Czy wiesz, jak rozpoznać i przyrządzić opieńki?
Opieńki, a dokładniej opieńki miodowe, to popularne jadalne grzyby, które możemy spotkać w lasach w niemal całej Polsce. Swoją nazwę zawdzięczają temu, że zasiedlają pnie drzew, zarówno żywych, jak i powalonych. Największy wysyp opieńków jest od września do listopada. Opieńki nadają się do gotowania, smażenia oraz marynowania.
Jak rozpoznać opieńki?
Opieńki rosną w gromadach. Wyróżnia się trzy rodzaje opieńki: opieńkę miodową, opieńkę ciemną oraz opieńkę bezpierścieniową. Najpopularniejsza jest opieńka miodowa. Jej inne nazwy to opieńka brzozowa, opieniek, podpieniek i pierścianka. Opieńki mogą osiągać wysokość nawet 18 cm. Mają niewielkie kapelusze. Trzon jest najczęściej żółty lub jasnobrązowy.
Opieńka ciemna ma czerwonobrązowy lub cielisty kapelusz. Rośnie jedynie w lasach iglastych. Może osiągać średnicę nawet do 8 cm. Na powierzchni kapelusza znajdują się charakterystyczne łuski. Blaszki są kremoworóżowe i posiadają mięsisty pierścień na trzonie.
Natomiast opieńka bezpierścieniowa posiada rdzawobrązowy lub żółtokarmelowy kapelusz, który może być delikatnie wywinięty do dołu. Ten rodzaj opieniek jest dość rzadki, możemy go spotkać przede wszystkim w lasach bukowych.
Mrożenie grzybów. Jak się do tego zabrać?
Jak długo gotować opieńki?
Nie zaleca się jedzenia surowych opieniek. Grozi to zatruciem i innymi przykrymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Poza tym surowe opieńki mają nieprzyjemny zapach. W kuchni wykorzystuje się zazwyczaj same kapelusze tych grzybów, trzony nie są zbyt smaczne.
Po przyniesieniu opieniek do domu, grzyby należy dokładnie oczyścić, usunąć trzonki, w razie potrzeby pokroić na mniejsze kawałki i obgotować w lekko osolonej wodzie przez ok. 5 minut. następnie odcedzamy grzyby i przepłukujemy zimną wodą. tak przygotowane nadają się do dalszej obróbki.
Jak przyrządzić opieńki?
Opieńki mają szerokie zastosowanie w kuchni. Można je smażyć, dusić czy gotować. Nadają się aromatycznych do zup i sosów. Większe okazy można panierować w jajku i bułce tartej i smażyć jak kotlety schabowe. Doskonale sprawdzą się również jako farsz do pierogów czy krokietów, a także jako dodatek do mięs, bigosu, sałatek czy jajecznicy. Opieńki nadają się także do marynowania.