Trwa ładowanie...

Jak odkręcić słoik? Sprawdzone metody

Zakręcone zbyt mocno słoiki to zmora każdego, kto choć od czasu do czasu lubi chrupnąć kiszonego ogórka czy chętnie wekuje zupy i obiady, by zaoszczędzić czas. Co zrobić, gdy słoik jest za mocno zakręcony? Jest kilka sprawdzonych metod, by bez trudu odkręcić słoik.
Share
Jak odkręcić słoik? Są na to sposoby.
Jak odkręcić słoik? Są na to sposoby.Źródło: 123RF
d1fcwij

Jak odkręcić słoik?

Pasteryzacja, kiszenie, marynowanie – to metody na zamknięcie smaku i zdrowia w słoikach. Choć ta metoda nie jest dziś popularna, jak niegdyś, kiedy przygotowanie do sezonu zimowego było ściśle związane z upychaniem w słoiki darów lata i jesieni, to wciąż choćby pospolite ogórki kiszone i konserwowe są bliskie naszemu sercu.

Kiszenie, pasteryzowanie i marynowanie to metody, które zabezpieczają żywność przed groźnymi patogenami. Jednak gdy pod wieczkiem tworzy się duże podciśnienie, odkręcenie zakrętki graniczy z cudem.

d1fcwij

Niekiedy wystarczy pewnie chwycić słoik i włożyć odrobinę siły, a czasem jest to bezskuteczna walka z wiatrakami. Na szczęście jest parę sposobów na uporanie się ze słoikiem.

Niebezpieczne domowe przetwory. Uważaj na jad kiełbasiany

1. Stuknięcie dłonią o dno słoika. Ten kultowy już ruch budzi skojarzenia nie ze słoikiem, a z butelką, niemniej jest to dobry sposób na poluzowanie wieczka słoika.
2. Nóż w szczelinę. Wetknięcie czubka noża między zakrętkę a słoik sprawia, że do wnętrza dostaje się powietrze, zmniejszając ciśnienie utrudniające otworzenie słoika.
3. Gorąca woda. Włożenie górnej części słoika pod bieżącą wodę lub zanurzenie go w garnku z gorącą wodą powoduje wyrównanie się ciśnienia pod nakrętką i już po chwili słoik odkręci się bez trudu.
4. Stukanie o podłogę. Wystarczy chwycić słoik w dłoń i lekko postukać nakrętką w podłogę. To spowoduje rozszczelnienie, a w efekcie słoik będzie można z łatwością odkręcić.

Zobacz także:

Lany chrust. Przepis nie tylko na Tłusty Czwartek

Makaron z mięsnymi kuleczkami. Rodzina pokocha ten przepis

Pączki hiszpańskie. Jak je przygotować?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1fcwij

Podziel się opinią

Share
d1fcwij
d1fcwij
Więcej tematów