Dania bez mięsa. Postne, nie znaczy niesmaczne
Warto pomyśleć o wiosennej diecie, pamiętając, że nie musi on oznaczać jedzenia posiłków bez smaku. Przeciwnie! Oto pięć pełnowartościowych postnych dań, które sprawią radość podniebieniu.
Zapiekany dorsz
Ryby od zawsze kojarzą nam się z postnymi daniami. Szkoda, że przede wszystkim z takimi, bo powinniśmy jeść je jak najczęściej. Do przygotowania naszej zapiekanki potrzebujemy: pół kilograma filetowanego dorsza, pół szklanki bułki tartej, kawałek twardej mozzarelli startej na tarce, oliwę z oliwek, sól.
Dorsza myjemy i osuszamy ręcznikiem papierowym. Mieszamy bułkę tartą z mozzarellą i solą. Smarujemy dorsza oliwą i obtaczamy go w panierce. Układamy rybę w naczyniu żaroodpornym i pieczemy 10-12 minut w piekarniku nagrzanym do 170 stopni C. Podajemy z ziemniakami.
Fasolka z warzywami
Warzywa strączkowe idealnie zastąpią nam mięso, bo zawierają mnóstwo białka, w dodatku bardzo dobrze przyswajalnego. Składniki: szklanka fasoli, cukinia, czerwona papryka, kilka pomidorów, dwie cebule, dwa ząbki czosnku, oliwa z oliwek, słodka papryka, mielone chili, majeranek, liście laurowe, kilka ziaren ziela angielskiego, sól i pieprz.
Zobacz też: Jak wygląda Wielkanoc na świecie?
Fasolę moczymy w wodzie na noc. Następnego dnia gotujemy fasolę do miękkości, pod koniec dopiero solimy. Odlewamy 1/3 szklanki wody z fasoli. Cebulę kroimy w piórka i szklimy ją na rozgrzanej oliwie. Paprykę kroimy w kostkę i dodajemy ją do cebuli razem z zielem angielskim i listkiem laurowym. Zalewamy wodą z fasoli i dusimy 10 minut. Pomidory obieramy ze skórki i miksujemy z czosnkiem. Dodajemy do papryki i cebuli. Wrzucamy fasolę i dusimy 10 minut. Po tym czasie wrzucamy pokrojoną w kostkę cukinię, doprawiamy i dusimy jeszcze dziesięć minut. Podajemy z pieczywem.
Pieczone ziemniaki
Ziemniaki są idealnym daniem na Wielki Post, bo przygotujemy z nich mnóstwo ciekawych potraw. Niektóre są bardzo łatwe. Potrzebujemy: pięć dużych ziemniaków, oliwę z oliwek, sól morską, tymianek suszony, rozmaryn suszony, paprykę ostrą, papryka słodką, sól.
Ziemniaki dokładnie obieramy, myjemy i kroimy w kostkę. Wrzucamy do garnka, zalewamy zimną wodą, solimy. Gotujemy do miękkości. Naczynie żaroodporne smarujemy oliwą z oliwek. Przekładamy do niego ziemniaki, posypujemy przyprawami i mieszamy, obtaczając ziemniaki w ziołach. Wkładamy naczynie do piekarnika nagrzanego do 200 stopni Celsjusza na 30 – 40 minut.
Śledzie w śmietanie
W czasie postu jemy zdecydowanie więcej śledzi, niż w innych okresach roku. Robimy z nich sałatki, zakąski, ale także dania obiadowe. Takie jak trochę zapomniany śledź w śmietanie. Składniki: trzy filety śledziowe solone, dwa jabłka, cebulę, pęczek koperku, śmietanę, sok z cytryny, pieprz.
Jabłka kroimy w paseczki i skrapiamy sokiem z cytryny. Cebulę kroimy w piórka. Koperek siekamy, dodajemy do reszty składników razem z pieprzem oraz śmietaną. Śledzie, wcześniej namoczone, kroimy w kostkę. Dodajemy do śmietany i mieszamy. Tradycyjnie danie to podaje się z ziemniakami gotowanymi w mundurkach.
Kasza gryczana z serem
Kasze również są produktem typowo postnym. W dodatku są bardzo zdrowe, więc jedzmy je przy każdej okazji. Do przygotowania naszego dania potrzebujemy: szklankę kaszy gryczanej, pół kilograma chudego twarogu, dwa jajka, opakowanie jogurtu naturalnego, natkę pietruszki, sól i pieprz.
Kaszę gotujemy. Musi pozostać lekko twarda. Ser rozdrabniamy widelcem, a jajka lekko ubijamy z solą, pieprzem oraz posiekaną natką pietruszki i mieszamy z serem. Dno naczynia żaroodpornego pokrywamy równomiernie połową kaszy, na nią wykładamy ser i przykrywamy go pozostałą kaszą. Danie zalewamy jogurtem i zapiekamy przez pół godziny w piekarniku rozgrzanym do temperatury 180 stopni.
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl