Trwa ładowanie...

Jak sprawdzić, czy grzyb jest zdrowy? Wystarczy postukać w kapelusz

Wiesz już, jak rozróżnić grzyby jadalne od trujących, ale wciąż nie masz pojęcia jak sprawdzić, czy grzyb jest zdrowy, czy stary i robaczywy? Kapelusz prawdę ci powie.

GrzybyGrzybyŹródło: Adobe Stock
d4eihbx
d4eihbx

Wiele osób lubi chodzić na grzyby, jednak nie wszyscy z nas są grzybowymi ekspertami. Wiele rzeczy może więc sprawiać nam trudność, na przykład to, jak poznać, że grzyb jest świeży i zdrowy? Okazuję się, że wystarczy stuknąć w jego kapelusz. Być może nie słyszeliście nigdy o tej metodzie sprawdzania świeżości grzyba, ale zapewniamy was, że jest ona sprawdzona i doskonale znana wszystkim grzybiarzom.

Czego dowiemy się, pukając w kapelusz grzyba?

Jeśli pukając w grzyba, usłyszycie głuchy dźwięk, to znak, że grzyb jest zdrowy. Kapelusz takiego grzyba będzie twardy i jędrny. Jeśli zaś nie usłyszycie żadnego odgłosu, grzyb jest już stary i możliwe, że stał się siedliskiem robaków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ogórek i pomidor. Zakazane połączenie, które Polacy uwielbiają

Stukanie w grzyba pomaga również pozbyć się z niego piasku, dzięki czemu łatwiej jest później oczyścić go przed gotowaniem. Wszyscy przecież wiemy, że czasem bardzo trudno usunąć jest piasek bez nadmiernego moczenia grzyba, które z kolei nie wpływa pozytywnie na jego smak.

d4eihbx

Taki sposób sprawdzania świeżości grzyba ma korzystny wpływ również na las. Po puknięciu w kapelusz wylatują z niego bowiem zarodniki, które znajdują się pod kapeluszem. Z tych zarodników wyrastają potem nowe grzyby.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4eihbx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eihbx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj