Trwa ładowanie...

Agrest – co z nim zrobić w kuchni? Siedem pysznych propozycji

Według angielskiej tradycji krzaki agrestu skrywają wróżki, a obecność tych roślin w przydomowym ogródku odpędza nieszczęście. Brytyjska kuchnia wykorzystuje go na różne sposoby, w Polsce stał się owocem niemal zapomnianym. Może czas znów sobie o nim przypomnieć?

Agrest jest znakomitym źródłem witaminAgrest jest znakomitym źródłem witaminŹródło: 123RF
d2brt7p
d2brt7p

Kompot z agrestu

Najbardziej tradycyjny, a jednocześnie najprostszy sposób wykorzystania agrestu. Nasze mamy i babcie chętnie przygotowywały z niego pyszny kompot, który w upalny dzień może być znacznie zdrowszą alternatywą dla popularnych napojów gazowanych czy rozmaitych sklepowych nektarów nafaszerowanych cukrem, konserwantami i sztucznymi polepszaczami smaku.

Zadanie jest banalne – kilogram umytych owoców zalewamy dwoma litrami zimnej wody, dodajemy kilka listków świeżej mięty i dosładzamy 3-4 łyżkami cukru (ewentualnie zastępując go zdrowszym zamiennikiem, np. ksylitolem). Zagotowujemy, a później zmniejszamy ogień i pozostawiamy jeszcze przez 40-45 minut. Kompot pijemy po przestudzeniu.

Crumble agrestowe

Pyszny i łatwy do przygotowania deser, którego receptura narodziła się w czasie II wojny światowej, gdy pozbawione dostępu do wielu produktów spożywczych brytyjskie gospodynie wymyśliły, że duszone owoce zapieczone pod warstwą kruszonki znakomicie zastępują tradycyjne wypieki. Tym owocem często był ceniony na Wyspach agrest.

Moc owoców agrestu

Jak przyrządzić crumble? 600 g dojrzałego agrestu dokładnie myjemy, a następnie mieszamy ze 150 g cukru, najlepiej trzcinowego lub Muscovado, który charakteryzuje się karmelowo-miodowym smakiem i dość lepką konsystencją. Owocami wykładamy dno naczynia żaroodpornego lub specjalnych kokilek, po czym posypujemy je warstwą kruszonki przygotowanej z masła lub oleju kokosowego o stałej konsystencji (100 g), mąki pszennej (70 g), maki orkiszowej (80 g), płatków owsianych (50 g), wiórków kokosowych (50 g) i szczypty cynamonu – wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać, najlepiej ręcznie. Crumble pieczemy ok. 25-30 minut, w piekarniku nagrzanym do 180 st.

d2brt7p

Powidła agrestowe

Dzięki wysokiej zawartości pektyn agrest wykazuje naturalne właściwości żelujące, dlatego świetnie nadają się do przygotowywania orzeźwiających galaretek, dżemów czy konfitur. Przyrządzimy z niego również pyszne powidła.

Powidła agrestowe 123RF
Źródło: 123RF

Do ich przygotowania potrzebujemy ok. 3 kilogramów bardzo dojrzałych owoców, które należy dokładnie umyć, a następnie przełożyć do garnka, dolać odrobinę wody i gotować, aż agrest się rozpadnie. Później musimy go zmiksować i przetrzeć przez sito. Uzyskaną pulpę znów gotujemy. Gdy zgęstnieje dodajemy cukier (pół szklanki), powidła pozostawiamy na ogniu do jego rozpuszczenia. Następnie przekładamy je do wygotowanych słoików i umieszczamy w chłodnym i ciemnym miejscu. Powidła agrestowe są nie tylko pysznym smarowidłem do pieczywa, ale również smakowitym dodatkiem do rozmaitych ciast.

Sos agrestowy

Słodko-kwaśny smak agrestu sprawia, że owoce są świetną bazą do przyrządzenia rozmaitych sosów – pysznego dodatku do grillowanych mięs czy dań z drobiu (np. smażonej lub pieczonej piersi z kurczaka albo gęsi).

d2brt7p

Na początku należy poddusić na małym ogniu dojrzały agrest (ok. pół kilograma), dodając do niego trochę wody (150 ml) i cukru (150 g). Gdy owoce zaczną się rozpadać dokładamy 2-3 ząbki czosnku przeciśniętego przez praskę, 2-3 łyżeczki ostrej musztardy, łyżeczkę miodu i kilka rozgniecionych jagód jałowca. Wszystko zalewamy wytrawnym, czerwonym winem (150 ml). Gotujemy na małym ogniu przez pół godziny, a następnie przecieramy przez sito. Uzyskany sos świetnie smakuje na ciepło i zimno.

Nalewka agrestowa

Z agrestu można też przygotować nalewkę, która świetnie wpłynie na trawienie i rozgrzeje w chłodne, jesienne czy zimowe wieczory.

Ciasto z grestem 123RF
Źródło: 123RF

Kilogram dojrzałych owoców myjemy, wrzucamy do dużego słoja i lekko rozgniatamy, po czym zalewamy wódką (pół litra) i spirytusem (taka sama ilość). Naczynie odstawiamy na miesiąc, po czym zlewamy powstały płyn do osobnego naczynia, a owoce zasypujemy cukrem (pół kilograma) i cukrem waniliowym (torebka), dodajemy też starty imbir (2-3 łyżeczki) oraz laskę cynamonu. Pozostawiamy na kolejny miesiąc. Następnie przecedzamy owoce, zaś uzyskany płyn dodajemy do wcześniej odlanej nalewki. Mieszamy, przelewamy do butelek, szczelnie zakręcamy i czekamy jeszcze 1-2 miesiące, aż napój nabierze dojrzałości.

d2brt7p

Sok agrestowy

Cenili go już nasi przodkowie, którzy chętnie raczyli się aromatycznym, agrestowym sokiem w chłodne, jesienne czy zimowe dni. Jak go przygotować?

Kilogram dojrzałych owoców (najlepiej czerwonych odmian) umieszczamy w dużym słoju, zasypujemy cukrem (nie musi być go dużo, wystarczy 100 g) i pozostawimy na kilka dni w ciemnym miejscu, od czasu do czasu mieszając. Po całkowitym rozpuszczeniu cukru sok przecedzamy, przelewamy do słoiczków lub butelek i pasteryzujemy około 5 minut, dzięki czemu wydłużymy przydatność produktu do spożycia.

Szpajza agrestowa

Ten lekki, puszysty i orzeźwiający krem od dziesięcioleci wieńczy śląskie obiady. Jak przygotować agrestową wersję szpajzy?

d2brt7p

Na początku zagotowujemy sok agrestowy (szklankę), w którym następnie rozpuszczamy torebkę galaretki (cytrynowej, truskawkowej lub wiśniowej). Studzimy. Gdy masa zacznie tężeć ubijamy na sztywną pianę dwa białka i delikatnie mieszamy je z cukrem (szklanka). Później dodajemy sok z galaretką, a całość ubijamy tak długo, aż osiągniemy konsystencję pianki. Przekładamy szpajzę do pucharków i umieszczamy na około 2-3 godziny w lodówce. Serwujemy z bitą śmietaną, najlepiej domowej produkcji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2brt7p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2brt7p
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj