Jak prawidłowo smażyć rybę?
W jaki sposób przyrządzamy rybę? Najczęściej ją smażymy. Nie ma większego znaczenia, czy będzie to pstrąg, mintaj, morszczuk czy łosoś. Każdą rybę można przyrządzić na patelni, a jeśli usmażymy ją w prawidłowy sposób, zachwyci nas swoim zapachem i smakiem. O czym trzeba pamiętać, by dobrze usmażyć rybę?
Przygotowanie ryby do smażenia
Właściwe przygotowanie ryby do smażenia to klucz do sukcesu. Poszczególne kroki nieco różnią się w zależności od tego, jaką formę ryby posiadamy. Do smażenia doskonale nadaje się zarówno ta świeża, jak i mrożona.
Mrożoną rybę przede wszystkim należy najpierw rozmrozić. Trzeba to robić powoli, więc najlepiej wyjąć ją z zamrażalnika na dzień przed planowanym przyrządzaniem i wstawić do lodówki. Nie wolno rozmrażać ryby, namaczając ją w wodzie. Traci wtedy wiele cennych właściwości i składników odżywczych.
Rybę świeżą przed przygotowaniem należy wypatroszyć i oczyścić z łusek i płetw. Przyda się do tego ostry nóż.
Ryby wędzone. Czy są zdrowe?
Następnie rybę należy wypłukać pod zimną bieżącą wodą, a potem dokładnie ją osuszyć – najlepiej papierowym ręcznikiem. Dzięki temu nie będzie pryskać na patelni, a panierka nie będzie od niej odstawać.
Pozostaje nam jeszcze podzielić rybę na mniejsze części. Całe osobniki warto pokroić w dzwonki, filety wystarczy przekroić na 2-3 kawałki.
Aby ryba miała łagodniejszy zapach, a bardziej wyrazisty smak, można ją skropić sokiem z cytryny zanim przystąpimy do panierowania.
Przygotowanie panierki i tłuszczu
Owszem, rybę można z powodzeniem smażyć bez panierki, jednak z pewnością większość z nas woli taką w złocistej i chrupiącej panierce.
Najpierw rybę można posolić, ale to przed samym panierowaniem, gdyż sól wyciąga wilgoć. Zbyt wcześnie posolenie sprawiłoby, że nasze danie po prostu będzie suche. Następnie obsypujemy rybę mąką i strzepujemy jej nadmiar. Potem konieczne jest dokładne obtoczenie ryby w roztrzepanym jajku, a na końcu w bułce tartej. Do ostatniej warstwy panierki warto domieszać przyprawy. W zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, możemy dodać sproszkowane chili, mieloną paprykę, kurkumę, zioła prowansalskie.
Ciekawym rozwiązaniem jest również dodanie tartego parmezanu do bułki tartej, w której będziemy panierować naszą rybkę. Niektórzy filety obtaczają w cieśnie naleśnikowym, które pięknie zrumienia się w czasie smażenia, a jeszcze inni stosują samą mąkę. Warto wypróbować różne wersje panierki i wybrać tę, która najbardziej przypadnie nam do gustu.
Z kolei w kwestii tłuszczu do smażenia, to ryba zdecydowanie najlepiej dogaduje się z olejem. Odpowiedni będzie właściwie każdy rafinowany olej o temperaturze dymienia wyższej niż 170 stopni, gdyż ryba powinna być smażona w temperaturze średnio 170-190 stopni.
Niektórzy polecają również masło klarowane, które dodaje potrawie nieco maślanego smaku i aromatu.
Smażenie ryby
Smażenie ryby musimy zacząć od rozgrzania patelni i oleju. Nie możemy nic położyć na patelnię, jeśli nie będzie ona wystarczająco gorąca. Jeśli olej będzie zbyt zimny, wsiąknie nam w panierkę i wszystko zacznie nam przywierać. Ryba rozpadnie się, a patelnia zniszczy.
Czas smażenia w znacznej mierze zależy od grubości ryby, ale sposób przyrządzania ma też związek z jej formą.
Ryba ze skórą powinna być położona na patelni właśnie od strony skóry. Dopiero po ok. 8 minutach można przekręcić ją na drugą stronę i smażyć jeszcze ok. 5 minut.
Jeśli mamy filet średniej grubości, zazwyczaj wystarczy 5 minut smażenia z każdej strony. Cienki z kolei usmaży się szybciej i już po 2-3 minutach można go będzie przewrócić. Ważne, by nie przesuwać i nie przekręcać ryby zbyt wcześnie. Musi się zrumienić, by nie rozpadała się i zachowała w sobie więcej soków.
Pamiętamy też, by rybę smażyć zawsze na odkrytej patelni i nie przykrywać jej po usmażeniu. Tylko wtedy będzie odpowiednio chrupiąca.
Ryba z patelni wcale nie musi być trudna do przyrządzenia. Jeśli zapamiętamy i wprowadzimy w życie powyższe rady, z pewnością potrawa ta będzie mogła częściej gościć na naszych stołach. Smażona ryba najlepiej smakuje z ziemniakami tłuczonymi albo frytkami oraz surówką. Idealnie pasuje do niej np. surówka z kiszonej kapusty.