Chrup na zdrowie! Co siedzi w marchewce?
Marchew kochają dzieci i uwielbiają dorośli. To składnik wielu dań świata oraz bardzo cenne lekarstwo medycyny naturalnej. Dowiedz się, dlaczego marchew jest powszechnie cenionym warzywem już od setek lat.
Marchew zwyczajna to gatunek rośliny z rodziny selerowatych, która jest powszechnie uprawiana w Polsce, ale można ją spotkać również w stanie dzikim na terenach Azji, Europy i niektórych rejonów Afryki. Marchew jest rośliną znaną już od czasów starożytnych i, co ciekawe, pierwotnie hodowano jej białą odmianę.
Pomarańczowa odmiana marchwi pojawiła się dopiero w XVII w. w Holandii i do dziś uważana jest za tą najbardziej charakterystyczną, chociaż możemy również znaleźć marchewki w kolorze żółtym, czerwonym, a nawet ciemnofioletowym. Marchewka ma podłużny, twardy korzeń przypominający korzeń pietruszki oraz nać, której raczej się nie jada, ale niektórzy uważają ją za całkiem dobrą przyprawę.
Marchew – wartości odżywcze
Marchew jest warzywem bogatym zarówno w różne dobroczynne składniki odżywcze, jak i w wodę, która stanowi aż 90 proc. jej składu. Ponadto w marchwi znajdziemy mnóstwo beta-karotenu, który nadaje jej żywy, pomarańczowy kolor, a także potasu, miedzi, wapnia, sodu, magnezu, żelaza i innych. Marchew to także cenne źródło różnych witamin, przede wszystkim witamin z grupy B, np. kwasu foliowego czy inozytolu, a także witaminy C, K, E, PP. W marchewce znajdziemy również alkaloidy, pektyny, flawonoidy. Jest to warzywo bardzo korzystne dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy: w 100 g znajdziemy ok. 30 kcal.
Niedoceniany agrest. Pyszny i bardzo zdrowy
Marchew – właściwości lecznicze
Marchew przede wszystkim jest skarbnicą witamin, toteż jej spożywanie zapobiega awitaminozie, niedokrwistości, wzmacnia odporność i dba o ogólny, dobry stan naszego organizmu. Jest to również warzywo, które bardzo korzystnie wpływa na zaburzenia trawienia i to nie tylko u dorosłych, ale także u dzieci i niemowląt, toteż bardzo często podaje się go w formie soku lub przecieru właśnie na problemy z układem pokarmowym.
Dzięki pektynom marchew jest również doskonałym środkiem wspomagającym walkę z miażdżycą i zbyt wysokim poziomem cholesterolu. Ponadto zawarte w niej przeciwutleniacze, czyli np. beta-karoten, mogą zapobiegać rozwojowi chorób nowotworowych, np. jamy ustnej. Ów beta-karoten jest także świetnym składnikiem dbającym o urodę, gdyż nie tylko podtrzymuje letnią opaleniznę, ale także łagodzi zmiany trądzikowe i opóźnia powstawanie zmarszczek.
Marchewkę można stosować także jako środek wspomagający walkę z pasożytami ludzkimi i jako niezbędny składnik w diecie młodej mamy lub kobiety z zaburzeniami hormonalnymi, jako że zawiera kwas foliowy i inozytol.
Marchew – kulinarne zastosowanie
Marchew świetnie smakuje zarówno surowa, twarda i chrupiąca, jak i ugotowana bądź zapieczona. Często dodaje się ją do różnych sałatek i surówek, wyciska się z niej smaczne i lecznicze soki, robi także różne przetwory. Marchew jest niezbędnym składnikiem gulaszów i zup, a przede wszystkim rosołu; nierzadko podaje się ją wraz z groszkiem do dań z mięsem, np. kotletów schabowych, a nawet do ciast np. z miodem i czekoladą.