Cykoria – co to jest i jak wykorzystać ją w kuchni?
Większość roślin, aby się rozwijać, potrzebuje światła. Cykoria jednak do nich nie należy. Pod wpływem światła robi się zielona i gorzknieje. Aby więc była smaczna, warto wybierać jak najjaśniejszą. Cykoria jest warzywem, które z wyglądu nieco przypomina kapustę pekińską. Można ją jeść zarówno na zimno, jak i na ciepło. Jakie ma właściwości i co możemy z niej zrobić?
Czym charakteryzuje się cykoria?
Cykoria jest warzywem znanym już od starożytności, choć uprawiana jest dopiero od końca XIX wieku. Została spopularyzowana dzięki Belgom. Dziko rosnącą cykorię można spotkać w Europie, Azji i Afryce Północnej.
Sezon na cykorię rozpoczyna się na przełomie października i listopada, a kończy wraz z nadejściem kwietnia. Jej liście są podłużne i chrupiące. Mają charakterystyczny słodko-gorzki smak. W swoim wnętrzu ukrywa mnóstwo witamin i składników mineralnych, dzięki którym bardzo korzystnie wpływa na ludzki organizm.
W cykorii znajdziemy witaminę C, która uszczelnia naczynia krwionośne i wspiera odporność, i witaminę A, która poprawia kondycję skóry. Ponadto bogata jest w witaminy: B1, B2, E oraz K. Cykoria dostarcza również takich składników mineralnych jak: żelazo, magnez, fosfor, cynk, potas, selen, mangan, wapń, dzięki czemu wpływa na produkcję czerwonych krwinek i wspiera prawidłowe funkcjonowanie mózgu.
Doskonały przepis na ziemniaki pieczone w jogurcie
Cykoria zawiera laktucynę i laktukopikrynę, czyli substancje, które pobudzają apetyt, przyspieszają trawienie i mobilizują wątrobę do wydzielania żółci. Znajduje się w niej też inulina uważana za naturalny prebiotyk. Cykoria reguluje więc pracę jelit, a także ma właściwości detoksykujące. Dodatkowo pomaga obniżyć poziom cholesterolu i cukru we krwi.
Warzywo to zawiera bardzo mało kalorii, dlatego polecane jest też osobom odchudzającym się.
Jak pozbyć się goryczki z cykorii?
Charakterystyczny smak goryczki obecny w cykorii może przeszkadzać. Jest jednak sposób, by się go pozbyć i w pełni cieszyć się nie tylko właściwościami tego warzywa, ale i jego smakiem.
Cykorię należy dobrze wymoczyć w wodzie z solą i sokiem z cytryny. Wystarczy pół godziny, by cykoria straciła swoją gorycz. Dla jeszcze większej pewności warto usunąć z warzywa głąb.
Cykoria – jak jeść?
Cykoria świetnie smakuje na surowo w sałatkach i surówkach, ale można ją też grillować, dusić, gotować i zapiekać. Liście cykorii świetnie sprawdzają się jako samodzielna przekąska podawana z dipem czy sosem czosnkowym. Warzywo to można również podawać z bakaliami, serem pleśniowym czy też sosem balsamicznym. Cykoria na ciepło doskonale smakuje z rybami, drobiem i owocami morza. Można ją faszerować, a także robić z niej zupy.
Aby prawidłowo ugotować cykorię, należy usunąć z niej uszkodzone zewnętrzne liście, przekroić warzywo na pół i wykroić ze środka głąb. Do gotującej się wody z dodatkiem soli i soku z cytryny wrzucamy cykorię. Od momentu ponownego zagotowania się wody, gotujemy ją przez ok. 15 minut aż straci jędrność.
Co ciekawe, wysuszone korzenie cykorii można zmielić i podawać jako zamiennik kawy.
Jak zrobić cykorię z serem pleśniowym?
Składniki:
- 4 cykorie,
- ocet winny malinowy,
- oliwa,
- sól, pieprz,
- 1 ser pleśniowy typu camembert.
Przygotowanie:
- Kolby cykorii kroimy wzdłuż na połówki. Ocet mieszamy z oliwą, solą i pieprzem. Skrapiamy cykorię.
- Grillujemy przez 3-5 minut, w połowie tego czasu przekręcając warzywo na drugą stronę.
- Na cykoriach kładziemy plastry sera i grillujemy, aż zacznie się on roztapiać. Podajemy na gorąco, najlepiej z grzankami.
Jak zamarynować cykorię?
Składniki:
- 4 cykorie,
- 3 szkl. wody,
- 2 łyżki białego octu winnego,
- 4 łyżki ciemnego sosu sojowego,
- ½ łyżeczki suszonego tymianku albo 1 gałązka świeżego,
- ½ łyżeczki mielonego kminku,
- ½ łyżeczki nasion anyżu,
- 1 łyżeczka cukru, szczypta soli.
Przygotowanie:
- W garnku mieszamy wszystkie składniki poza cykorią.
- Podgrzewamy powoli, aż do momentu zagotowania. Zdejmujemy garnek z ognia i wkładamy do niego oczyszczone cykorie.
- Odstawiamy na 3-4 godziny, a następnie osączamy. Podajemy do mięsa.
Jak zrobić zupę krem z cykorii?
Składniki:
- 4 duże cykorie,
- 1 cebula,
- 1 por – tylko biała część,
- 2 łyżki masła,
- 1 łodyga selera naciowego,
- 1 łyżka mąki,
- 1 l drobiowego rosołu,
- ½ szkl. śmietanki kremówki,
- sól i pieprz,
- szczypiorek albo natka z pietruszki.
Przygotowanie:
- Cykorie pozbawiamy zewnętrznych liści i głąba. Kroimy na kawałki. Cebulę drobno siekamy, pora i selera kroimy w plasterki.
- W garnku rozpuszczamy masło. Wrzucamy do niego przygotowane warzywa i dusimy na średnim ogniu. Często mieszamy. Warzywa powinny zmięknąć, ale nie zrumienić się.
- Dodajemy do nich mąkę i dokładnie mieszamy, smażąc wszystko przez minutę. Do garnka wlewamy rosół.
- Przykrywamy i gotujemy na małym ogniu przez pół godziny. Warzywa muszą być całkiem miękkie.
- Następnie zupę miksujemy i przyprawiamy solą i pieprzem. Zabielamy śmietanką. Zupę podajemy posypaną szczypiorkiem lub natką.