Domowe przetwory z pomidorów
Czerwone, pachnące i bardzo smaczne pomidory to specjał polskich stołów w sezonie letnim. Niestety, kiedy nadchodzi zima, mamy do dyspozycji pomidory, które nie mają ani smaku, ani aromatu… A po co kupować przetwory pomidorowe, jeśli możemy przygotować je samodzielnie jeszcze w sezonie? Tym bardziej że przetworzone pomidory są doskonałym źródłem likopenu, czyli antyoksydantu, którego brakuje w surowych owocach. Oto kilka pomysłów na zamknięcie smaku i zapachu pomidorów w słoikach.
Kiszone pomidorki koktajlowe
Niewielkie pomidorki koktajlowe idealnie nadają się na kiszenie ich w całości. Robi się to bardzo szybko, a potem są niezwykle smaczne.
Składniki:
- 1 kg pomidorków,
Do każdego słoika:
- 5 ząbków czosnku,
- 1 płaska łyżeczka gorczycy,
- 2 liście laurowe,
- koper,
- świeży chrzan – korzeń,
- płaska łyżka soli na 1 litr wody.
Przygotowanie:
- Do słoików wkładamy ciasno pomidorki, czosnek, koper, chrzan i przyprawy.
- Wodę zagotowujemy z solą, dokładnie mieszamy i zalewamy nią pomidory.
- Słoiki dobrze zakręcamy i odstawiamy na kilka dni w ciepłe miejsce. Potem przenosimy do chłodniejszej piwnicy lub spiżarki.
Ogórek i pomidor. Zakazane połączenie, które Polacy uwielbiają
Domowy ketchup
Na kanapki, do grillowanych mięs i kiełbasek, do parówek – ketchup można dodawać do wszystkiego, by podkręcić smak potraw! A ten domowy ketchup nie ma sobie równych.
Składniki:
- 3 kg pomidorów,
- 2 duże cebule,
- ½ szkl. musztardy,
- 1/3 szkl. cukru,
- 1 łyżka octu,
- przyprawy: sól, pieprz, 1 goździk, cynamon, liść laurowy, gałka muszkatołowa, imbir, ostra papryka, słodka papryka, 5 ziarenek ziela angielskiego.
Przygotowanie:
- Dojrzałe pomidory kroimy na kawałki, cebulę w piórka. Razem podsmażamy je do momentu, aż z pomidorów zacznie schodzić skórka.
- Wszystko dokładnie przecieramy przez sito, a następnie gotujemy przez ok. 2-3 godziny, od czasu do czasu mieszając.
- Całość odstawiamy do wystudzenia na kilka godzin albo nawet na całą noc. Potem znów doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez ok. 2 godziny.
- Po tym czasie przecier doprawiamy, na końcu dodając cukier, musztardę i ocet. Jeśli konsystencja jeszcze nam nie odpowiada, odparowujemy lub dodajemy nieco wody.
- Gorącą masę przekładamy do słoików i mocno zakręcamy. Odstawiamy do góry dnem i czekamy do ostygnięcia. Gotowy ketchup stawiamy w chłodnym miejscu.
Passata pomidorowa
Passata pomidorowa sprawdzi się do dań obiadowych i na śniadania. Można ją dodać do spaghetti, zupy, gołąbków albo lasagne, ale też spełni się w szakszuce. Jak ją przygotować?
Składniki:
- 2,5 kg pomidorów,
- 1,5 łyżki soli,
- 2 ząbki czosnku.
Przygotowanie:
- Pomidory należy umyć i pozbawić ich skórek. Najprościej naciąć je od spodu na krzyż i zanurzyć lub polać wrzątkiem. Potem trzeba usunąć szypułkę.
- Tak przygotowane pomidory kroimy na niewielkie kawałki i wrzucamy do garnka. Dodajemy sól, czosnek i zagotowujemy.
- Zmniejszamy ogień tak, by całość lekko bulgotała. Po 5 minutach blendujemy zawartość garnka.
- Przelewamy do słoików i mocno zakręcamy. Odstawiamy do góry spodem do ostygnięcia.
Dżem pomidorowy
Jednocześnie słodki i pikantny świetnie nadaje się na kanapki, ale też do pizzy lub zapiekanek. Warto wypróbować dżem z pomidorów.
Składniki:
- 3 kg pomidorów,
- 1 szkl. cukru,
- 1/3 szkl. octu winnego,
- 1/3 szkl. wody,
- 3 płaskie łyżeczki soli,
- 1,5 łyżeczki płatków chili.
Przygotowanie:
- Do garnka wlewamy ocet winny i wodę. Wsypujemy cukier. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy, aż cukier całkowicie się rozpuści.
- Pomidory kroimy i wrzucamy do powstałego syropu. Dosypujemy soli i chili. Dokładnie mieszamy i gotujemy przez około 3 godziny, często mieszając.
- Dżem powinien znacznie się zredukować. Następnie masę przecieramy przez sito i znów podgrzewamy.
- Gorący dżem nakładamy w słoiki, zakręcamy i odstawiamy do ostygnięcia do góry dnem.
Sałatka z zielonych pomidorów
Przepis przydatny przede wszystkim wtedy, gdy samodzielnie uprawiasz pomidory, a one nie chcą lub nie mogą dojrzewać z powodu zarazy albo późnej pory owocowania. Dzięki takiej sałatce pomidory nie zmarnują się, mimo że nie będą czerwone.
Składniki:
- 1 kg zielonych pomidorów,
- 3 średnie cebule,
- 1 łyżeczka soli.
Zalewa:
- 2,5 szkl. wody,
- ½ szkl. cukru,
- ½ szkl. octu,
- 1 łyżki soli,
- 4 ziarenka ziela angielskiego,
- 2 liście laurowe,
- 1 łyżka ziarenek gorczycy.
Przygotowanie:
- Pomidory myjemy i kroimy w dosyć cienkie plastry. Cebule kroimy w krążki i dorzucamy do pomidorów. Wszystko solimy i mieszamy razem. Odstawiamy na ok. 1 godzinę.
- Przygotowujemy zalewę. Wszystko razem zagotowujemy i odstawiamy do ostudzenia. Z pomidorów odlewamy sok, który się z nich wysączył, a zalewamy je zalewą.
- Mieszamy i odstawiamy jeszcze na pół godziny. Po tym czasie sałatkę nakładamy w słoiki, które na koniec uzupełniamy zalewą.
- Zakręcamy je i pasteryzujemy przez ok. 20 minut od momentu zagotowania się wody.
Przetwory z pomidorów są smaczne i dają wiele możliwości kulinarnych. Warto samodzielnie wypróbować przynajmniej niektóre przepisy i cieszyć się ich smakiem nie tylko zimą.