Doskonałe przepisy na przetwory z gruszek. Spiesz się, zanim skończy się sezon
Gruszki to owoce, które zawierają wiele cennych składników mających pozytywny wpływ na ludzki organizm. Znajdziemy w nich witaminy z grupy B, witaminę A, C, E i K, a także składniki mineralne, takie jak: wapń, potas, żelazo, sód, magnez, fosfor czy też cynk. Jako nieliczne z owoców są również źródłem jodu i boru. Doskonale smakują na surowo, ale warto też robić z nich przetwory, by również w zimie cieszyć się ich smakiem, zapachem i właściwościami zdrowotnymi.
Gruszki w occie
Składniki:
- 4 kg gruszek,
- 1,5 l wody,
- 0,75 kg cukru,
- 0,5 l octu,
- sok z 0,5 cytryny,
- kilka goździków,
- cynamon – kawałek laski.
Przygotowanie:
- Gruszki myjemy, obieramy i pozbawiamy gniazd nasiennych. Potem kroimy je w ósemki. Aby owoce nie ściemniały, wkładamy je do wody wymieszanej z sokiem z cytryny.
- W garnku gotujemy 1,5 l wody wraz z octem, cukrem, goździkami i cynamonem. Potem wkładamy do niej gruszki i gotujemy przez kilkanaście minut tak, aby się nie rozgotowały, ale były szkliste. Gorące gruszki przekładamy do słoików.
- Z zalewy wyjmujemy cynamon oraz goździki i wlewamy ją w słoiki z owocami. Słoiki zakręcamy i odstawiamy do góry dnem, aż do ich ostygnięcia.
- Gruszki w occie pasują do mięs i pasztetów.
5 owoców, które pomogą ci schudnąć
Dżem z gruszek
Składniki:
- 2 kg gruszek,
- 3 laski wanilii,
- 300 g cukru,
- sok z ½ cytryny.
Przygotowanie:
- Gruszki myjemy, obieramy i pozbawiamy gniazd nasiennych. Kroimy je w kostkę i władamy do garnka. Owoce mieszamy z sokiem z cytryny, zasypujemy cukrem i odstawiamy na 12 godzin.
- Po tym czasie dodajemy do nich wanilię. Gotujemy je na niewielkim ogniu do odparowania i uzyskania odpowiadającej nam konsystencji. Co chwilę mieszamy, by gruszki się nie przypaliły.
- Gotowy dżem przekładamy gorący do słoików, zakręcamy i ostawiamy do góry dnem do ostygnięcia.
Nalewka z gruszek
Składniki:
- 2 kg gruszek,
- 500 g cukru,
- 1 l spirytusu,
- laska cynamonu,
- kilka goździków,
- kilka ziaren kardamonu.
Przygotowanie:
- Gruszki myjemy, obieramy ze skórki i pozbawiamy gniazd nasiennych. Następnie kroimy je na drobniejsze cząstki. Zasypujemy je kardamonem, goździkami i cynamonem. Następnie zalewamy spirytusem.
- Całość odstawiamy na 4 tygodnie w zacienione miejsce. Po tym czasie zlewamy płyn, a owoce zasypujemy cukrem i odstawiamy na 7 dni w chłodne miejsce.
- Następnie łączymy zlany wcześniej alkohol z gruszkowym syropem. Płyn odstawiamy na kolejne 7 dni. Potem filtrujemy nalewkę i przelewamy do butelek.
- Najlepiej odczekać 5-6 miesięcy, zanim podamy alkohol.
Gruszkowy chutney
Składniki:
- 10 gruszek,
- 1 czerwona cebula,
- 100 ml wody,
- 3 łyżki miodu,
- 50 ml octu jabłkowego albo balsamicznego,
- sól i pieprz.
Przygotowanie:
- Gruszki myjemy, obieramy i pozbywamy się gniazd nasiennych. Owoce kroimy i wkładamy do garnka. Dodajemy wodę i stawiamy na ogniu.
- Gotujemy do zmięknięcia gruszek. Następnie dorzucamy pokrojoną w kostkę cebulę. Gotujemy jeszcze 2-3 minuty. Potem dodajemy miód i ocet.
- Całość dusimy przez ok. 2 godziny na niewielkim ogniu. Doprawiamy solą i pieprzem, a następnie przekładamy do słoików.
- Zakręcamy je i odstawiamy do góry dnem, aż wystygną.
Kompot z gruszek
Składniki:
- 5 kg gruszek,
- 1 łyżka cukru do każdego słoika,
- woda.
Przygotowanie:
- Gruszki myjemy, obieramy ze skórki i usuwamy z nich gniazda nasienne. Następnie kroimy je w ćwiartki i układamy w słoikach.
- Do każdego słoika wsypujemy czubatą łyżkę cukru. Potem zalewamy je wrzącą wodą i zakręcamy.
- Słoiki pasteryzujemy przez ok. 20 minut od momentu zagotowania się wody.
Gruszki w syropie
Składniki:
- 2 kg gruszek,
- 1 litr wody,
- 2 szkl. cukru,
- sok z 1 cytryny,
- 1 opakowanie cukru waniliowego,
- kilka goździków.
Przygotowanie:
- Twarde gruszki myjemy, obieramy ze skórki i pozbawiamy ich gniazd nasiennych. Kroimy je w ćwiartki i układamy w litrowych słoikach.
- Do każdego słoja dodajemy po 4 goździki.
- W garnku zagotowujemy wodę, sok z cytryny, cukier i cukier waniliowy. Gorącym syropem zalewamy gruszki.
- Słoiki zakręcamy i pasteryzujemy je przez 10-15 minut. Odstawiamy do wystudzenia.