Trwa ładowanie...

Celuloza - E460

Często, widząc kilka związków o symbolu E w składzie, odkładamy dany produkt na półkę w sklepie. Okazuje się jednak, że nie wszystkie takie związki stosowane w żywności są szkodliwe. Tak jest np. z E460, czyli znaną wszystkim celulozą. To substancja organiczna, która nie rozpuszcza się w wodzie. Jest ona całkowicie bezpieczna dla naszego organizmu. Czy zastanawialiście się kiedyś, w jakim celu dodaje się ją do produktów spożywczych?

Celuloza - E460Źródło: Shutterstock.com
d24gki2
d24gki2

Czysta postać celulozy charakteryzuje się białym kolorem, brakiem smaku i zapachu. Jest substancją, która nie rozpuszcza się w wodzie. Celuloza to błonnik, czyli bardzo znana substancja organiczna.
Celuloza w naturalnej postaci występuje w ścianach komórkowych roślin oraz w niektórych grzybach, glonach i różnego rodzaju bakteriach. Możemy ją znaleźć także w ziarnach zbóż, owocach i warzywach. To dzięki niej rośliny mają kształt i różnią się od siebie sztywnością. Występuje również w bawełnie i włóknach lnu. W przemyśle celulozę otrzymuje się poprzez rozdzielenie ligniny od celulozy.

Działanie celulozy

E460 dodaje się do produktów spożywczych w celu zagęszczenia danej substancji. Celuloza jest także doskonałym wypełniaczem, emulgatorem i środkiem przeciwzbrylającym. Występuje również jako błonnik pokarmowy, wpływając na wzmożenie naszego apetytu. Naturalny błonnik szybko chłonie wodę, przez co działa na perystaltykę naszych jelit.

W jakich produktach spożywczych znajdziemy E460?

Celuloza w żywności znalazła swoje zastosowanie w produktach dietetycznych. Jest także składnikiem lodów, kremów i pianek i innego typu deserów. Znajdziemy ją także w składzie mozzarelli, sera serwatkowego oraz sera dojrzewającego,

Zastosowanie celulozy

 1. wypełnienie w kapsułkach,
 2. produkcja tabletek,
 3. stabilizator w zawiesinach,
 4. jest składnikiem czopków farmakologicznych,
 5. przemysł włókienniczy,
 6. produkcja past do zębów i szamponów,
 7. detergenty,
 8. kleje i farbki wodne,
 9. przemysł papierniczy,
 10. materiały wybuchowe,
 11. lakiery, tworzywa sztuczne.
d24gki2

Skutki uboczne E460

Stosowanie celulozy w nadmiernych ilościach może skutkować wzdęciami, zaparciami bądź biegunką. Dzieje się tak z powodu nierozpuszczalności celulozy w wodzie - E460 nie fermentuje w jelitach. Celuloza nie powinna być podawana dzieciom, które są na etapie odstawiania od piersi.

Magdalena Bury

d24gki2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24gki2
Więcej tematów