórki konserwowe kontra kiszone. Które są zdrowsze?Źródło: 123RF
d249ozl
d249ozl

Ogórki kiszone mają bez wątpienia znacznie dłuższy rodowód. Taką formę konserwacji tego smacznego warzywa stosowano już blisko 2,5 tys. lat temu na terenach Mezopotamii. W Polsce upowszechniła się w okresie średniowiecza i do dziś nie straciła na popularności.

W wyniku kiszenia cukry proste zawarte w komórkach roślinnych rozkładają się na kwas mlekowy. Prawidłowy przebieg fermentacji zależy m.in. od zawartości cukrów i wody w surowcu, utrzymania odpowiedniej temperatury (szczególnie w pierwszych dniach) i usunięcia powietrza przez zalanie ogórków solanką.

Jak wszystkie kiszonki także ogórki wykazują imponujące właściwości odżywcze, m.in. są silnym probiotykiem, który wzmacnia odporność organizmu, przywraca równowagę mikroflory jelitowej, zapewnia lepsze samopoczucie i większą energię życiową.

Lekkostrawne i niskokaloryczne

Kiszone ogórki dostarczają bardzo dużej dawki witaminy C, która nie tylko wspiera organizm w walce z wirusami i bakteriami, ale również wykazuje właściwości przeciwutleniające, neutralizując szkodliwe działanie wolnych rodników. Dostarczają też sporo witamin z grupy B (łagodzą stres i poprawiają kondycję skóry, włosów czy paznokci) oraz acetylocholiny, która reguluje ciśnienie krwi.

Zobacz też: Nie wylewaj wody po ogórkach

Ogórki kiszone są lekkostrawne i niskokaloryczne, ponieważ w wyniku fermentacji tracą bardzo dużo cukru, przekształcanego m.in. w kwas mlekowy. Ich systematyczne spożywanie obniża ryzyko zachorowania na raka żołądka, dwunastnicy czy jelita grubego.

d249ozl

Oczywiście na wartości odżywcze tego specjału wpływa sposób jego wytwarzania, o czym warto pamiętać, kupując ogórki kiszone w sklepie. Wielu producentów chętnie sięga bowiem po rozmaite konserwanty i chemiczne ulepszacze, które mają przedłużać trwałości i wzmacniać smak kiszonek, np. kwas askorbinowy (wypłukuje naturalną witaminę C) czy sorbinian potasu niszczący pożyteczne bakterie.

Jeśli jednak ogórki ukiszone są tradycyjną metodą, bez niepotrzebnych dodatków, są jednym z najzdrowszych produktów spożywczych. Na uwagę zasługuje nawet sok, który powstaje w czasie fermentacji. Od wieków uchodzi za skuteczne remedium na kaca, ale może być również wartościowym zamiennikiem nafaszerowanych chemikaliami napojów izotonicznych, ponieważ świetnie nawadnia organizm, a dodatkowo zawiera mnóstwo potrzebnych mikroelementów. Sok z kiszonych ogórków można też wykorzystać w kuchni, przygotowując koktajl, chłodnik czy marynatę do mięsa.

Ach, ten cukier…

Ogórki konserwowe mają znacznie krótszą historię, ale także cieszą się bardzo dużą popularnością. Marynuje się je w zalewie z wody, octu, cukru, soli oraz przypraw (najczęściej liści laurowych, ziela angielskiego i pieprzu), wzbogacając także kawałkami innych warzyw: cebuli, marchewki, papryki czy czosnku, a następnie wekuje i pasteryzuje.

Tak przetworzone ogórki mają słodszy i jednocześnie ostrzejszy smak niż kiszone, dzięki czemu są chętnie wykorzystywane w kuchni. Także one dostarczają sporo wartościowych składników odżywczych, w tym błonnika pokarmowego, witaminy A, C, D, E, witamin z grupy B oraz magnezu, miedzi, wapnia, fosforu, żelaza, cynku i fluoru. Wykazują również działanie alkalizujące, dzięki czemu pomagają przywrócić w organizmie równowagę kwasowo-zasadową.

Jednak w przeciwieństwie do ogórków kiszonych, konserwowe nie mają właściwości probiotycznych. Są też bogatszym źródłem niekorzystnego dla zdrowia cukru, który stosuje się do przygotowania marynaty, często w dużych ilościach. Niestety przekłada się to także na ich większą kaloryczność i wyższy indeks glikemiczny, co oznacza, że po zjedzeniu korniszonów szybciej podnosi się poziom glukozy we krwi, o czym powinny pamiętać zarówno osoby zmagające się z cukrzycą, jak i będące na diecie odchudzającej.

d249ozl

Na pocieszenie można dodać, że np. zalewa z ogórków konserwowych działa przeciwbakteryjnie oraz pomaga złagodzić wiele dolegliwości żołądkowych, przede wszystkim związanych z chorobą refluskową, spowodowaną zaburzeniami poziomu kwasu żołądkowego.

Podobnie jak w przypadku soku z ogórków kiszonych, zalewę warto wykorzystywać kulinarnie, z powodzeniem zastąpi ocet czy sok z cytryny, jest też doskonała do przygotowania marynat. Sprawdzi się nawet w drinkach, chociażby jako dodatek do… whisky. Połączenie tego alkoholu z zalewą po korniszonach nosi nazwę "pickleback" i jest popularne w USA oraz w Wielkiej Brytanii. To oczywiście nic nowego. Woda po ogórkach to w końcu poslki patent na kaca. Napój ma kwaśno-gorzki smak. Można go pić na dwa sposoby - szota whisky popijamy wodą po ogórkach lub mieszamy oba płyny w szklance.

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d249ozl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d249ozl
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj