Colesław
Surówka coleslaw cieszy się w naszym kraju dużą popularnością. Przygotowujemy ją z kapusty, marchewki oraz majonezu. Często sami dodajemy do niej nasze ulubione składniki. Surówkę coleslaw lubią i dzieci, i dorośli.
Każdy z nas przynajmniej raz w życiu jadł surówkę coleslaw. Często serwujemy ją jako dodatek do naszych obiadów. Jest bardzo smaczna, sycąca oraz wyrazista w smaku. Co więcej, z chęcią sięgają po nią dorośli, ale także wiele dzieci uwielbia jej smak.
Jak się okazuje, historia tej surówki jest bardzo długa. Podobno przyrządzali ją już sami mieszkańcy starożytnego Rzymu. Wtedy jednak przepis nie uwzględniał gęstego sosu, który tak bardzo nam smakuje. Z czasem jednak pomysł na przyrządzanie surówki z kapusty i dodatków rozpowszechnił się w całej Europie, a następnie coleslaw stał sie znanym niemal na całym świecie dodatkiem do dań obiadowych. Każdy kraj urozmaicał przepis, dlatego niektórzy będą zajadali się coleslawem z dodatkiem ananasa, a inni marchewki lub jabłka.
Charakterystyczna nazwa tej surówki pochodzi natomiast z języka niderlandzkiego, w którym określenie "koolsalade" oznacza "surówkę z kapusty". W skrócie jest to "kolosa", a od tego określenia już niedaleko do popularnego dziś "coleslawa".
Coleslaw – składniki i sposób przyrządzania
Gotową surówkę coleslaw bez problemu dostaniemy w punktach garmażeryjnych, sklepach spożywczych, a nawet w ogromnych supermarketach. Zazwyczaj na opakowaniu takiego gotowego produktu przeczytamy, że jest to świeża i domowa surówka. Warto jednak za każdym razem zwracać uwagę na skład, który znajdziemy na etykiecie. Niestety często jest on bardzo długi i wcale nie oznacza to, że nasza surówka jest zrobiona z tak wielu warzyw.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zrobienie surówki coleslaw w domu. Będziemy potrzebowali do tego białej kapusty, marchewki, cebuli oraz opcjonalnie czosnku, jabłka, ananasa lub innych dodatków.
Zaopatrzmy się również w produkty, które są niezbędne do przygotowania jasnego sosu do surówki. Oczywiście jego podstawą jest majonez, chociaż czasami używa się także maślanki, musztardy czy octu. Niektórzy do sosu dodają także cukier puder oraz sok z cytryny.
Samo przygotowanie surówki nie jest skomplikowane. Wystarczy, że poszatkujemy kapustę oraz zetrzemy przygotowane dodatki. W osobnej miseczce należy rozrobić gęsty sos, który następnie połączymy z warzywami.