Król polskich obiadów. 4 pomysły na schabowego
"Potem wyśnimy sen kolorowy, sen malowany / Z twarzą wtuloną w kotlet schabowy, panierowany" – śpiewał Wiesław Gołas w niezapomnianym szlagierze "W Polskę idziemy". Smażony plaster mięsa wieprzowego to absolutna klasyka polskiej kuchni. A gdyby przyrządzić ją w trochę inny sposób?
Tradycyjny kotlet schabowy
Zaczynamy od klasyki, czyli dania, które gości w wielu polskich domach, zwłaszcza podczas niedzielnego obiadu. Przygotowanie tradycyjnego schabowego nie jest trudnym zadaniem, ale wymaga przestrzegania pewnych zasad.
Plastry mięsa wieprzowego (ze schabu środkowego) należy na początku rozklepać tłuczkiem, najlepiej przez folię spożywczą. Optymalna grubość to 3-4 milimetry. Następnie mięso przekładamy do miski z mlekiem i dodajemy pokrojoną w piórka cebulę, kilka liści laurowych oraz ziaren ziela angielskiego, sól i pieprz. Dla wzmocnienia smaku możemy też dołożyć 1-2 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę. Przekładamy do lodówki, najlepiej na całą noc.
Następnego dnia osuszamy kotlety ręcznikiem papierowym, po czym panierujemy: najpierw w mące, później w rozkłóconym jajku, a na koniec bułce tartej. Zgodnie z tradycją schabowego smażymy na smalcu wieprzowym, 3-4 minuty z każdej strony. Serwujemy z ziemniaczanym puree oraz kapustą zasmażaną albo mizerią.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Idealny schabowy. Podpowiadamy jak go przyrządzić
Schabowy z boczniaka
Choć nie ma tak intensywnego smaku i aromatu jak grzyby leśne, na pewno zasługuje na zainteresowanie, gdyż boczniak to produkt o dużych wartościach odżywczych, świetnie sprawdzający się w roli zamiennika mięsa. Przyrządzimy z niego choćby alternatywnego schabowego.
Zadanie jest bardzo proste. Potrzebujemy kilku dużych boczniaków, którym obcinamy nóżki, pozostawiając same kapelusze, po czym je myjemy, osuszamy i zalewamy mlekiem, na 2-3 godziny. Następnie odsączamy za pomocą ręcznika papierowego, solimy, obtaczamy rozmąconym jajku oraz bułce tartej (można ją wymieszać z otrębami). Smażymy na maśle klarowanym, aż do zrumienienia, przez kilka minut z każdej strony.
Katsudon – japoński schabowy
Masz ochotę na schabowego w trochę bardziej egzotycznej odsłonie? Przygotuj katsudon, czyli jedną z najpopularniejszych potraw współczesnej Japonii.
Kotlety lekko rozbijamy tłuczkiem, doprawiamy solą i pieprzem, posypujemy mąką pszenną, obtaczamy w rozkłóconym jajku, a na koniec w panko, czyli panierce rozsławionej przez Nigellę Lawson (podobnie jak bułkę tartą przygotowuje się ją z rozdrobnionego, wysuszonego pieczywa, jednak jego kawałki są większe i przypominają płatki).
W odróżnieniu od polskich receptur, japońskiego kotleta nie smaży się na smalcu, lecz oleju roślinnym (możemy użyć rzepakowego). Obróbka powinna trwać 5-6 minut, z każdej strony. Później schabowego zdejmujemy z patelni, a na rozgrzany tłuszcz wrzucamy pokrojoną w piórka cebulę. Gdy nabierze złocistego koloru dolewamy sos przygotowany z dostępnego w Polsce bulionu dashi (pół szklanki), sosu sojowego (łyżka), wina mirin (2 łyżeczki) i cukru (2 łyżeczki). Na wierzchu układamy pokrojonego w dość grube paski kotleta i wlewamy dwa rozkłócone jajka. Wszystko dusimy, aż do momentu ścięcia jajek (nie powinny być przesmażone).
Potrawę dzielimy na porcje i przekładamy do miseczek ze świeżo ugotowanym ryżem. Posypujemy grubo pokrojonym szczypiorkiem.
Schabowy z kalafiora
Kto powiedział, że schabowego trzeba koniecznie przygotować z mięsa? Równie smaczny może okazać się kotlet z… kalafiora, o czym przekonuje autorka przepisu, Marta Dymek, twórczyni bloga Jadłonomia.
Jak przyrządzić warzywnego schabowego? Kalafiora dzielimy na pół wzdłuż łodygi, po czym każdą połówkę kroimy na plastry o grubości około centymetra. W misce mieszamy bułkę tartą (pół szklanki), sól i świeżo zmielony czarny pieprz, po czym przesypujemy na duży talerz. Do naczynia wsypujemy mąkę z ciecierzycy (pół szklanki), szczyptę soli, dolewamy sos sojowy (łyżkę), mieszamy, a następnie powoli dolewamy wodę (ok. pół szklaki), cały czas mieszając trzepaczką, aż do uzyskania masy o konsystencji śmietany.
Każdy plaster kalafiora zanurzamy najpierw w mokrej panierce, a później obsypujemy suchą, z obu stron. Na dużej patelni rozgrzewamy olej, wkładamy schabowego i smażymy 3-4 minuty z każdej strony. Serwujemy z ziemniakami i koperkiem oraz kapustą zasmażaną.