Trwa ładowanie...

5 pomysłów: jak przechowywać wino w domu?

Wino jest trunkiem wymagającym, który może tracić na wartościach aromatycznych i smakowych, jeśli będzie nieodpowiednio przechowywane. Na co trzeba uważać, przechowując wino w domu? Jak ładnie wyeksponować butelki w piwniczce czy kuchni?

5 pomysłów: jak przechowywać wino w domu?Źródło: Materiały prasowe
d16l9mr
d16l9mr
Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o przechowywaniu wina?

Nieodpowiednio przechowywane wino może stracić swój aromat, smak, a nawet kolor. Potrafią mu zaszkodzić takie czynniki jak:

•zbyt wysoka temperatura - w miejscu, w którym planuje się przechowywać butelki, powinno być nie więcej niż 20°C. Dla wina czerwonego najbardziej optymalny jest zakres temperatur od 15°C do 18°C. Wino białe lubi większy chłód – od 10 °C do 15°C;

•nieodpowiednie nasłonecznienie - przestrzeń powinna być też zacieniona lub zupełnie ciemna;

d16l9mr

•podwyższona wilgotność – najlepiej by wilgoć była stała i utrzymana na poziomie 70%.

Najlepszym miejscem na wino jest więc piwniczka. Większość osób nie może sobie jednak pozwolić na taki luksus. Jak przechowywać butelki w mieszkaniu, by wino zachowało swoje właściwości i było ładnie wyeksponowane?

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Wyspa kuchenna na wino

Stojak na wino można umieścić na wyspie kuchennej. Sprawdzi się to szczególnie w pomieszczeniu łączonym np. z aneksem kuchennym, jadalnią czy salonem, gdzie wyspa znajduje się w oddaleniu od okna, ale stojak wciąż będzie stanowił ozdobę przestrzeni.

d16l9mr

Oprócz przestrzeni roboczej i miejsca na wino taka wyspa może stanowić również bufet podczas imprez. Można nad nią powiesić także kieliszki do wina IKEA lub wyeksponować je na blacie, by zachęcić gości do degustacji.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Stojak na wino - zabudowa kuchenna czy półki?

Coraz częściej można także zobaczyć zabudowy kuchenne, które od razu są wyposażone w stojak na wino. Może on być bezpośrednio wbudowany w meble na zasadzie zwykłej szafki lub cargo albo szuflady. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż dzięki drzwiczkom butelki pozostają ukryte w cieniu i trunek nie straci koloru. Ponadto nic się nie kurzy.

d16l9mr

Gdy zabudowa nie ma oddzielnej przestrzeni na wino, można samemu stworzyć stojak na nie w wybranej szufladzie. Wystarczy zamontować wewnątrz półki i przegrodzić je listewkami, które zapobiegną przesuwaniu się butelek. Rozwiązanie tego typu można wbudować także we wnękę (która jest naturalnie zacienioną przestrzenią) czy do spiżarni (gdzie z reguły jest niższa temperatura i słońce nie ma dostępu).

Minimalistyczny stojak ścienny

Ciekawym rozwiązaniem są również drewniane stojaki ścienne przypominające długie kliny wystające ze ściany. Na nich osadza się butelki, co tworzy ciekawy efekt estetyczny, który może być satysfakcjonującym uzupełnieniem kuchennej przestrzeni (można tak zabudować np. pustą ścianę we wnęce). Dzięki swojej prostocie klinowy stojak pasuje do kuchni skandynawskich i aranżacji minimalistycznych, a także rustykalnych i loftowych.

Drewniany stojak na wino

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Drewniany stojak na wino przypominający półkę z odpowiednim żłobieniem lub z oddzielnymi przegródkami na butelki dobrze odnajdzie się w stylach vintage, skandynawskim i rustykalnym. Może też być wykorzystany w prawdziwych piwniczkach na wino. Rozwiązania tego typu wykonuje się zwykle z litego drewna, a nie sklejki, dlatego są wytrzymałe i stabilne. Gwarantują bezpieczeństwo butelek, które nie mają szansy się pobić.

Wózki i barki kuchenne jako meble do przechowywania

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Praktycznym i ciekawym rozwiązaniem do przechowywania wina (szczególnie w małym mieszkaniu) może być wózek kuchenny IKEA. Taki mobilny barek na kółkach pozwala na przemieszczanie alkoholi po mieszkaniu, gdy nie da się wygospodarować na nie konkretnego miejsca lub gdy podczas gotowania w kuchni robi się tłoczno i zbyt "niebezpiecznie” dla butelek. Jest też świetnym rozwiązaniem na imprezy z degustacją wina i innych trunków.

d16l9mr

Podsumowując, mimo iż powyższe rozwiązania nie są bardzo profesjonalne, warto wypróbować je, rozpoczynając swoją przygodę z kolekcjonowaniem wina. W ten sposób nie zainwestuje się od dużych pieniędzy w zabudowę dla butelek. W miarę rozwoju pasji (i zdobycia pewności, że chce się ją kontynuować i rozwijać), powoli będzie można tworzyć prawdziwą piwniczkę lub odpowiedniejszą przestrzeń na wino. Drewniane stojaki, mobilny wózek czy półki zawsze będzie można w niej ponownie wykorzystać. Są to też rozwiązania łatwe do zdemontowania lub przekształcenia (np. na regały do przechowywania rzeczy w spiżarni), na wypadek zniechęcenia do nowego hobby czy zaniechania kolekcjonowania.

Artykuł Sponsorowany

d16l9mr
d16l9mr
Więcej tematów