Jak odkręcić słoik? Sprawdzone metody
Zakręcone zbyt mocno słoiki to zmora każdego, kto choć od czasu do czasu lubi chrupnąć kiszonego ogórka czy chętnie wekuje zupy i obiady, by zaoszczędzić czas. Co zrobić, gdy słoik jest za mocno zakręcony? Jest kilka sprawdzonych metod, by bez trudu odkręcić słoik.
Jak odkręcić słoik?
Pasteryzacja, kiszenie, marynowanie – to metody na zamknięcie smaku i zdrowia w słoikach. Choć ta metoda nie jest dziś popularna, jak niegdyś, kiedy przygotowanie do sezonu zimowego było ściśle związane z upychaniem w słoiki darów lata i jesieni, to wciąż choćby pospolite ogórki kiszone i konserwowe są bliskie naszemu sercu.
Kiszenie, pasteryzowanie i marynowanie to metody, które zabezpieczają żywność przed groźnymi patogenami. Jednak gdy pod wieczkiem tworzy się duże podciśnienie, odkręcenie zakrętki graniczy z cudem.
Niekiedy wystarczy pewnie chwycić słoik i włożyć odrobinę siły, a czasem jest to bezskuteczna walka z wiatrakami. Na szczęście jest parę sposobów na uporanie się ze słoikiem.
Niebezpieczne domowe przetwory. Uważaj na jad kiełbasiany
- Stuknięcie dłonią o dno słoika. Ten kultowy już ruch budzi skojarzenia nie ze słoikiem, a z butelką, niemniej jest to dobry sposób na poluzowanie wieczka słoika.
- Nóż w szczelinę. Wetknięcie czubka noża między zakrętkę a słoik sprawia, że do wnętrza dostaje się powietrze, zmniejszając ciśnienie utrudniające otworzenie słoika.
- Gorąca woda. Włożenie górnej części słoika pod bieżącą wodę lub zanurzenie go w garnku z gorącą wodą powoduje wyrównanie się ciśnienia pod nakrętką i już po chwili słoik odkręci się bez trudu.
- Stukanie o podłogę. Wystarczy chwycić słoik w dłoń i lekko postukać nakrętką w podłogę. To spowoduje rozszczelnienie, a w efekcie słoik będzie można z łatwością odkręcić.
Zobacz także: