Trwa ładowanie...

Filet z kurczaka – jak sprawdzić, czy jest świeży? Ważna wskazówka

Mięso z kurczaka szczególnie jest przez nas lubiane – tanie, delikatne, łatwe w przygotowaniu, pasuje do niemal wszystkiego. Ma jednak jeden mankament: należy także do najszybciej psujących się gatunków mięs. Jak sprawdzić, czy filet z kurczaka jest świeży?

Filet z kurczaka należy do szybko psującego się mięsaFilet z kurczaka należy do szybko psującego się mięsaŹródło: 123RF
d2f6lve
d2f6lve

Filet z kurczaka – jak sprawdzić, czy jest świeży

Jeszcze zanim kawałek mięsa zacznie wydzielać wyjątkowo nieprzyjemną woń, która zdecydowanie dyskwalifikuje je do spożycia, o czym domyśli się nawet dziecko, wewnątrz tkanki już zachodzą niewidoczne procesy gnilne.

Jeżeli nie zachowamy ostrożności, możemy paść ofiarą zatrucia pokarmowego. Jak tego uniknąć?

Wystarczy spojrzeć na kolor mięsa – świeży filet jest delikatnie różowy, a taki, który zaczął się psuć, przybiera lekko szarawą barwę. To bardzo charakterystyczny szczegół, warto zwrócić na niego uwagę!

Jak wybrać kurczaka? Radzi szef kuchni

Filet z kurczaka – na co zwrócić uwagę przy zakupie

Poza kolorem jest szereg cech, charakterystycznych dla psującego się mięsa drobiowego. Warto znać je wszystkie, by nie mieć żadnych wątpliwości co do przygotowanego przez nas posiłku. Jest to szczególnie istotne, gdy gotujemy dla bliskich nam osób, w tym – małych dzieci.

  1. Zapach. Mocno nadpsute mięso będzie miało tak wyraźny bukiet, że dosłownie zwala z nóg. Zanim to się jednak stanie zapach psującego się kurczaka będzie lekko kwaskowaty – to również dyskwalifikuje mięso.
  2. Konsystencja. Świeże mięso z kurczaka powinno być jędrne i sprężyste, a po uciśnięciu palcem tkanki natychmiast powinny odzyskać kształt. Sflaczałe, przelewające się przez ręce mięso to wyraźna oznaka braku świeżości.
  3. Kolor. Wiadomo, że pojawienie się lekko szarego odcienia jest dla drobiowego mięsa oznaką psucia, ale alarmujący może być też wyjątkowo blady odcień lub kolor żółtawy. Takiego mięsa także lepiej nie podawać na obiad.
d2f6lve

Filet z kurczaka – jak przechowywać

Mięso drobiowe ma bardzo krótką datę przydatności do spożycia. Jeśli kupujemy mięso na tacce, opakowane w folię, to po powrocie do domu niezwłocznie trzeba przełożyć mięso do pojemnika – oczywiście ze szczelną pokrywką. W takiej postaci można przechowywać filet drobiowy w lodówce maksymalnie 2 dni.

Jeśli chcemy wykorzystać mięso później, to po przyjściu do domu i oczyszczeniu mięsa, należy przełożyć je w odpowiednie, przystosowane do tego celu, opakowanie (torebkę, pojemnik) i schować do zamrażalnika. Należy pamiętać o umieszczeniu daty w widocznym miejscu – chodzi o datę zakupu i zarazem zamrożenia mięsa. Filet z kurczaka może przebywać w zamrażarce nawet 12 miesięcy!

Po ugotowaniu kurczak może spędzić nawet 4 dni w lodówce, a w zamrażalniku – do 3 miesięcy. Takie mięso będzie jednak traciło walory smakowe z upływem każdego kolejnego dnia. Lepszym pomysłem jest spożycie drobiu na świeżo.

Surowy filet drobiowy na tacce 123RF
Źródło: 123RF

Zobacz także:

d2f6lve
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2f6lve
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2f6lve
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj