Napoje zimne
Zimne napoje to ogólne określenie płynów przeznaczonych do konsumpcji, które serwowane są w temperaturze pokojowej lub schłodzone.
Zimne napoje przede wszystkim gaszą pragnienie, ale także dostarczają wartości odżywczych, a podczas specjalnych okoliczności pełnią funkcje obyczajowe.
Najpopularniejszym zimnym napojem jest oczywiście woda. Gazowana lub nie, podawana z kostkami lodu lub cytryną najlepiej ugasi pragnienie w letni dzień. Woda pitna to czysta woda nadająca się do spożycia.
Na bazie wody tworzone są lemoniady, nie tylko cytrynowe. Urozmaicają one tradycyjną wodę i świetnie gaszą pragnienie. Są proste do przygotowania w domu na bazie sezonowych owoców.
Na bazie warzyw i owoców powstają soki, nektary oraz napoje owocowe. Soki, zgodnie z przepisami Polski oraz Unii Europejskiej, są to napoje wykonane z naturalnych składników pozyskanych w procesie wytwarzania soku. Nektary są to napoje wytworzone z rozcieńczonego soku, do produkcji których dozwolone jest stosowanie naturalnych (do 200 gramów na litr) i sztucznych substancji słodzących oraz dodatkowych naturalnych barwników i aromatów oraz dopuszczone jest stosowanie kwasku cytrynowego w słodzonych napojach. Przepisy Polski oraz Unii Europejskiej określają tym terminem wszystkie napoje bezalkoholowe produkowane na bazie soków (zawierające sok owocowy) zawierające dodatki niedozwolone przy produkcji soków oraz nektarów. Obecnie nie obowiązują żadne limity określające minimalną zawartość soku.
Do napojów zimnych zaliczamy także wszelkiego rodzaju napoje gazowane, które nie są szczególnie zdrowe. Zawierają duże ilości cukru oraz konserwantów.
Napoje bezalkoholowe według polskiego prawa to te, które zawierają nie więcej niż 0,5 proc. etanolu. Jest to na przykład piwo bezalkoholowe.