W jaki sposób przechowywać warzywa i owoce, aby długo zachowały świeżość
Nie wiesz, które owoce i warzywa włożyć do lodówki, a które lepiej pozostawić na kuchennym blacie? Przeczytaj nasz poradnik.
Nieprawidłowo przechowywane warzywa i owoce, nie tylko szybko się psują, ale też tracą smak. Dobrze więc stosować się do kilku prostych zasad, aby ograniczyć ich wyrzucanie.
Co powinniśmy przechowywać w lodówce?
Do lodówki wkładamy owoce, które są dojrzałe, miękkie i nietrwałe, takie jak maliny, jagody, truskawki, czereśnie czy śliwki. To także dobre miejsce na przechowywanie niektórych warzyw. Brokuły, kalafior, kapusta, marchewka i sałata powinny trafić właśnie do lodówki. Jednak lodówka zdecydowanie nie jest miejscem, gdzie możemy przechowywać wszystkie produkty. Na przykład pomidory przechowywane w niskiej temperaturze stracą smak, a ziemniaki staną się słodkie.
Niektóre warzywa i owoce lepiej czują się w temperaturze pokojowej
Egzotyczne owoce powinniśmy przechowywać na kuchennym blacie, lecz koniecznie z dala od słońca. Papaja, cytrusy, banany, mango, ananas, ale też polskie jabłka nie lubią zimna, ale ekspozycja na słońce może spowoduje, że szybciej stracą świeżość. Poza lodówką przechowujemy też warzywa takie jak pomidory, bakłażan, cukinia, ogórki oraz dynia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tych produktów nie trzymaj w lodówce
Co z ziemniakami?
Ziemniaki, warzywa korzeniowe, cebula i czosnek najlepiej przechowywać w suchym ciemnym miejscu, np. w spiżarni, piwnicy lub w szafce. Ważne też, żeby wyjąć je z plastikowych, jednorazowych woreczków.
Czy powinniśmy myć warzywa i owoce zaraz po zakupie, czy tuż przed spożyciem?
Woda spowoduje, że warzywa i owoce szybciej się zepsują. Najlepiej więc umyć je zaraz przed spożyciem. Jeśli jednak zależy nam na tym, żeby w nasze warzywa i owoce były umyte i gotowe do zjedzenia w każdej chwili, to dobrze jest je dobrze osuszyć po umyciu, np. przy pomocy papierowego ręcznika.