Czerwona herbata - fakty i mity
Herbata jest od wieków jednym z ulubionych gorących napojów. Jej czerwona odmiana nie jest najchętniej wybierana. Dlaczego? Mało kto wie o jej cudownych właściwościach odchudzających... Czerwona herbata pomaga szybko pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, a oprócz tego działa korzystnie na różnorodne procesy zachodzące w naszym organizmie.
Od wieków to właśnie herbata jest jednym z najpopularniejszych gorących napojów. Jednak jej czerwona odmiana nie jest zbyt chętnie wybierana. Niesłusznie, ponieważ podobnie, jak czarna i zielona, wykazuje właściwości prozdrowotne. Spożywać ją powinny szczególnie osoby, które borykają się z nadmiarem kilogramów. Przedstawiamy fakty i mity na temat tego naparu.
Czerwona herbata pozyskiwania jest głównie na Tajwanie i w południowo-wschodnich Chinach - tam nazywana jest "smoczą herbatą". Od kilku lat rośnie grono jej fanów w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej. Co ciekawe, Polacy już w czasach PRL-u sięgali po czerwoną herbatę Oolong - spolszczona nazwa brzmiała Ulung. Był to produkt tani i w tamtym okresie mało znany ze swojego wyjątkowego działania. Obecnie brunatny napar o charakterystycznym zapachu uważa się za prawdziwy rarytas.
Procesy fermentacyjne zachodzą w niej krócej niż w herbacie czarnej, dlatego zawiera więcej enzymów i mikroelementów. Jest kilka odmian herbaty czerwonej - Puszong poddaje się najkrótszemu procesowi fermentacji i powstaje z niej m.in. herbata jaśminowa. Z kolei odmiana Pu-erh - uważana za skutecznego sprzymierzeńca w walce z nadwagą - dodatkowo musi "przeleżeć" i dojrzeć w odpowiednich warunkach. W przypadku najlepszych, a zarazem najdroższych herbat może być to okres nawet ponad 50 lat.
Pij ją na zdrowie
Mała popularność czerwonej herbaty spowodowana jest przede wszystkim jej osobliwą wonią i charakterystycznym, nieco wytrawnym smakiem. Jej zwolennicy podkreślają jednak, że to zdrowy napój, który warto pić codziennie. Czerwona herbata ma bowiem duży wpływ na pracę narządów wewnętrznych i funkcjonowanie całego organizmu. Do pozytywnych działań warto zaliczyć oczyszczanie organizmu z toksyn, pobudzanie do pracy układu trawiennego oraz jelit, regulowanie procesu metabolizmu, obniżanie poziomu cholesterolu, poprawianie krążenia dzięki obniżeniu ciśnienia krwi, a także wzmacnianie układu odpornościowego. Regularne spożywanie czerwonej herbaty pozwala dostarczyć organizmowi niezbędnych minerałów, takich jak wapń, mangan czy fluor. Ma właściwości moczopędne, dlatego przy spożywaniu więcej niż 250 ml warto uzupełniać poziom płynów pijąc również wodę mineralną.
Odchudza czy nie?
Rosnąca świadomość zdrowego stylu życia, a także pęd do idealnej sylwetki sprawiły, że po czerwoną herbatę sięgają osoby na diecie. Prawdą jest, że to skuteczny sprzymierzeńca w odchudzaniu, ale sama nie zdziała cudów. Efekty zauważyć można przy racjonalnej diecie i aktywności fizycznej. W kuracji odchudzającej należy pić od 4 do 6 filiżanek czerwonej herbaty dziennie, zawsze ok. pół godziny po posiłku lub przekąsce.
Fragment programu TVP "Pytanie na śniadanie"/mp/WP Kuchnia