Co zrobić z pomidorów? Pięć najlepszych przepisów
Pomidory to jedno z najpopularniejszych w Polsce warzyw. Kochamy je za smak, kolor i walory żywieniowe. Zawierają mnóstwo witamin i minerałów - przede wszystkim potasu, który odpowiedzialny jest za odpowiedni poziom ciśnienia krwi. W dodatku są pełne wody, więc nawadniają organizm w znakomity sposób.
Teraz, w szczycie sezonu, kupimy najlepsze, polskie pomidory, uprawiane w pełnym słońcu, słodkie i aromatyczne. Wykorzystajmy je więc do przygotowania prawdziwej, pomidorowej uczty.
Zupa pomidorowa
Zacznijmy od klasyki, czyli zupy pomidorowej. Do jej przygotowania potrzebujemy: dojrzałe pomidory, marchewkę, pietruszkę, pora, selera, sól selerową, sól kamienną, pieprz ziarnisty i liście laurowe.
Najpierw pomidory kroimy w ćwiartki i wkładamy do garnka wypełnionego bardzo niewielką ilością wody i podgrzewamy delikatnie, aż pomidory się rozpadną. W drugim garnku, w osolonej wodzie gotujemy włoszczyznę z dodatkiem ziaren pieprzu i liściem laurowym. Gdy warzywa będą miękkie, dodajemy przetarte przez sito pomidory i doprawiamy do smaku solą selerową i zwykłą. Podajemy z ryżem lub makaronem.
Ogórek i pomidor. Zakazane połączenie, które Polacy uwielbiają
Sałatka pomidorowa z granatem
Najlepsze są świeże pomidory, które wykorzystajmy na przykład do przygotowania bardzo nietypowej sałatki. Składniki: małe, kolorowe pomidory koktajlowe, garść pestek granatu, szczypiorek, świeży estragon, śmietana 18 procent, sól, pieprz.
Pomidory kroimy na połówki, estragon i szczypiorek siekamy dość drobno. W misce mieszamy pomidory z ziołami i pestkami granatu, dodajemy śmietanę i doprawiamy solą oraz pieprzem. Dekorujemy listkami estragonu.
Pomidorowa sałatka z szynką
Wędliny idealnie komponują się z pomidorami, więc jeśli nie jesteśmy wegetarianami, możemy przygotować kolejną pyszną sałatkę. Składniki: pomidory, plasterki szynki parmeńskiej, małe kulki mozzarelli, ocet balsamiczny, oliwę, natkę kolendry, sól, pieprz, cukier.
Najpierw przygotowujemy sos: mieszamy ze sobą ocet, oliwę, sól, pieprz i cukier. Pomidory kroimy na ćwiartki, szynkę na paski, natkę siekamy. Wkładamy wszystko do miski i tuż przed podaniem polewamy sosem.
Pieczone pomidory
Te mięsiste warzywa nadają się również do zapiekania. Szczególnie, jeśli uda nam się zdobyć odmiany typu bawole serce, zawierające mniej wody niż inne odmiany. Potrzebujemy: kilka pomidorów, ser mozzarella, natkę pietruszki, oliwę z oliwek,sól i pieprz.
Z pomidorów odcinamy delikatnie wierzch i łyżeczką usuwamy pestki. Ser kroimy w kostkę, natkę siekamy i mieszamy z serem oraz solą i pieprzem. Do pomidora wlewamy kilka kropel oliwy, wkładamy masę serowo-ziołową i zapiekamy około pół godziny w piekarniku nagrzanym do 160 stopni C.
Pomidory na grzankach
Ten prosty przepis pozwoli nam na przygotowanie szybkiego śniadania lub kolacji. Składniki: kilka kromek dobrej jakości chleba, kilka pomidorów, ser żółty, oliwa, sól i pieprz.
Pomidory kroimy na plasterki i układamy na lekko skropionych oliwą kromkach chleba. Warzywa doprawiamy solą i pieprzem, na to układamy plasterki sera i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 160 stopni C na 10 minut.