Bitki
Bitki to potrawa, którą zna niemal każdy. Często pojawia się na naszych stołach, zwłaszcza jeśli przygotowujemy rodzinny i tradycyjny obiad.
Bitki, czyli inaczej kotlety bite, to potrawa mięsna, która jest w Polsce dość popularna. Często zostanie nam podana w trakcie tradycyjnego obiadu u rodziny, ale także zobaczymy ją na stołach weselnych czy oficjalnych przyjęciach.
Kotlety bite – gatunki mięsa
Bitki możemy zrobić z wielu gatunków mięs. Najczęściej spotkamy się z bitkami wieprzowymi, ale wiele osób wykonuje także bitki wołowe, cielęce lub drobiowe. Fani dziczyzny również mogą poczuć się spokojni, ponieważ w książkach kucharskich znajdziemy wiele przepisów na wykonanie bitek z dzika czy nawet jelenia.
Bitki – wykonanie potrawy
Bitki nie są daniem trudnym do wykonania, jednak ich przyrządzenie zajmie nam trochę czasu. Przede wszystkim musimy wybrać gatunek i rodzaj mięsa, z którego będziemy chcieli przygotować naszą potrawę. Przyrządzenie bitek z szynki będzie wyglądało nieco inaczej niż wykonanie dania z jelenia, dlatego zawsze warto sprawdzać przepisy. Tych na szczęście nie brakuje.
Jest jednak pewien schemat robienia tej potrawy, który zawsze będzie odpowiedni. Mięso należy pokroić na cienkie plastry, a następnie rozbić każdy z nich z obu stron. Kawałki mięsa solimy dla smaku i oprószamy je mąką. Na rozgrzanej patelni smażymy nasze plastry mięsa z obu stron, aż do momentu, w którym idealnie się zarumienią.
Następnie w osobnym garnku podsmażamy cebulę, do której dolewamy bulion mięsny lub warzywny. Gdy nasze mięso będzie już idealnie wysmażone, dodamy go do naszego naczynia. Całość należy doprawić zielem angielskim oraz liściem laurowym i dusić przez około 40 minut.
Jest to oczywiście najbardziej podstawowy przepis na tradycyjne bitki. Często spotkamy się z bitkami w sosie pomidorowym, chrzanowym, pieczarkowym czy musztardowym. Wtedy wykonanie naszej potrawy
będzie nieco inne.
Z czym podawać bitki
Bitki można podawać z wieloma dodatkami. Bardzo często serwuje się je z kluskami śląskimi lub kopytami, ale świetnie będą smakowały również z ziemniakami czy kaszami. Pamiętajmy także o tym, by obok bitych kotletów zawsze znalazły się także warzywa. Najlepiej będzie komponowała się tradycyjna marchewka gotowana z groszkiem lub surówka z kapusty czerwonej.