Dorsz na 5 sposobów. Pomysły na pyszną rybkę
Jeszcze kilkanaście lat temu dorsz uważany był za rybę pośledniego gatunku. Dziś, kiedy dorszy w morzu jest o wiele mniej, a okresy zakazu połowu tych ryb są coraz dłuższe, stał się rarytasem. O zdrowotnych właściwościach dorszy można się rozpisywać. Znajdziemy w nich mnóstwo zdrowych tłuszczów omega-3, a także mikroelementy, które pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. A sposobów na wykorzystanie dorsza w kuchni są tysiące. Oto pięć naszych propozycji.
Ceviche z dorsza
Peruwiańskie ceviche to bardzo smaczna przekąska, nie wymagająca gotowania. Białe ryby, takie jak dorsz, nadają się do tego dania idealnie. Potrzebujemy: dwa filety z dorsza, kilka limonek, miód, papryczki chili, natkę kolendry, czerwoną cebulę, sól i pieprz.
Dorsza kroimy w dużą kostkę. Wyciskamy sok z limonek i dodajemy do niego trochę miodu. Papryczki, cebulę i natkę siekamy drobno. Do miski wkładamy dorsza, dodajemy posiekane warzywa i zalewamy wszystko sokiem z miodem. Doprawiamy solą i pieprzem, mieszamy i wstawiamy do lodówki. Dorsz pod wpływem soku z limonek szybko się zetnie, możemy go jeść już po godzinie.
Zupa rybna z dorszem
Jeśli uda nam się kupić dorsza w całości, z głową, możemy z niego przygotować bardzo pożywną i smaczną zupę. Składniki: cały, dość duży dorsz, cebula, marchewka, por, seler naciowy, czosnek, papryczka chili, liście laurowe, ziele angielskie, natka pietruszki, oliwa z oliwek, tymianek, sól i pieprz.
Jak wybrać świeżą, dobrą rybę
Dorsza sprawiamy, wycinając filety. Kroimy go w duże kawałki. Głowę, ości i płetwy wrzucamy do garnka, dodajemy obrane i pokrojone warzywa, podsmażony na oliwie czosnek, przyprawy i gotujemy wywar, odszumowując go często. Gotowy wywar odcedzamy, warzywa kroimy na mniejsze kawałki,wrzucamy do zupy, dodajemy kawałki dorsza, gotujemy na małym ogniu kilka minut i podajemy z pieczywem.
Dorsz pieczony
Dosz jest rybą o bardzo zwartym mięsie, więc nadaje się nie tylko do smażenia, ale również do pieczenia w całości. Taka ryba, z dodatkiem warzyw, może być ozdobą każdego stołu. Potrzebujemy: całego, sprawionego dorsza, dwie marchewki, dwie pietruszki, korzeń selera, cebulę, czosnek, oliwę z oliwek, sól, pieprz.
Rybę myjemy, osuszamy i przyprawiamy solą i pieprzem. Warzywa korzeniowe obieramy i ścieramy na tarce, cebulę i czosnek kroimy w kostkę. Warzywa mieszamy z oliwą, doprawiamy solą i pieprzem, wkładamy do naczynia żaroodpornego, na nich układamy rybę, skrapiamy ją oliwą i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 160 stopni C na 40 minut. W miarę potrzeby możemy podlać danie odrobiną wody.
Pierogi z dorszem
Z ryb morskich możemy przygotować również smaczny farsz do pierogów. To danie bardzo popularne w Rosji i na Ukrainie, a jest ono bardzo łatwe do zrobienia w domu. Składniki na ciasto: mąka, woda, jajko i sól. Składniki na farsz: filet z dorsza, cebula, sól i pieprz.
Do mąki dodajemy szczyptę soli, wbijamy jajko, dodajemy wodę i wyrabiamy ciasto. Przykrywamy je ściereczką i odstawiamy na pół godzimy. Dorsza i cebulę siekamy drobno, doprawiamy farsz solą i pieprzem. Ciasto wałkujemy, wycinamy krążki na pierogi, na każdym układamy łyżeczkę farszu, lepimy pierogi i gotujemy je w osolonym wrzątku. Podajemy z gęstą śmietaną.
Dorsz w cieście naleśnikowym
Fish and chips, czyli ryba z frytkami to najbardziej popularny fast food w Wielkiej Brytanii. W domu również możemy sobie przyrządzić ten przysmak. Składniki: filety z dorsza, mąka, dwa jajka, szklanka jasnego piwa, sól i pieprz.
Do miski przesypujemy dwie szklanki mąki, wbijamy jajka, dodajemy sól i pieprz i dolewamy piwo cały czas mieszając trzepaczką. Gdy osiągniemy odpowiednią konsystencję, wkładamy do ciasta oprószone mąką filety. Smażymy je w głębokim tłuszczu i podajemy, oczywiście, z frytkami.