Kuzynka białej kapusty. Co zrobić z włoskiej kapusty w kuchni?
Kapusta włoska jest jedną z odmian kapusty warzywnej. Atutem tego warzywa jest odporność na mróz. Charakteryzuje się ostrzejszym smakiem niż kapusta biała.
Kapusta włoska – charakterystyka
Uprawy tej kapusty zapoczątkowano w północnych Włoszech w XVII wieku. Kapustę włoską tworzą duże pomarszczone liście. Tworzą one pojedyncze głowy, podobnie jak u białej odmiany. Wspomniane liście mają ciemnozielony kolor i posiadają pęcherzykowate wzdęcia.
Kapusta włoska to spory zbiór witamin i składników mineralnych. Posiada w swej strukturze cenny beta karoten, odpowiedzialny za narząd wzroku i skórę. Spożywając kapustę włoską uzupełnimy organizm w prowitaminę A, witaminę C i E. Wzmocnimy nasze kości za sprawą zawartego w niej wapnia, oraz wspomożemy układ mięśniowy dzięki potasowi. Kapusta włoska zawiera antocyjany, które zmniejszają ryzyko miażdżycy i nowotworów.
Właściwości lecznicze kapusty włoskiej
Oprócz wspomnianych wyżej właściwości kapusta włoska jest skutecznym lekarstwem na wszelkie rany. Dzięki zawartej w niej siarce przyspiesza gojenie oparzeń czy odmrożeń. Zażywając regularnie kapustę włoską poprawimy stan swoich włosów, skóry i paznokci.
Cykoria – właśnie zaczyna się sezon
Niezwykle zdrowe są okłady z liści kapusty włoskiej. Przede wszystkim oczyszczą organizm z nagromadzonych toksyn. Ponadto, wspomogą nas w walce z trądzikiem czy opryszczką. Liście kapusty włoskiej skutecznie podziałają w przypadku kataru, zaburzeń jelitowych czy zatruć pokarmowych. Warto również dodać, że okłady wyregulują ciśnienie tętnicze i zmniejszą przekrwienie. Jeśli odczuwamy zmęczenie, znużenie, towarzyszy nam uczucie ciężkich nóg to warto sięgnąć po liście kapusty włoskiej. Wśród zastosowań nie można pominąć ich kojącego działania w przypadku hemoroidów, czyraków czy bólów menstruacyjnych.
Najlepszym sposobem wykorzystania tych właściwości jest wyciśnięcie soku z liści kapusty oraz przyłożenie go na zmienione chorobowo miejsca. Wypity sok, z kolei, pomoże w leczeniu cukrzycy i wrzodów. Spożywanie dwóch szklanek dziennie zmniejszy uczucie zmęczenia, osłabienia. Polecane jest osobom skarżącym się na depresję, kamicę, szkorbut czy zapalenie oskrzeli. Płukanie sokiem pozwoli uporać się z bólem lub stanem zapalnym gardła.
Zawarta w kapuście włoskiej witamina K reguluje krzepliwość krwi, dlatego warto ją stosować w przypadku zwichnięć bądź zapalenia stawów.
Kapusta włoska – zastosowanie w kuchni
Większość uważa kapustę włoską za produkt ciężkostrawny. Opinia ta może wynikać z przekonania, że często powoduje wzdęcia lub niestrawność. Najczęściej bowiem jest podawana z tłustym mięsem, bądź innymi zasmażanymi daniami. Aby poradzić sobie z dolegliwościami należy dodać do kapusty włoskiej kminek lub majeranek.
Polska kuchnia wykorzystuje kapustę włoską do przygotowania gołąbków. Można wykonać z niej również gulasz lub tartę. Stanowi smaczną przekąskę, gdy ją ugotujemy z dodatkiem soli i łyżeczki cukru i polejemy masłem z zarumienioną bułką lub zapieczemy z sosem beszamelowym.