Marynowane grzybki krok po kroku. Zostań mistrzem przetworów
Nic tak nie smakuje jak domowe przetwory, dlatego zamiast kupować, najlepiej samodzielnie przygotować dla siebie i bliskich marynowane grzyby. To klasyczna propozycja zagrychy lub element dania np. sałatki. Bez wątpienia tak przygotowane grzyby należą do tradycyjnej polskiej kuchni, a ich smak doceniają całe pokolenia.
Obok suszenia i mrożenia, marynowanie to najbardziej popularny sposób na wykorzystanie grzybów. Ocet zmienia trochę ich smak, ale marynowane maślaki, kurki, podgrzybki czy opieńki to prawdziwy rarytas.
Do marynowania nadają się grzyby małe i jędrne, choć niektórzy lubią także większe egzemplarze. Musimy je dokładnie oczyścić, umyć, przez pięć minut obgotowywać razem z cebulą we wrzącej wodzie i dokładnie odsączyć.
Marynowane grzyby - jak zrobić?
Marynatę robimy z czterech szklanek wody, szklanki octu spirytusowego, dwóch łyżek cukru, dwóch łyżeczek soli, kilku ziaren ziela angielskiego, łyżki gorczycy, łyżki ziaren pieprzu i kilku liści laurowych. Wszystkie składniki marynaty wkładamy do garnka, zagotowujemy do wrzenia. Grzyby wkładamy do słoiczków, zalewamy gorącą marynatą, zakręcamy i odstawiamy do ostudzenia.
Przepis na marynowane kurki
Marynowane grzyby - czy trzeba pasteryzować?
Pasteryzacja nie jest konieczna pod warunkiem, że uda nam się zalać gorące grzyby gorącą zalewą. Pamiętajmy też, by słoiczki były wyparzone i suche. Jeśli natomiast zalewa i grzyby są wystudzone, konieczna będzie pasteryzacja. Możemy pasteryzować na sucho i na mokro.
Na dnie dużego garnka układamy bawełnianą ściereczkę. Wkładamy słoiki wypełnione przetworami, ale nie do końca i nie dokręcamy ich, dolewamy wodę (do ¾ wysokości słoików) i gotujemy na małym ogniu. Po zagotowaniu czekamy ok. 10 minut, zostawiamy słoiki do wystygnięcia i już są gotowe oraz bezpieczne.
Metoda pasteryzacji na sucho polega na wstawieniu słoików do nagrzanego do 100 stopni piekarnika na ok. 30 minut.
Marynowane grzyby - do czego podawać?
Marynowane grzyby mają swój charakterystyczny i bardzo intensywny smak, który nie odpowiada wszystkim. Jest to spowodowane tym, że grzyby przez długi czas moczą sie w marynacie z przyprawami. Jeśli jednak lubimy ten mocny aromat, marynowane grzyby możemy podawać do wielu dań. Są świetnym dodatkiem do dań mięsnych na zimno i ciepło, pasują także do wielu gatunków ryb oraz mogą być uzupełnieniem sałatek. Często wykorzystuje się je również jako element dekoracyjny.
Marynowane grzyby - jak długo przechowywać?
Marynowane grzyby są dobre już po kilku dniach, ale mogą też stać w suchym i chłodnym miejscu przez wiele miesięcy, a nawet lat.
Grzyby marynowane w occie - przepis krok po kroku
Składniki
- 1 kg małych leśnych grzybów (podgrzybki, borowiki, maślaki, rydze)
- cebula pokrojona w piórka
- mała marchewka pokrojona w grube plasterki
Zalewa:
- litr wody
- szklanka octu
- czubata łyżka soli
- kilka listków laurowych, po kilka kulek pieprzu, ziela angielskiego i gorczycy na każdy słoik
- 2-3 średnie słoiki – wyparzone
Przygotowanie:
- Grzybki myjemy, czyścimy i gotujemy w lekko osolonej wodzie przez pół godziny.
- Odcedzamy i przygotowujemy zalewę, mieszając wodę, ocet, przyprawy i sól. Zagotowujemy zalewę.
- W słoiku układamy grzyby z cebulą, marchewką i zalewamy zalewą (pilnując, żeby przyprawy zostały równo rozdzielone pomiędzy wszystkie słoiki), zakręcamy wieczka i pasteryzujemy 10 minut odwrócone do góry dnem w garnku z gotującą się wodą.