Jakie jabłka wybrać na szarlotkę? 5 najlepszych odmian jabłek
Jabłka są bez wątpienia najważniejszym elementem szarlotki. To one decydują o tym, czy szarlotka będzie hitem, czy niewypałem. Zastanawiasz się, jak wybrać dobre jabłka do szarlotki? Jest przecież tyle różnych odmian. Doradzamy, które będą najlepsze
Szarlotka to jedno z najpopularniejszych polskich ciast. Nie bez powodu – naturalną kwasowość jabłek wspaniale przełamuje dodatek cukru, a cynamon nadaje im niesamowitego aromatu. Całość pokryta jest miękkim, rozpływającym się w ustach ciastem. Nie sposób więc szarlotki nie lubić.
Ciasto będzie jednak pozostawiało dużo do życzenia, jeśli użyjemy do ich przygotowania nieodpowiednich jabłek. Które jabłka będą więc najlepsze?
Najlepsze odmiany jabłek na szarlotkę
Niektórzy myślą, że słodkie jabłka świetnie nadadzą się do szarlotki. W końcu ciasto ma być przecież słodkie. Nic bardziej mylnego. Takie jabłka są smaczne, ale lepiej zjeść je same niż dodawać je do ciasta. Do szarlotki najlepiej nadadzą się kwaśne i twarde jabłka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pyszna szarlotka z cynamonem
Szara reneta to jabłko o francuskich korzeniach. Charakteryzuje je twardy, jasny miąższ o lekko kwaskowatym smaku. To odmiana zimowa, która dojrzewa późną jesienią. Po upieczeniu renety zachowują swoją strukturę.
Antonówka ma zieloną skórkę. To soczyste jabłko o twardym, białym miąższu i nada szarlotce niesamowitego smaku. Antonówki są bowiem bardzo aromatyczne.
Jabłka Champion są soczyste i słodkie z nutą kwasowości. Często używa się ich do deserów, ale wyjdzie z nich też świetna szarlotka.
Jabłka Ligol z kolei są bardzo kruche. Ich miąższ jest kremowy i słodko-kwaśny. Charakteryzuje je niesamowity korzenny smak, który nabiera intensywności po zapieczeniu.
Papierówki to jabłka, które chyba każdy z nas kojarzy z dzieciństwa. Są bardzo miękkie i kruche, dlatego łatwo się obijają. Dostępne są już w lipcu. Upieczemy z nich szarlotkę i inne wypieki.