Jak wybrać piekarnik do współczesnej kuchni? Postaw na nowe technologie
Choć współczesne piekarniki niewiele różnią się formą od swoich starszych braci, to przebijają ich funkcjonalnością. Producenci prześcigają się w stosowaniu różnego rodzaju rozwiązań, które mają ułatwić życie użytkownikom. Jaki piekarnik warto wybrać do nowoczesnej kuchni? Na jakie funkcje warto zwrócić uwagę przy zakupie?
Zakup piekarnika to bardzo ważna kwestia, ponieważ to od niego będzie zależeć szczęście domowników, bo nie od dziś wiadomo, że droga do serc wiedzie przez żołądki. Dobrze dobrany piekarnik sprawi, że będziecie mogli w pełni wykorzystać swoje umiejętności kulinarne, a nawet je rozwinąć dzięki oferowanym przez niego możliwościom. Wszystko zależy od tego, czy dokonacie mądrego wyboru.
Praktycznie i estetycznie
Pierwszą kwestią, jaką należy rozważyć, jest wybór rodzaju piekarnika ze względu na jego umiejscowienie. Tu wyróżniamy dwie grupy. Pierwsza z nich to piekarniki wolnostojące, które nie należą do praktycznych rozwiązań i rzadko występują w przyrodzie. Często nie wybierają ich nawet właściciele kawalerek. Wynika to z faktu, że swoimi wymiarami przypominają kuchenki mikrofalowe, co nakłada wiele ograniczeń. Druga grupa to piekarniki do zabudowy, które można ustawić pod blatem, w kolumnie lub na ścianie. Wszystko zależy od projektu kuchni.
Można też wprowadzić podział na piekarniki gazowe i elektryczne, chociaż te pierwsze są coraz rzadziej spotykane, co wynika z faktu, że w wielu przypadkach, w nowoczesnym budownictwie nie stosuje się już klasycznych przyłączy gazowych. Piekarniki elektryczne mają większą różnorodność programów i często również funkcję samooczyszczenia wnętrza, co czyni je bardziej praktycznymi. Jeżeli zdecydujecie się na piekarnik elektryczny, to musicie sprawdzić, czy macie instalację trójfazową, czy jednofazową. Ta pierwsza ma napięcie 400 V, a druga – 230 V. W nowym budownictwie najczęściej spotyka się instalacje trójfazowe. Przed zakupem urządzenia najlepiej skorzystać z pomocy fachowca, który pomoże określić rodzaj instalacji.
Piekarniki XXI wieku
W nowoczesnych piekarnikach spotkacie wiele ciekawych funkcji. Jeżeli np. lubicie dużo piec i na dodatek chcecie upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, ale żeby ich smaki się nie przemieszały, to możecie wybrać piekarniki Samsung z serii Dual Cook, które występują w wielu wariantach, zapewniając m.in. funkcję zdrowego pieczenia na parze. Jak działa tzw. podwójny piekarnik? Zazwyczaj główna komora jest po prostu podzielona na dwie części. Mogą mieć jedne wspólne drzwiczki lub dzielone drzwi, dzięki czemu wyciągnięcie jednej potrawy nie zaburzy procesu pieczenia drugiej.
Jeżeli preferujecie wyłącznie zdrowe pieczenie, to tu do gry wkraczają piekarniki Electrolux w czterech wariantach. W SteamBake można wypiekać chleb i ciasto. SteamCrisp doskonale nada się do pieczenia mięs i zapiekanek. W SteamBoost można też gotować na parze, a w SteamPro dodatkowo jest opcja gotowania sous vide. Jednocześnie sam sposób przygotowania potraw jest prosty dzięki funkcji Gotowanie Wspomagane – wystarczy wybrać potrawę, a piekarnik sam dostosuje parametry pracy.
Diabeł tkwi w szczegółach
Przy wyborze urządzenia warto też zwrócić uwagę na szczegóły, które mogą zaważyć na komforcie użytkowania. Tak oto musicie wiedzieć, że wyróżniamy prowadnice drabinkowe, wytłaczane i teleskopowe. Te pierwsze są montowane w bokach piekarnika i pozwalają na włożenie większej liczby blach. Prowadnice teleskopowe pozwolą wygodnie wysunąć blachę z jedzeniem i wydobyć je bez obaw, że coś spadnie lub się poparzycie. Prowadnice wytłaczane to najpopularniejszy typ, który polega na tym, że we wnętrzu piekarnika mamy specjalne wyżłobienia, na których opierają się blachy z naczyniami.
Równie istotną kwestią jest też autoczyszczenie, które znacznie ułatwia eksploatację urządzenia. Chyba nikt nie lubi zdrapywać resztek ze ścianek piekarnika, dlatego właśnie lepiej, żeby urządzenie oczyściło się samodzielnie. Tu traficie na kilka typów czyszczenia. Czyszczenie parowe sprawia, że para wodna zmiękcza brud, dzięki czemu można go łatwo usunąć gąbką lub ścierką. Czyszczenie pyrolityczne polega na tym, że piekarnik nagrzewa się do temperatury minimum 500 st. C, która przemienia wszelkie zabrudzenia i resztki jedzenia w popiół. Trzecia forma to czyszczenie katalityczne, które polega na tym, że w bocznych ściankach znajdują się wkłady katalityczne z mikrootworami, które wyłapują zanieczyszczenia.
WP Kuchnia na: