Wartościowy składnik diety. Dlaczego warto jeść kaszę gryczaną?
Kasza gryczana może być przyrządzona na wiele sposobów (ugotowana, usmażona, upieczona). Jest również jednym ze składników diety bezglutenowej. Zawiera sporą dawkę białka, witamin z grupy B i błonnika.
Kasza gryczana (hreczana) jest pozyskiwana z gryki zwyczajnej należącej do rodziny rdestowatych. Gryka, rosnąca najczęściej na terenach Lubelszczyzny, kwitnie w lipcu i w sierpniu. Łatwo ją rozpoznać, ponieważ posiada białe lub różowe kwiaty. Owoce gryki zwyczajnej (kasza gryczana) posiada brązowe ziarenka o trójkątnych bokach
Kasza gryczana – rodzaje
Kaszę gryczaną, w zależności od sposobu obróbki, można podzielić na kaszę gryczaną nieprażoną (nazywaną również niepaloną, zwykłą lub białą) oraz kaszę kaszę gryczaną prażoną (paloną). Kasza gryczana nieprażona dzieli się na:
- całą
- łamaną
- łamaną drobną (kaszę krakowską)
Natomiast kasza gryczana prażona ma ciemniejsze ziarna i dzieli się na:
- całą
- łamaną
Kasza gryczana może być przechowywana po otwarciu do dziesięciu miesięcy.
Smacznego: przepis na placuszki dyniowe
Kasza gryczana – wartości odżywcze
Kasza gryczana jest cennym źródłem białka (12,6 g / 100 g) oraz błonnika (10,3 g / 100 g), dzięki któremu jest polecana osobom na diecie, ponieważ kasza gryczana jest średniokaloryczna (336 kcal / 100 g). Zawiera małą ilość tłuszczu (3,1 g / 100 g). Są to głównie tłuszcze nienasycone w całości wchłaniane przez organizm. Kasza gryczana zawiera również witaminy z grupy B (B1, B2, P i PP), witaminę E oraz rutynę będące przeciwutleniaczami. Jest bogata także w składniki mineralne: potas, żelazo, krzem, cynk, bor, jod oraz wapń. Kasza gryczana nie zawiera glutenu.
Kasza gryczana – właściwości
Kasza gryczana ma liczne właściwości lecznicze. Przede wszystkim, pomaga odkwasić organizm oraz wspomaga procesy trawienne. Jest polecana osobom, które mają zaburzenia pracy jelit. Obniża również poziom cholesterolu we krwi. Ze względu na dużą obecność żelaza, kwasu foliowego i witaminy E, jest wskazana osobom, które mają anemię sierpowatą. Ponadto, kasza gryczana jest wskazana kobietom mającym obfite miesiączki. Pomaga również w walce z celiakią.
Kasza gryczana a dieta
Kasza gryczana jest polecana osobom, które chcą schudnąć. Błonnik, zawarty w kaszy gryczanej, zapewnia uczucie sytości. Uwalniana w organizmie skrobia jest długotrwałym źródłem energii. Z tego względu kasza gryczana stanowi cenny składnik diety bezglutenowej oraz diety redukcyjnej.
Kasza gryczana – zastosowanie w kuchni
Kaszę gryczaną można zapiec, ugotować lub usmażyć. Kasza gryczana może stanowić również farsz do gołąbków lub mięs (np. gęsi). Jest tradycyjnym składnikiem potraw wigilijnych. Kaszę gryczaną dodaje się do grochu z kapustą oraz pierogów. Poza tym, można ugotować kaszę gryczaną i posypać białym serem lub zrobić kotlety gryczane. Dobrym pomysłem na obiad jest również sałatka z warzywami i kaszą gryczaną.