Trwa ładowanie...

Awokado – za co je kochamy? Pyszne przepisy

Od kilku sezonów awokado uchodzi za najmodniejszy owoc. Nic dziwnego, jest nie tylko zdrowy, ale również posiada szerokie zastosowanie w kuchni i kosmetyce.

Awokado – za co je kochamy? Pyszne przepisyŹródło: Anna Kamińska
d45yv10
d45yv10

Historia i uprawa

Persea americana, czyli awokado, to wiecznie zielone drzewo, które należy do rodziny wawrzynowatych. Najstarsze dowody na wykorzystywanie awokado datowane są na około 10.000 lat p.n.e. Znaleziono je w jaskini, która znajduje się w Coxcatlán w Puebla w Meksyku. To tam prawdopodobnie zaczęto je uprawiać. Drzewa awokado mają także długą historię uprawy w Ameryce Środkowej i Południowej.

W mieście Chan Chan znaleziono dzban do wody w kształcie awokado prawdopodobnie pochodzący z 900 roku naszej ery - okres przed Inkami. Natomiast najstarsze znane pisemne wzmianki o awokado w Europie umieścił Martín Fernández de Enciso (żyjący w latach 1470 - 1528) w 1518 lub 1519 w swojej książce "De Geographia Suma De Que Trata Todas Las Partidas Y Provincias Del Mundo".

Pierwsza pisemna wzmianka w języku angielskim słowa "avocado" miała miejsce w 1696 roku w Indeksie Roślin Jamajskich opracowanym przez Hansa Sloane. W 1750 roku roślina pojawiła się w Indonezji, w 1809 roku dotarła do Brazylii. Na Bliskim Wschodzie pojawiła się w 1908 roku a w Republice Południowej Afryki i Australii dopiero pod koniec XIX wieku.

Obecnie znanych jest 118 gatunków awokado. Od ponad 7000 tysięcy lat wykorzystywane jest awokado właściwe zwane smagliczką wdzięczną. Uprawiane jest na obszarach, w których panuje klimat tropikalny oraz subtropikalny. Do największych producentów należą: Meksyk, Izrael, Hiszpania, Afryka oraz Ameryka Południowa i Łacińska. Niektóre gatunki rosną też w Azji południowo-wschodniej.

d45yv10

Jak widać, historia tego owocu sięga głęboko w przeszłość i z powodzeniem uprawia się go współcześnie, doceniając właściwości zdrowotne i walory smakowe. Awokado jest wszechobecne w naszej diecie.

Walory odżywcze i zdrowotne

Awokado to ogromne źródło witamin i innych składników odżywczych. Przede wszystkim spośród witamin występujących w tym owocu należy wymienić witaminy C, E, H. K, PP oraz z grupy B. Miąższ smagliczki wdzięcznej przypomina w swojej konsystencji masło. A to dlatego, że zawiera w sobie około 30 proc. przyswajalnego tłuszczu. Niektórzy nazywają ten owoc 'masłem natury'. A Meksykanie wykorzystują je właśnie jako zamiennik masła.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA          Anna Kamińska
OLYMPUS DIGITAL CAMERA Źródło: Anna Kamińska

Poza tymi składnikami awokado bogate jest również w białko i karoteny. Zawiera też dobrą proporcję nienasyconych kwasów tłuszczowych omega -3 i omega-6, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dzięki obecności tych tłuszczów, cenne składniki z innych produktów są lepiej przyswajalne – na przykład nasz organizm przyswaja 4 razy więcej antyrakowego likopenu z pomidorów, jeśli jednocześnie jemy awokado np. w sałatce.

d45yv10

W awokado jest też dużo potasu, który reguluje ciśnienie krwi, prawidłową pracę serca, a także wpływa korzystnie na nasz układ nerwowy.

Owoc ten zawiera również witaminy C, E i A – silne przeciwutleniacze, które mają działanie przeciwnowotworowe, a także witaminy z grupy B, wśród których szczególnie cenny jest kwas foliowy, zapobiegający wadom rozwojowym płodu.

Awokado dobrze wpływa też na oczy, jest w nim bowiem luteina i zeaksantyna.

d45yv10

Osoby chore na cukrzycę mogą bez obaw jeść awokado, ponieważ praktycznie nie zawiera ono cukrów. Poza tym w przypadku anemii, nadciśnienia tętniczego lub problemów żołądkowych, warto jeść awokado. Lecznicze właściwości mają także liście drzew awokado, które stosuje się podczas lekkich zatruć pokarmowych lub gdy ktoś cierpi na wzdęcia bądź nudności.

Awokado w kosmetyce

W kosmetyce najczęściej wykorzystuje się olej z awokado. Stosuje się go do pielęgnacji skóry twarzy i całego ciała. A jego działanie na skórę jest bardzo cenione, ponieważ olej z awokado wspomaga regulowanie gospodarki wodno-lipidowej i dostarcza skórze kwasy tłuszczowe, które stanowią część składową błon komórkowych, uzupełniając tym samym ich niedobory i wspomagając naturalne procesy odbudowy i odnowy naskórka. W oleju z awokado znajduje się witamina E, potas i lecytyna, które odżywiają skórę, zwiększają jej zdolność do tworzenia coraz silniejszych komórek oraz regeneracji i wzmacniają komórki już istniejące. Natomiast kwas oleinowy ma silne działanie przeciwzapalne i pomaga łagodzić dolegliwości związane z takimi dolegliwościami jak egzema, łuszczyca i rogowacenie. Olej z awokado wykazuje też silne działanie przeciwstarzeniowe.

Wpływ oleju awokado na skórę:

  • przenika do głębokich warstw skóry i intensywnie ją odżywia
  • tworzy na skórze ochronny film, zapobiegający utracie wilgoci
  • wygładza i poprawia elastyczność skóry
  • łagodzi stany zapalne skóry, podrażnienia, swędzenie i pieczenie
  • nawilża i zmiękcza skórę
  • neutralizuje działanie wolnych rodników
  • wspiera ochronę skóry przed przedwczesnymi procesami starzenia
  • chroni skórę przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych
  • regeneruje i przyspiesza proces odnowy naskórka
  • wzmacnia paznokcie
  • zapobiega łuszczeniu się skóry
  • wspomaga łagodzenie dolegliwości związanych z egzemą i łuszczycą, zapobiega rogowaceniu naskórka
  • wzmacnia odporność skóry
  • przyspiesza gojenie blizn

Jak jeść awokado?

Owoce awokado zrywa się niedojrzałe, ponieważ stadium dojrzałe osiągają dopiero po zerwaniu ich z drzewa. Awokado sprzedawane detalicznie w większości jest twarde. Dlatego trzeba nieco odczekać, aby je zjeść. W tym czasie trzeba chronić je przed światłem i wahaniami temperatury. Najlepiej jest więc dojrzewać je w papierowych torebkach razem z jabłkiem lub bananem w temperaturze 20 stopni Celsjusza. Po kilku dniach jest gotowe do jedzenia. Idealny owoc ma żółto-zielony środek i jest intensywnie zielony przy skórce. Ale uwaga! Dojrzałe awokado bardzo szybko zmienia się w przejrzałe i łatwo ulega zepsuciu. Dlatego należy z rozwagą kupować takie ilości, jakie jesteśmy w stanie zjeść.

d45yv10

Owoc nie całkiem dojrzały ma orzechowy smak. Natomiast przekrojone awokado szybko ulega ciemnieniu. Jest to ciemnienie enzymatyczne. Dlatego należy od razu wykorzystywać cały owoc. Można nieco przedłużyć jego kolor, zostawiając w połówce pestkę, skrapiając je sokiem z cytryny lub układając przekrojone na plasterkach czerwonej cebuli, która emitując gaz z siarką, powstrzymuje procesy utleniania.

Awokado w kuchni

Jeżeli chodzi o upowszechnienie się kulinarnych walorów awokado, tak naprawdę nastąpiło to dopiero w latach siedemdziesiątych. A za gatunek szczególnie cenny kulinarnie uważa się odmianę Hass. Nazywana jest ona Gruszką Aligatora, ponieważ jego skórka teksturą przypomina zrogowaciałą skórę gada.

Owoce awokado wykorzystywane są powszechnie w restauracjach, kawiarniach i bistrach. Ich uniwersalność pozwala na tworzenie niezwykle kreatywnych dań i podnosi walory smakowe kulinarnych połączeń.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA          Anna Kamińska
OLYMPUS DIGITAL CAMERA Źródło: Anna Kamińska

Dla mnie awokado to swoisty cud natury i zawsze mam je w swojej kuchni. Zjadam je samo na śniadanie z cytryną, dodaję do sałatek, smaruję nim ciemny chleb, nadziewam, zapiekam, miksuję w koktajlach… Ten owoc ma nieskończenie wiele zastosowań w mojej codziennej diecie.

Pyszne przepisy
Zielone wrapy z awokado i wędzonym sumem

  • 2 sałaty rzymskie mini
  • 2 dojrzałe awokado Hass
  • 200 g wędzonego na zimno suma
  • 1 mała czerwona cebula
  • 2 łyżki oleju z awokado
  • sok z połowy cytryny
  • wędzona sól w płatkach
  • świeżo mielony pieprz
  • liście kolendry do dekoracji

Z główek rzymskiej sałaty oddzielamy liście, płuczemy je i zostawiamy na sicie. Czerwoną cebulę obieramy i kroimy w piórka - przekładamy do miski. Awokado oddzielamy od skóry, wyjmujemy pestkę i kroimy na kawałki - wkładamy do miski z cebulą i polewamy sokiem cytrynowym. Dodajemy pieprz i sól. Suma oddzielamy od skóry i kroimy na kawałki - dodajemy do cebuli i awokado. Polewamy olejem z awokado i mieszamy. Na każdym liściu sałaty układamy porcję sałatki z awokado i sumem i liście kolendry. Podajemy od razu.

Pikle awokado

  • 2 mało dojrzałe awokado Hass bio
  • 100 ml octu jabłkowego
  • 100 ml wody
  • 2 łyżeczki soli morskiej
  • 2 łyżeczki cukru trzcinowego bio
  • 4 ząbki czosnku
  • 1 łyżeczka płatków chili
  • 4 gałązki kolendry

Wodę i ocet jabłkowy wlewamy do garnka, dodajemy sól i cukier i zagotowujemy. Odstawiamy do ostygnięcia. Czosnek obieramy z łupiny i wkładamy do słoika. Kiedy zalewa ostygnie, obieramy awokado - przekrawamy owoc na pół, wyjmujemy pestkę i kroimy na kawałki wzdłuż. Wkładamy do słoika, zalewamy marynatą, dodajemy płatki chili i kolendrę. Zamykamy słoik i odstawiamy do lodówki na kilka godzin lub na całą noc. Pikle awokado są pyszne jako dodatek do sałatek, kanapek i do fajitas.

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d45yv10
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45yv10
Więcej tematów