Trwa ładowanie...

Jak przechowywać jedzenie w lodówce?

Przechowywanie jedzenia w lodówce wcale nie jest takie proste, jak może się wydawać. Aby umieszczona w środku żywność pozostała smaczna i świeża, należy odpowiednio zaplanować codzienne użytkowanie lodówki. Od czego warto zacząć? Podpowiadamy!

Materiał partnera: Elecrolux
 Źródło: materiały partnera
d226rij
d226rij

Po pierwsze: odpowiednia półka

Zawartość lodówki dłużej pozostanie świeża i smaczna, jeśli zadbamy o to, aby jedzenie znalazło się na odpowiednich półkach. Dla niektórych może być to sporym zaskoczeniem, ponieważ większość z nas wkłada produkty do lodówki przypadkowo. Bez żadnego klucza, czyli akurat tam, gdzie jest wolne miejsce. Niestety, taka tendencja odbija się nie tylko na świeżości żywności, ale i porządku w lodówce. Jak więc prawidłowo rozmieścić jedzenie w lodówce i do czego służą poszczególne półki? Zacznijmy od pierwszej z góry. Najwyższa półka to miejsce, gdzie panuje najwyższa temperatura. Nie ma więc wątpliwości, że to doskonała półka do przechowywania produktów mlecznych, żywności w pojemnikach czy ciast, które potrzebują lekkiego, jednak wciąż niezbyt mocnego schłodzenia. Górna półka to doskonałe miejsce np. na tort urodzinowy. Na środkowej półce lodówki panuje zwykle temperatura około 5 stopni Celsjusza. To średnia temperatura, która doskonale sprawdzi się w przypadku zup, ugotowanych już obiadów czy wędlin. Najniższa półka to najchłodniejsze miejsce w całej lodówce. Powinny znaleźć się tam produkty, które mają tendencję do szybkiego psucia się, np. świeże ryby czy surowe mięso. Dolne szuflady to przestrzeń dla owoców i warzyw. Z kolei półki na drzwiach dobrze sprawdzą się w przypadku produktów, które nie potrzebują zbyt niskiej temperatury. To m.in. napoje, mleko czy ketchupy.

Po drugie: odpowiedni czas przechowywania

Kolejnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę, jest czas przechowywania produktów. W przypadku zamkniętych wędlin i innych nie otwartych jeszcze produktów, sytuacja jest prosta. W takim przypadku obowiązuje termin spożycia, który widnieje na opakowaniu. Warto go sprawdzić, ponieważ tutaj także czekać może na nas wiele niespodzianek. Niektóre popularne produkty cechują się bowiem dużo krótszym terminem spożycia, niż może nam się wydawać.

A co z otwartymi już produktami lub potrawami, które samodzielnie przygotowaliśmy? Tutaj także trzeba zachować dużo ostrożności. Nie każdy wie bowiem, że zbyt długie przechowywanie produktów w lodowce może być bardzo niebezpieczne. W resztkach żywności rozwijać się mogą bakterie, które powodować mogą nieprzyjemne objawy, np. ból brzucha, biegunkę czy wymioty. Zaleca się, aby surowe mięso i surowe ryby nie były przechowywane w lodówce dłużej niż 24 godziny. Otwarte wędliny, pasztety, kiełbasy i parówki nie powinny znajdować się w lodówce dłużej niż 3-4 dni. Tutaj jednak niezwykle istotny jest sposób przechowywania. Najlepszym pomysłem jest wyjęcie produktów z plastikowych torebek lub oryginalnych opakowań i przełożenie ich np. do specjalnych pojemników. Otwarte produkty mleczne, np. śmietana, jogurty czy twarożki, powinny zostać spożyte w ciągu dwóch dni po otwarciu. W przypadku samodzielnie przygotowanych obiadów sytuacja nieco się komplikuje, ponieważ wiele zależy od użytych w nich składników. Można jednak przyjąć, że gotowe posiłki nie powinny być przechowywane w lodówce dłużej niż 3-4 dni. Po tym czasie można przenieść je do zamrażalki.

Po trzecie: pojemniki do przechowywania żywności

Pojemniki do przechowywania żywności to jeden z najbardziej niedocenionych dodatków do kuchni. Wiele osób uważa je za niepotrzebny i zbyt drogi gadżet, co jest ogromnym błędem. Pojemniki nie tylko przedłużają świeżość większości produktów, a zwłaszcza wędlin, ale wprowadzają także porządek w lodówce. Na rynku znaleźć możemy ogromny wybór pojemników, w różnym przedziale cenowym. Dostępne są zarówno produkty wykonane ze szkła, jak i z plastiku. Wiele używać można także w kuchence mikrofalowej. Ciekawym pomysłem, który znacząco ułatwia przechowywanie żywności jest podpisanie pojemników.

d226rij

Po trzecie: nie wszystko trzeba trzymać w lodówce

Mało kto zastanawia się nad tym, czy trzymane w lodówce produkty faktycznie powinny się w niej znaleźć. Trudno się dziwić. Większość z nas ma tendencję do umieszczania w lodówce praktycznie wszystkich możliwych zakupów. Często znajdziemy w niej nawet takie produkty jak pieczywo, kawa czy miody. Zupełnie niepotrzebnie. Trzeba wiedzieć, że niska temperatura, jaka panuje w lodówce, może negatywnie odbić się na wielu produktach. Najczęstszym skutkiem jest zmiana konsystencji na wodnistą. Bardzo często zdarza się także, że umieszczone w lodówce produkty, zwłaszcza warzywa i owoce, stają się twarde i nie mogą dojrzewać. To sytuacja, która dotyczy przede wszystkim pomidorów czy awokado. Czego więc nie trzeba trzymać w lodówce? W lodówce nie należy przechowywać: mango, ananasów, bananów, cytrusów, ziemniaków, roślin strączkowych, papryki, cebuli, czosnku, cukinii, ogórków, oliwy, kawy, herbaty, miodów i orzechów.

Po czwarte: liczy się także lodówka

Wiele osób zapomina o tym, że przechowywanie jedzenia w lodówce ułatwia także odpowiedni sprzęt. Lodówka powinna być pojemna i dobrze zaprojektowana w środku. Podczas zakupu warto zwrócić także uwagę na dodatkowe funkcje, które mogą poprawić codzienne przechowywanie żywności. Dla przykładu, w lodówkach marki Electrolux zastosowano technologię TwinTech. Polega ona na podwójnym systemie chłodzenia. To nic innego jak dwa, niezależne obiegi chłodzenia. Takie rozwiązanie pozwala na zachowanie w lodówce odpowiedniej wilgotności, która zapobiega wysuszeniu żywności oraz dłużej utrzymuje świeżość potraw. Inną ciekawą funkcją jest także system FlexiShelf. Ten z kolei daje nieograniczone możliwości organizacji wnętrza lodówki według indywidualnych potrzeb. Ruchomą szklaną półkę można przesunąć w tył, wysunąć całkowicie lub tylko do połowy, aby uzyskać miejsce na wyższe produkty. W praktyce wygląda to tak, że jednego dnia na danej półce możemy trzymać małe opakowanie wędlin lub ser żółty, a kolejnego ogromne ciasto urodzinowe czy duży garnek z obiadem.

Materiał partnera: Elecrolux
d226rij
d226rij
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj