Trwa ładowanie...

Kupujesz pietruszkę, a tu pasternak. Jak nie dać się oszukać?

Czy zdarzyło ci się kupić pietruszkę, a po powrocie do domu stwierdziłeś, że ona zupełnie nie pachnie jak pietruszka, a raczej jak marchewka? Jeśli tak, to kupiłeś pasternak. Oba warzywa są do siebie podobne tak bardzo, że łatwo je pomylić. Bywa, że mylą się sami sprzedawcy.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Kupujesz pietruszkę, a tu pasternak. Jak nie dać się oszukać?Źródło: iStock.com
d2hhaum
d2hhaum

Pietruszka korzeniowa i pasternak są zdrowe i smaczne, choć to ta pierwsza roślina w diecie Polaków znalazła szczersze zastosowanie. Wygląd mają praktycznie taki sam – ich korzenie są białe, długie, zwężające się ku dołowi. Może się nam zatem zdarzyć, że w sklepie czy na targu pomylimy te warzywa. Z niewiedzy albo winy sprzedawców.

Dlaczego sprzedawcy sprzedają go jako pietruszkę? Odpowiedź jest bardzo prosta – chęć zysku. Uprawa pasternaku jest znacznie tańsza od uprawy pietruszki. Łatwiej przechowuje się go również w magazynach. Dodatkowo pasternak źle kojarzy się Polakom, ponieważ przez długi czas był stosowany wyłącznie jako pasza dla zwierząt.

Co w nich siedzi?

Pasternak spokrewniony jest z marchwią, ale nie ma pomarańczowego koloru i beta-karotenu. Ma specyficzny, słodki, orzechowy smak i zapach podobny do marchewkowego. Ma także wiele cennych substancji odżywczych. W 100 gramach ugotowanego pasternaku jest niewiele ponad 120 kalorii, kwas foliowy i magnez. Taka porcja warzywa w jednej trzeciej pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Pasternak jest także bogaty w błonnik.

Pietruszki nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest powszechnie dostępna, smaczna i ma wielkie wartości lecznicze. W jej korzeniu znajdują się m.in. olejki eteryczne, flawonoidy, kumaryny i śluzy, a także witaminy i sole mineralne. Korzenie pietruszki są środkiem moczopędnym i rozkurczowym, zmniejszają napięcia mięśni gładkich dróg moczowych i jelit, ułatwiają trawienie i przyswajanie pokarmów.

d2hhaum

Jak je odróżnić?

Pasternak do tego stopnia wyglądem przypomina pietruszkę, że w kuchni anglosaskiej zastępuje ją. Najłatwiej rozróżnić oba warzywa po liściach. Pietruszka ma liście gładkie i ciemnozielone, bez włosków. Liście pasternaku są natomiast od spodu pokryte włoskami i mają jaśniejszy kolor. Jeśli jednak kupowane warzywo nie ma naci, warto przyjrzeć się miejscu, gdzie powinna się ona znajdować. W miejscu wyrastania liści pasternak ma nieduże wgłębienie z ciemną otoczką, czego nie znajdziemy w przypadku pietruszki.

Pasternak od pietruszki można odróżnić po charakterystycznym wgłębieniu w miejscu, gdzie wyrasta nać. iStock.com
Pasternak od pietruszki można odróżnić po charakterystycznym wgłębieniu w miejscu, gdzie wyrasta nać. Źródło: iStock.com

Najlepszym sposobem, by je rozróżnić będzie zapach i smak. Ułam delikatnie końcówkę korzenia lub potrzyj paznokciem. Pasternak nie pachnie pietruszką, a bardziej marchewką. Jest słodszy w smaku, z wyczuwalnym posmakiem orzechów. Aromat pietruszki jest za to bardziej intensywny i lepiej nam znany. Dzięki tym sposobom nie nabierzesz się podczas zakupów.

Pasternak i co dalej?

Jeśli jednak zamiast pietruszki do domu przyniosłeś pasternak, nie wyrzucaj go. Oczywiście, aby ugotować pyszny rosół, pietruszka jest niezbędna i pasternak nie może jej zastąpić, ale i z niego można przygotować coś pysznego. Starty na tarce, młody pasternak będzie idealnym dodatkiem do sałatek. Popularne jest także purée z pasternaku z dodatkiem masła, soli i pieprzu. Warzywo pokrojone w kostkę dodaje smaku zupom i potrawom duszonym, ale nie zastąpi smaku i aromatu pietruszki.

Zobacz także wideo: Za te warzywa możesz zapłacić majątek

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2hhaum
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hhaum
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj