Trwa ładowanie...

WeFood - supermarket, w którym sprzedają odpadki

Marnowanie żywności to jeden z głównych problemów współczesnego świata. To także zjawisko ukazujące wyjątkową przepaść pomiędzy państwami rozwiniętymi, a krajami trzeciego świata. W odpowiedzi wiele osób decyduje się przejść na freeganizm, czyli pozyskiwanie jedzenia ze śmietników, po wcześniejszej selekcji produktów nadających się do spożycia. Z ciekawą inicjatywą wyszedł też jeden z duńskich supermarketów i rozpoczął sprzedaż żywności, która w ramach środków zaradczych nierzadko zbyt wcześniej trafia do śmieci.

WeFood - supermarket, w którym sprzedają odpadkiŹródło: Fotolia
d1iuncy
d1iuncy

Marnowanie żywności to jeden z głównych problemów współczesnego świata. To także zjawisko ukazujące wyjątkową przepaść pomiędzy państwami rozwiniętymi, gdzie ilość jedzenia często przekracza zapotrzebowanie kaloryczne konsumentów, a krajami trzeciego świata, których mieszkańcy walczą z głodem i niedożywieniem. Wiele osób decyduje się przejść na freeganizm, czyli pozyskiwanie jedzenia ze znajdujących się przy hipermarketach kontenerach na śmieci, po wcześniejszej selekcji produktów nadających się do spożycia. Z ciekawą inicjatywą wyszedł też jeden z duńskich supermarketów i rozpoczął sprzedaż żywności, która zbyt wcześniej trafia na śmietnik.

Mimo licznych kampanii społecznych, nadal mamy tendencję do kupowania zbyt dużych ilości produktów, które psują się zanim zdążymy je sensownie i smacznie zagospodarować. Nie bez znaczenia są też warunki, w jakich przechowuje się, np. świeże owoce i warzywa. Zbyt wysoka temperatura czy przechowywanie w plastikowych torebkach, szybciej tracą smak, formę i właściwości. Produkty uszkodzone, przeterminowane jeden dzień lub w pogniecionych opakowaniach, przeznaczone są na straty i śmietnik.

Duńska fundacja Folkekirkens Nødhjælp otworzyła właśnie w Kopenhadze pierwszy lokal oferujący takie "nieatrakcyjne" propozycje. WeFood ma w sprzedaży produkty o bardzo krótkim terminie ważności, poobijane lub w uszkodzonych torebkach, a wszystkie w obniżonej o 30-50 proc. cenie. W sklepie pracują wolontariusze, a cały zysk ma trafić na konto organizacji i służyć kolejnym projektom, które związane są z ekologicznym oraz ekonomicznym prowadzeniem domu. Do tej pory podpisano umowy, m.in. z największymi importerami owoców cytrusowych i orzechów, a także rzeźnikami.

Inicjatywa kierowana jest przede wszystkim do osób, którym nie jest obojętna kwestia marnowania żywności, ale także dla uboższej części społeczeństwa. Ten sposób Dania radzi sobie z zakończeniem bezsensownego wyrzucania żywności. Warto iść ich przykładem, ponieważ z badań wynika, że w ciągu ostatnich pięciu lat, marnowanie jedzenia zmniejszyło się tam o 25 proc.

Na podstawie www.independent.co.uk/mp/WP Kuchnia

d1iuncy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1iuncy
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj