Likier
Likier to gęsta wódka owocowa, która ma rzesze swoich oddanych fanów. Kiedyś likier popijało się na dworach, dziś likier ma swoje wąskie, ale bardzo oddane, grono fanów.
Historia likieru jest naprawdę długa. Początkowo jednak ten rodzaj trunku nie był wywarzany po to, by kosztować go w czasie przyjęć czy bankietów. W XVI wieku włoscy alchemicy produkowali pierwsze wyroby alkoholowe, które następnie miały spełniać rolę leków. Niestety w tamtych czasach spirytus oraz inne składniki destylacji miały bardzo nieprzyjemny zapach i smak. Włosi wpadli więc na pomysł, by do trunków dodawać słodkie wino oraz miód. Zaczęto je także aromatyzować olejkami oraz wyciągami z roślin i ziół. Właśnie tak powstał rosolis, czyli słodki likier, który podbił w późniejszym czasie dwory królewskie w niemal całej Europie.
W późniejszym okresie spirytus stawał się coraz lepszy jakościowo, a produkcja likierów kwitła. Na przełomie XIX i XX wieki ten słodki trunek był popularny już nie tylko wśród królów, książąt i artystkoracji, ale także wśród mieszczaństwa i ludzi uboższych. Na stołach gościły Advocaat, Amaretto oraz likiery owocowe, które podawano głównie w czasie przyjęć.
Dzisiaj popularność likierów zdecydowanie spadła. Ich miejsce zajęły lżejsze i mniej słodkie alkohole takie jak piwo czy wino. Wciąż jednak są osoby, które uwielbiają napić się gęstego likieru. Czasami nawet decydują się na produkcję swojego ulubionego trunku w zaciszu domowym.
Gatunki likieru
Każdy rodzaj likieru będzie miał swój własny i niepowtarzalny smak. Bardzo popularne są m.in. likiery cytrusowe, które sporządza się z cytrusowych destylatów lub naturalnych olejków. Niektórzy uwielbiają również likiery owocowe, które robi się z soków wiśni, czarnej porzeczki czy jeżyny.
Bardzo dużą popularnością cieszy się także likier jajeczny, czyli znany Advocaat, a także miodowy Krupnik. Osoby, które lubią aromatyczne smaki, powinny sięgnąć po kminkowy Alasz czy anyżowy likier Anisette. Fanom orzechów z pewnością będzie smakował migdałowy trunek Ameretto lub słodkie Frangelico.
Likier – zastosowanie
Ze względu na to, że likier jest bardzo słodki i gęsty, często wykorzystuje się go do przygotowywania deserów. Możemy polać nim lody lub naleśniki. Wiele osób dodaje także likier do swoich wypieków lub domowych powideł i marmolad.