Trwa ładowanie...

Longan – charakterystyka, wartości odżywcze, właściwości, zastosowanie

Longan to owoc mało znany i przez to trudno dostępny w Polsce, ale warty uwagi, ponieważ świetnie smakuje i zawiera mnóstwo substancji odżywczych.

Longan – charakterystyka, wartości odżywcze, właściwości, zastosowanieŹródło: Shutterstock.com
d3450at
d3450at

Longan – charakterystyka

Longan to dla Polaków owoc w zasadzie skrajnie egzotyczny, a na pewno mniej znany niż jego bliski krewny – liczi. Longan pochodzi z tropikalnych rejonów Azji, przede wszystkich Chin, gdzie nazywany jest long yan, co oznacza „smoczy owoc”. Ma to swoje przełożenie na wygląd owocu. Pod cienką, elastyczną skorupką o brązowo-żółtej barwie, kryje się prawie przeźroczysty, miękki miąższ otaczający niewielką czarną pestkę. Skorupkę łatwo usunąć naciskając ją delikatnie, dopóki sama nie pęknie. Owoc longanu jest niewielki, ma od 2 do 3 cm średnicy. W smaku nieco przypomina liczi, jest delikatny i słodki.

Owoce longanu rosną na niewysokich, wiecznie zielonych drzewkach i formują się w grona. Drzewa longanu *mają tendencję do obfitego owocowania, dlatego nie wszystkie owoce są aromatyczne, a ostatecznie najlepszych do spożycia okazuje się jedynie połowa. W Chinach okres dojrzewania owoców longanu* przypada na porę suchą – lipiec i sierpień.

Longan – wartości odżywcze

Longan jest przede wszystkim źródłem witaminy C. Według badań potrafi zaspokoić nawet 80% dziennego zapotrzebowania ludzkiego organizmu na tę witaminę. Longan zawiera także żelazo, magnez, potas i fosfor. Ponadto, jest bogaty w witaminę A i cenne dla zdrowia antyoksydanty.

Longan – właściwości

Dzięki wysokiej zawartości minerałów i witamin, longan ma wiele właściwości, które pozytywnie wpływają na organizm człowieka. Obecne w nim ogromne ilości witaminy C poprawiają odporność, przeciwdziałają infekcjom i wspierają w walce z chorobą.

d3450at

Longan zawiera także antyoksydanty, które skutecznie zwalczają wolne rodniki odpowiedzialne za powstawanie komórek nowotworowych. Minerały natomiast wpływają pozytywnie na pracę śledziony oraz układu nerwowego, mięśniowego, a także krwionośnego, ponieważ wspierają produkcję hemoglobiny.

Warto spożywać longan również po to, aby poprawić stan skóry, włosów i paznokci. Zawarte w nim substancje odżywcze nadadzą cerze blasku, a włosom zdrowego połysku.

Według niekonwencjonalnej medycyny chińskiej, owoce longanu mają działanie odprężające. Pomogą również w walce z nadpobudliwością i bezsennością, koją nerwy, niwelują zawroty głowy i poprawiają pamięć. Longan uważany jest także na naturalny antydepresant.

Ponadto, nasiona longanu, przyjmowane w postaci proszku, mogą zredukować nadmierną potliwość.

d3450at

Longan – zastosowanie

Owoce longanu można jeść na surowo, ale wypestkowane nadadzą się również do soków, syropów, koktajli czy sorbetów. Stanowią także ciekawą dekorację deserów i ciast. Sałatkom owocowym longan doda słodkości i soczystości. W kuchni azjatyckiej znajdzie zastosowanie jako składnik zup oraz słodko-kwaśnych dań.

W Polsce ciężko jest znaleźć owoce longanu w zwykłych sklepach. Najlepiej szukać ich w sklepach internetowych lub tych z produktami azjatyckimi. Jednak częściej można spotkać longany suszone, niż świeże.

Na Dalekim Wchodzie pestki longanu wykorzystywane są jako antidotum na ukąszenia węży.

d3450at

Drzewka longanu, choć uprawiane głównie w Chinach, Indiach, Indonezji, Malezji i na Tajwanie, można spotkać w wielu innych regionach świata jako egzotyczną ozdobę przydomowych ogródków.

d3450at
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3450at
Więcej tematów