Większość Polaków zapomina o tym składniku jajecznicy. To duży błąd
Jajecznica to śniadaniowy klasyk w polskich domach. Jak ją przygotować, by była idealna? Oto kilka praktycznych podpowiedzi.
Patent na jajecznicę idealną
Jajecznica jajecznicy nierówna, ale kierując się pewnymi zasadami możemy mieć pewność, że nasza będzie wyśmienita. Nie bez znaczenia jest jakość jajek wybieranych do tego dania. Im wyższa klasa, tym smaczniejsze śniadanie.
Jak sprawdzić, czy są świeże? Wkładamy jajko do napełnionego naczynia i obserwujemy, jak się zachowuje. Bardzo świeże jaja leżą poziomo na dnie; stare, których nie powinniśmy jeść – będą wypływać na powierzchnię. Lekko zmierzające ku powierzchni wody są średnio świeże, ale zwykle nadają się do jedzenia.
Warto zwrócić również uwagę na tłuszcz używany do smażenia - najlepiej sięgać po masło w kostce lub klarowane.
Są dwie szkoły wbijania jaj na patelnie. Jedni pozwalają im nieco się ściąć, a dopiero po chwili mieszają, inni wlewają już rozbełtane. Według dietetyków najlepiej ściąć białka, ale żółtka powinny zostać delikatnie płynne, gdyż to one są źródłem cennych składników i błędem jest mocne smażenie ich. Kucharze radzą, aby doprawiać jajecznicę dopiero na talerzu.
Tofucznica – jajecznica bez jajek
Sekretny składnik jajecznicy
Przygotuj 2 jajka, 8 łyżek śmietanki lub pełnotłustego mleka i łyżkę klarowanego masła. Polacy często zapominają o śmietance. Ten składnik nie tylko wpłynie na smak, ale również nada potrawie aksamitną i kremową konsystencję.
- Lekko ubij jajka, śmietanę i szczyptę soli, do uzyskania jednolitej konsystencji.
- Podgrzej małą patelnię z nieprzywierającą powłoką i dodaj masło. Nie pozwól mu się stopić. Nie zrumienić.
- Wlej mieszaninę jaj i pozostaw, bez mieszania, na 20 sekund.
- Następnie wymieszaj drewnianą łyżką, zgarniając jajka z dna patelni. Pozostaw na 10 sekund, a następnie zamieszaj ponownie.
- Powtarzaj tę czynność, aż jaja delikatnie się zetną, wciąż mają być jednak wilgotne.
- Zdejmij patelnię z ognia i odstaw na chwilę.
Jaką patelnię wybrać?
Jajecznicę najlepiej smażyć na patelni teflonowej. Unikaj żeliwnej, ponieważ jajka mogą przybrać podczas smażenia zielonkawy odcień. Ta nieszkodliwa, ale mało estetyczna zmiana koloru, jest wynikiem reakcji chemicznej między żelazem z patelni, a siarką zawartą w białkach jaj.
Pamiętaj także, że nawet po zdjęciu z ognia, jajka dalej będą się smażyć na rozgrzanej patelni. By zatrzymać ten proces, przełóż potrawę na talerz.
Jak mocno ubijać masę jajeczną? To kwestia preferencji. Lekkie ubijanie zapewni bardziej gęstą jajecznicę. Energiczne bicie napowietrzy jaja, dzięki temu danie stanie się bardziej delikatne i puszyste. Jajecznicę najlepiej podawać od razu. Jednak w razie potrzeby można umieścić patelnię w gorącej kąpieli wodnej, by pozostała dłużej ciepła, ale jednocześnie nie stała się sucha i niesmaczna.