Trwa ładowanie...

Zakwas na barszcz. Święta dla ambitnych!

Barszcz wigilijny to danie, którego nie może zabraknąć na żadnym polskim stole. Lekko kwaskowaty, ale też słodkawy i delikatnie ostry, jest równocześnie delikatny i aromatyczny – i taki być powinien.

Zakwas na barszcz. Święta dla ambitnych!Źródło: 123RF
d3k4ht2
d3k4ht2

Nie osiągniemy tego efektu bez odpowiedniego zakwasu. Można, oczywiście, kupić go w sklepie w postaci płynu lub proszku, ale smak będzie zupełnie inny od tego, który pamiętamy z dzieciństwa. Dlatego warto, póki jeszcze jest czas, zrobić zakwas na barszcz samodzielnie. Zwłaszcza że nie jest to takie trudne.

Aby przygotować dobry zakwas, musimy przede wszystkim zachować czystość. Wszystkie naczynia, łyżki i garnki muszą być bardzo czyste, najlepiej wcześniej wyparzone. Niechciane bakterie mogą nam bowiem popsuć całą przyjemność, a zakwas będzie do wyrzucenia.

Najlepszy do przygotowania zakwasu jest duży garnek z kamionki, choć możemy również wykorzystać duży i szeroki słój. Do naczynia wkładamy obrane, umyte dokładnie i pokrojone w dość grube plastry buraki. Najlepiej, jeśli buraki będą średniej wielkości. Takie nie wypłyną i mają najwięcej aromatu i soków.

Plastry buraków układamy warstwami, przekładając je pokrojonymi na plasterki ząbkami czosnku (nie ma co go żałować – na jeden kilogram buraków możemy użyć nawet dwóch, trzech główek czosnku), zielem angielskim, pieprzem w ziarnach i liśćmi laurowymi. Ostatnią warstwą w naszym naczyniu powinny być buraki.

123RF
Źródło: 123RF

Kolejnym etapem jest prosta zalewa z wody i soli. Na litr wody wsypujemy łyżkę soli. Woda musi być przegotowana i dokładnie ostudzona do temperatury pokojowej. Sól musi się w niej rozpuścić. Osoloną wodą zalewamy nasze buraki, tak by były dokładnie przykryte przez płyn.

d3k4ht2

I na koniec jeden z najważniejszych składników: kromka suchego chleba razowego. Ważne jest, by chleb był naturalny i zrobiony na zakwasie. Odpadają więc te, które kupujemy w większości dużych sklepów. Najlepiej zaopatrzyć się w chleb dobrej jakości w piekarni, podzielić go na kromki, jedną położyć na noc na kaloryferze i następnie użyć do przygotowania podstawy do barszczu. Kromkę chleba kładziemy na buraki, dociskamy, a naczynie przykrywamy dokładnie bawełnianą szmatką. To uchroni nasz barszcz przed muchami i innymi owadami, których przecież nawet zimą nie brakuje.

Garnek lub słoik odstawiamy w ciepłe i ciemne miejsce na 4-5 dni. Po tym czasie nasz zakwas jest gotowy. Przelewamy go przez gęste sitko do butelek, a te wstawiamy do lodówki, by przerwać proces kiszenia. Taki zakwas możemy użyć nie tylko do przygotowania barszczu wigilijnego, ale również jako zdrowy napój np. na śniadanie lub kolację. Zawiera on tyle witamin i zdrowych bakterii mlekowych, że zdecydowanie pomoże w utrzymaniu zdrowia i odporności na zimowe dolegliwości.
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3k4ht2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3k4ht2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj