Jak nie jeść sushi? Uważaj, łatwo o wpadkę
Jedzenie sushi stało się u nas modne - powstają nowe sushi bary, a w marketach roi się od produktów niezbędnych do przyrządzenia japońskiej potrawy. W wielu sklepach znajdziemy też gotowe zestawy sushi na wynos. Ich cena bywa kusząca – są tańsze niż podobna porcja w restauracji. Jak zabrać się za jedzenie sushi?
Podstawowe sushi składa się z ryżu, ryby, ewentualnie wodorostów nori. Do tego wasabi i sos sojowy, w którym przed spożyciem lekko zamaczamy rybę oraz marynowany imbir, którym przegryzamy po każdym kawałku sushi, żeby oczyścić kubki smakowe.
Rodzaje sushi
Maki-zushi jest to sushi zawijane na bambusowej macie w arkusze glonów nori. Otrzymany zwój kroi się na mniejsze kawałki, tak by mieściły się w ustach. Ilość oraz rodzaj wypełnienia decyduje o nazewnictwie. Hosomaki to cienkie rolki z niewielką ilością ryżu. Najczęściej wykorzystują one jeden składnik. Kappamaki to cienkie maki z ogórkiem, natomiast futomaki są bardzo grube i zawierają wiele składników. Tekkamaki kryją świeżego tuńczyka, zaś temaki swoim kształtem przypominają fantazyjne rożki.
Gunkan-zushi są bardzo podobne do maków. Mała kulka ryżu jest zawijana w pasek glonowy. Dodatkowy składnik umieszcza się na górze. Bardzo często składnikiem tym jest plaster łososia lub rybia ikra.
Nigiri-zushi są niczym innym jak ręcznie uformowanym ryżem z kawałkiem ryb, owoców morza bądź warzyw. Niekiedy nigiri owinięte jest cienkim paseczkiem nori, co ma służyć przede wszystkim wygodzie podczas jedzenia; zabezpieczenie w postaci nori pozwala na zachowanie czystych rąk.
Najczęstsze błędy podczas jedzenia sushi. Zobacz, jak ich uniknąć
Nazwy konkretnych rodzajów zależą od koloru użytych ryb. Akami nazywa się wszystkie dodatki nigiri ciemnego koloru, przyjęło się również określać w ten sposób nigiri z tuńczykiem. Shiromi oznacza ryby o białym mięsie. Nazwa Hikarimono oznacza dosłownie „coś świecącego”. Do tej kategorii zaliczane są małe rybki, które serwuje się w całości lub w kawałkach. Niekiedy poddawane są one procesowi marynowania lub zasalania. Nimono wykorzystuje gotowane składniki, zaś Hokanomono wszelkie pozostałe, które nie zostały zdefiniowane, czyli nie są rybą ciemną, jasną, świecącą ani gotowaną. W tej grupie znajdzie się rybia ikra, surowe warzywa, mięczaki czy skorupiaki.
Oshi-zushi to sushi sprasowane, najczęściej serwuje się je w ramce, w której znajdują się pokrojone składniki. Kolejnym rodzajem sushi jest chirashi i oznacza miseczkę ryżu z poukładanymi na nim składnikami. Sushi tego rodzaju przypomina sałatkę. W Polsce rodzaj ten nie jest zbyt popularny, w Japonii zazwyczaj tę potrawę przygotowuje się w domu. Wymienione rodzaje sushi nie wyczerpują tematu, istnieje wiele innych.
Jak prawidłowo jeść sushi?
Jak zabrać się za jedzenie sushi? Wybierając się do sushi baru, warto wiedzieć cokolwiek na temat tradycji jedzenia tej potrawy.
Najwłaściwszym sposobem jedzenia sushi jest użycie pałeczek. Jednak jeśli nie potrafimy ich używać, możemy jeść palcami. Pamiętajmy jednak, że największym i niedopuszczalnym błędem podczas jedzenia sushi jest nalanie pełnego spodeczka sosu sojowego lub, co gorsza, zanurzanie w nim kawałków sushi. Sosu nalewamy jedynie odrobinę. Nietaktem jest także dodawanie wasabi od razu do sosu.
Podstawową zasadą jedzenia sushi jest to, by wkładać do ust cały fragment. Kawałki są zbyt duże i musisz je przegryźć? Nie odkładaj napoczętego sushi z powrotem na półmisek, tylko trzymaj go w dłoni lub w pałeczkach. Czekając na kolejne rodzaje sushi, odkładaj pałeczki na specjalne podstawki.