Trwa ładowanie...

Czytamy etykiety: co to jest syrop cukru inwertowanego

Jest bazą sztucznego miodu, znajdziemy go również w składzie galaretek, dżemów, nadziewanych czekolad czy niektórych alkoholi. Syrop cukru inwertowanego zapewnia produktom słodycz, nadaje właściwą konsystencję, przedłuża ich trwałość i… fatalnie wpływa na nasze zdrowie.

Czytamy etykiety: co to jest syrop cukru inwertowanegoŹródło: 123RF
d322i7d
d322i7d

Słodki jest pierwszym z pięciu smaków, z jakim stykamy się zaraz po narodzinach. Dostarcza go zawarta w mleku matki laktoza, będąca synonimem bezpieczeństwa, ciepła i wyjątkowej więzi. Nic dziwnego, że przez całe życie słodycz automatycznie kojarzymy z przyjemnością i poszukujemy jej w spożywanych pokarmach.

Pożądanego smaku dostarcza zazwyczaj cukier pozyskiwany z buraków cukrowych lub trzciny cukrowej. Jednak w produktach spożywczych coraz częściej pojawiają się także inne słodziki, niekiedy mające sprawiać wrażenie, że są zdrowsze od sacharozy, której negatywny wpływ na zdrowie nie podlega już żadnej dyskusji. Jednym z takich dodatków stał się w ostatnich latach cukier inwertowany.

Jest produktem hydrolizy sacharozy (a ściślej wodnego roztworu cukrowego) i jej rozkładu na cukry proste (glukozę i fruktozę). Proces przyspiesza katalizator, czyli słaby kwas (solny lub mlekowy), ewentualnie enzym inwertazy znajdujący się w drożdżach.

Zobacz też: Mężczyźni potrzebują czterech rzeczy". Joanna Przetakiewicz w szczerej rozmowie z Hanną Lis

Na rynku dostępny jest cukier inwertowany w trzech podstawowych rodzajach: płynnego cukru (wodny roztwór o niewielkiej zawartości cukru inwertowanego, nie przekraczającej 3 proc.), płynny cukier inwertowany (zawartość cukru inwertowanego sięga 50 proc.) oraz syrop cukru inwertowanego – najsilniejszy roztwór, niekiedy częściowo skrystalizowany, o zawartości cukru inwertowanego znacznie przekraczającej 50 proc.

d322i7d

Tego typu produkty raczej nie są przeznaczone do użytku domowego. Znajdziemy je natomiast w składzie licznych artykułów spożywczych. Syropem cukru inwertowanego często dokarmia się również pszczele rodziny, dzięki czemu owady w lepszej formie mogą przetrwać zimę.

Syrop cukru inwertowanego – gdzie go znajdziemy

Syrop cukru inwertowanego ma płynną konsystencję i lekko słomkową barwę. W porównaniu do sacharozy jest słodszy, lepiej rozpuszcza się w wodzie, wolniej krystalizuje i wykazuje niską higroskopijność (zdolność do wchłaniania wilgoci). Dzięki jego dodatkowi produkty nabierają gładszej konsystencji, lepszej tekstury, wolniej wysychają oraz dłużej zachowują świeżość.

Inwertowanego słodzika najczęściej używa się w cukiernictwie, piekarnictwie i przetwórstwie owoców. Znajdziemy go w składzie syropów, galaretek, dżemów, konfitur, powideł, cukierków o miękkim lub płynnym nadzieniu, czekolad nadziewanych, marcepanu, alkoholi (ginu, ciemnych piw, win musujących), a także ciemnego pieczywa.

Cukier inwertowany stanowi bazę sztucznego miodu. Jest wówczas doprawiany sztucznymi aromatami (np. esencją miodową) i barwiony (zazwyczaj karmelem), a na koniec poddawany krystalizacji.

d322i7d

Po syrop cukru inwertowanego chętnie sięgają cukiernicy. Służy m.in. do wyrobu ganache, czyli aksamitnego kremu z czekolady i śmietany, który świetnie sprawdza się zarówno jako nadzienie, jak i polewa ciast czy tortów.

Wpływ cukru inwertowanego na zdrowie

Warto wiedzieć, że nadmierne spożycie syropu cukru inwertowanego dzieła na nasze zdrowie równie niekorzystnie, co nadużywanie sacharozy lub syropu glukozowo-fruktozowego, od którego różni się jedynie proporcjami fruktozy i glukozy (w cukrze inwertowanym stosunek tych związków wynosi 1:1).

Czym to grozi? Sprzyja otłuszczeniu narządów wewnętrznych i prowadzi do nadwagi w jej najbardziej niebezpiecznej odmianie – otyłości trzewnej. Badania wykazały, że cukier inwertowany może przyczyniać się do powstania insulinooporności tkanek i zwiększać ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II. Ponadto zakwasza organizm, sprzyja rozwojowi grzybów i drożdżaków, zwiększa ryzyko próchnicy zębów, stanów zapalnych przyzębia czy paradontozy, zakłóca gospodarkę hormonalną i jest czynnikiem powodującym niewydolność układu immunologicznego. Udowodniono jednoznaczny związek między nadmiernym spożyciem cukru a chorobami serca i układu krążenia, a także rozwojem ADHD u dzieci i agresji u młodzieży.

d322i7d

Fruktoza, stanowiąca istotny składnik syropu cukru inwertowanego, jest przetwarzana tylko w wątrobie. W wyniku jej metabolizmu powstają: kwas moczowy (duże stężenie tego związku powoduje dnę moczanową) i trójglicerydy, które przyczyniają się do zachorowania na miażdżycę i inne choroby układu sercowo-naczyniowego.

Cukier inwertowany może prowadzić do zaburzenia naturalnej równowagi mikroflory jelitowej i pracy jelit, czego konsekwencją stają się zaburzenia układu trawiennego.
Produktu powinny unikać osoby cierpiące na wrodzoną nietolerancję fruktozy – chorobę genetyczną, w której występuje niedobór lub całkowity brak enzymu odpowiadającego za metabolizm tego cukru prostego w wątrobie. Spożywanie cukru inwertowanego może wywoływać u nich hipoglikemię, bóle brzucha, wymioty lub infekcje dróg moczowych.

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d322i7d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d322i7d
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj