Czy trzeba wsypywać sól do wody? Wiele osób popełnia ten błąd
Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego niż ugotowanie makaronu. Wystarczy trzymać się zaleceń producenta podanych na opakowaniu. Jednak, jak to często w kuchni bywa, sukces zależy od szczegółów. Większość z nas wrzuca makaron do osolonego wrzątku. Jak się okazuje to duży błąd. jak więc prawidłowo ugotować makaron?
Jak ugotować makaron?
Na każde 100 g makaronu, potrzebujemy dokładnie 1 litr wody. Do dużego garnka wlewamy określoną ilość wody i gotujemy ją. Kiedy zacznie wrzeć, wsypujemy makaron. W trakcie gotowania mieszamy co jakiś czas, by się nie posklejał. dzięki temu nie będziemy musieli dodawać do wody oleju.
Aby makaron był al dente, warto gotować go o minutę krócej, niż podaje producent na opakowaniu. Nie ma bowiem nic gorszego niż rozgotowany makaron. Pod żadnym pozorem nie należy również wylewać wody, w której gotował się makaron.
Niewiele osób o tym wie, jednak dzięki wysokiej zawartości skrobi i mikroelementów, woda po gotowaniu makaronu ma bardzo szerokie zastosowanie w kuchni. Kilka łyżek możemy dolać do sosu, aby go zagęścić i poprawić smak. Podobno nie ma bardziej aksamitnego sosu do pasty niż ten przyrządzony z dodatkiem wody zawierającej skrobię.
Odcedzonego makaronu nie należy przelewać zimną wodą. W przeciwnym razie makaron makaron straci aromat i smak. Kolejny błąd, jaki popełnia wielu z nas, to polewanie dania już na talerzu. Włosi wrzucają ugotowany makaron do garnka z sosem i mieszają, by składniki się połączyły.
Czy trzeba wsypywać sól do gotowania makaronu?
Oczywiście makaron należy posolić. Niektórzy dodają sól do zimnej wody. To jednak wydłuża czas gotowania. Znacznie lepszym pomysłem jest wsypanie soli do wrzącej wody. Ile soli potrzeba? Zapamiętaj prostą regułę: 3/4 łyżki soli na 1 litr wody. Gdy wrzątek jest już osolony, możesz wsypać makaron.