Jak rozpoznać prawdziwy miód? Zaskakujące fakty o miodzie
Miód to płynne złoto, którego prozdrowotnych właściwości nie da się przecenić. W sezonie jesienno-zimowym chętnie sięgamy po niego w sklepie. Nie dajmy się jednak złapać na lep słodkich słówek producentów miodu – ten produkt jest często fałszowany.
Jak rozpoznać prawdziwy miód – właściwości miodu
Miód to efekt pracy pszczół – jest słodkim produktem w postaci stałej lub płynnej, w którym dominuje glukoza i fruktoza. Mimo to jego smak jest niepowtarzalny, a właściwości nieprzecenione. Dlaczego?
Miód zawiera takie związki jak mangan, potas, żelazo, fosfor i kobalt, a także witaminy z grupy B, w tym kwas foliowy, a nawet kwas pantotenowy i biotynę. A co jest szczególnie cenne w miodzie? Substancje o działaniu antybakteryjnym (lizozym, inhibina, apidacyna), czyli po prostu antybiotyki.
By móc w pełni korzystać z dobrodziejstw miodu ważne, by mieć świadomość, że nie każdy złocisty nektar zamknięty w słoiku, pyszniący się na sklepowej półce, jest prawdziwym miodem.
5 najzdrowszych rodzajów miodu
Jak rozpoznać prawdziwy miód – zaskakujące dodatki
Przede wszystkim miód warto kupić w pasiece (i to zaufanej, sprawdzonej, polecanej), a nie w markecie – niektóre miody zawierają mieszanki spoza Unii Europejskiej. Słoik spędza dużo czas w transporcie, a temperatura i promienie słoneczne mają negatywny wpływ na właściwości miodu.
A dodatki? Niestety zdarzają się. Uważajmy więc na dodatek cukru, np. w postaci syropu glukozowo-fruktozowego, niekiedy do miodu dodawana jest też woda czy barwniki. Wszystko to oczywiście dla zysku. Prawdziwy miód nie potrzebuje ani konserwantów, ani ulepszaczy smaku.
Jak rozpoznać prawdziwy miód – sprawdzone sposoby
By przekonać się, że kupiony przez nas miód jest autentycznym owocem ciężkiej pracy pszczół, bez zbędnej i nieuczciwej ingerencji człowieka, można wykonać kilka testów. Prezentujemy kilka z nich.
- Szklanka z wodą. Do niewielkiej ilości wody wystarczy dodać łyżkę miodu. Jeżeli miód szybko się rozpuści – to zły znak. Prawdziwy miód powinien ciężko osiąść na dnie i rozpuścić się dopiero pod wpływem długotrwałego mieszania.
- Miód i zapałka. Mało znany, lecz intrygujący sposób. Należy zanurzyć zapałkę w miodzie, a następnie podpalić zapałkę. Jeśli pojawi się iskra, to znaczy, że miód nie został zafałszowany wodą.
- Jodyna kontra miód. Metoda dla dociekliwych. Zmieszanie niewielkiej ilości miodu, wody i jodyny pozwoli na ustalenie jakości kupionego miodu – wybarwianie się miodu na niebiesko oznacza dodatek skrobi kukurydzianej.
- Wiecznie płynny. Choć podejrzliwie zerkamy na miód, który się skrystalizował, to jest to zupełnie naturalny proceder i nie wiąże się z dosładzaniem miodu cukrem. Wręcz przeciwnie – miód, który mimo upływu czasu jest wciąż tak samo krystalicznie płynny, powinien zostać wzięty pod lupę.
- Strumyczek z miodu. Nabrany na łyżkę płynny miód powinien być gęsty i spływać z łyżki równomiernym strumieniem. Jeżeli podczas tej próby miód się rwie, to znak, że ten miód nie jest produktem uczciwym.
- Niska cena, wątpliwa jakość. Cena miodu wiele nam powie o jego jakości – dobry miód nie jest tani. Oczywiście, promocje się zdarzają, jednak przyglądajmy się im uważnie, by nie dać nabić się w butelkę.
Zobacz także: