Już nie z mleka. Ser zrób z… ziemniaka!
Ser z ziemniaka – to brzmi dziwacznie, nieprawdaż? A jednak, podobnie jak beza z aquafaby czy parmezan z nerkowców lub kultowa już tofucznica i tofurnik, tak i ten zamiennik zyskał sobie uznanie nie tylko wśród wegan. Czym jest i jak zrobić ser z ziemniaka?
Wegański ser z ziemniaka
Z założenia ser z ziemniaka ma zastępować nabiał, którego próżno szukać w diecie wegańskiej. Niezależnie od motywacji fanów diet roślinnych, ser z ziemniaka ma smakować i wyglądać jak klasyczny, ciągnący się, roztopiony ser żółty.
Czy tak w rzeczywistości jest? Owszem, to świetna alternatywa sera nie tylko dla wegan, ale także osób z nietolerancją laktozy, ale również i tych, którzy skrupulatnie liczą kalorie. Całkowicie roślinny ser można wykorzystać jako sos do makaronu, dip do warzyw czy zamiennik sera w zapiekankach lub zupach. Kwintesencja serowego smaku opiera się na dodatku płatków drożdżowych, które kochają nie tylko miłośnicy diet roślinnych, bo to kopalni umami i witamin z grupy B. Do tego charakterna wędzona papryka, bardzo nietypowa sól z dodatkiem siarki, która w kuchniach roślinnych zastępuje jajka i niemała ilość pieprzu.
Co się może stać z twoim ciałem, gdy odstawisz nabiał?
Jak zrobić ser z ziemniaka?
Wersja podstawowa sera czy też sosu serowego z ziemniaka jest bardzo prosta i wymaga kilku zaledwie składników. Ale gdy już raz posmakujecie tego niebanalnego przysmaku, możecie zacząć eksperymenty z ulubionymi dodatkami: przyprawami i ziołami.
Składniki:
- 3 ugotowane do miękkości ziemniaki
- 1 ugotowana marchew średniej wielkości
- 1-2 łyżki napoju roślinnego (sojowego lub owsianego)
- 3 łyżki oleju rzepakowego tłoczonego na zimno lub oleju lnianego
- ½ szklanki płatków drożdżowych
- przyprawy: sól (najlepiej tzw. czarna sól, czyli Kala Namak), grubo mielony pieprz, szczypta mielonej kolendry, ¼ łyżeczki kurkumy, szczypta mielonej papryki wędzonej
Przygotowanie:
- Ugotowane warzywa wrzucić do blendera wraz z olejem i mlekiem roślinnym oraz przyprawami.
- Dodać przeciśnięty przez praskę czosnek.
- Zblendować na bardzo gładką pastę – konsystencja musi być stosunkowo gęsta, ale nie tak gęsta, jak pasty kanapkowe.
- W razie potrzeby dodać więcej napoju roślinnego lub wody.
- Jeśli ser będzie za rzadki lub mało wyrazisty w smaku, zwiększyć ilość płatków drożdżowych – to one odpowiadają za charakterystyczny, serowy posmak.
Gotowy ser można przechowywać w lodówce około 2-3 dni. Można go także podgrzewać – świetnie imituje ser na zapiekankach makaronowych czy ziemniaczanych. By podkręcić jego smak, warto dodać do niego świeżych ziół – np. rozmarynu czy tymianku lub zaostrzyć jego smak harissą lub sosem sambal oelek.
Zobacz także: