Trwa ładowanie...

Gotowanie na ekranie: przepis na tradycyjny bigos

Bigos to jedno z dań, którego nie może zabraknąć na świątecznym stole. Jednak wielu z nas uważa to za czasochłonną potrawę, która nie zawsze wychodzi perfekcyjnie. Kucharz Tomasz Jakubiak i jego pomocnik - prezenter pogody Bartek Jędrzejak zaprezentowali przepis na tradycyjny bigos.

d1e9kl6
d1e9kl6

Bigos to jedno z dań, którego nie może zabraknąć na świątecznym stole. Jednak wielu z nas uważa go za czasochłonną potrawę, która nie zawsze wychodzi perfekcyjnie. Kucharz Tomasz Jakubiak i jego pomocnik - prezenter pogody Bartek Jędrzejak zaprezentowali przepis na tradycyjny bigos.

Kucharz użył do jego przygotowania kapusty kiszonej z marchewką i kminkiem oraz czystej kapusty kiszonej. Najlepszym dodatkiem będą wędzone śliwki węgierki bez pestek. Warto kupić śliwki małych rozmiarów, wtedy nie puszczą soków podczas gotowania.

W ich menu znalazły się również piernikowe muffiny, kutia z konfiturą i śledzie wiejskie z powidłami węgierkowymi.

Zobaczcie przepis na polski bigos.

d1e9kl6

Składniki:

dobra kapusta kiszona - 2 kg łopatka wieprzowa - 500 g kiełbasa wędzona - 800 g boczek wędzony surowy - 300 g cebula - 8 sztuk grzyby suszone - 100 g koncentrat pomidorowy - 100 g śliwki suszone - 100 g ziele angielskie, liść laurowy, kminek, majeranek, jałowiec, sól, pieprz czarny Przygotowanie:

Kapustę kiszoną pokroić drobniej, zalać niedużą ilością wody gorącej wody i gotować do miękkości. Jeżeli kapusta jest mocno kwaśna, przed gotowaniem dokładnie ją płuczemy. Kiedy kapusta zacznie się gotować, dodajemy wszystkie przyprawy. To one spowodują, że bigos będzie bardzo aromatyczny i najważniejsze: będzie mniej obciążający dla naszego organizmu. Podczas gotowania kapusty dodać namoczone i pokrojone na mniejsze kawałki grzyby, suszone i śliwki wraz z zalewą. Mięso pokrojone przesmażyć na patelni na złoty kolor, dodać cebulę, chwilę smażyć, a następnie dodawać pokrojony boczek, kiełbasę, jeżeli będzie miała twardą osłonkę można ją ściągnąć przed smażeniem. Wszystko smażyć na złoty kolor. Dodać do kapusty. Wszystko razem dusić do momentu, aż kapusta będzie miękka. Im więcej gatunków mięsa zawiera bigos, tym jest lepszy. Zatem oprócz wieprzowiny możemy dodawać różne pieczenie: cielęcina, dziczyzna czy nawet kawałki gęsi. Im częściej odgrzewamy, tym bardziej nabiera smaku. Można też dodać wina czerwonego,
ale już wtedy ominąć przecier pomidorowy. Zawsze pamiętajmy o przyprawach: kminku, majeranku, jałowcu. Smacznego!

d1e9kl6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1e9kl6
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj