Tapioka - jak ją wykorzytać w kuchni?
Jak wykorzystać tapiokę?
Drobne białe kuleczki niektórzy porównują do pereł, inni - styropianu. Produkt pozyskiwany z bulw manioku nie ma smaku i zapachu, dlatego może stać się znakomitym uzupełnieniem wielu potraw, zarówno słodkich, jak i wytrawnych.
Drobne białe kuleczki niektórzy porównują do pereł, inni - styropianu. Produkt pozyskiwany z bulw manioku nie ma smaku i zapachu, dlatego może stać się znakomitym uzupełnieniem wielu potraw, zarówno słodkich, jak i wytrawnych. Tapioka jest także lekkostrawna i nie zawiera glutenu, co na pewno docenią osoby zmagające się ze schorzeniami układu pokarmowego.
W Polsce maniok jest rośliną niemal nieznaną, tymczasem w swojej ojczyźnie - Ameryce Południowej, stanowi podstawę diety miejscowej ludności. Indianie zamieszkujący amazońską dżunglę już dawno odkryli walory odżywcze przypominających trochę ziemniaki podłużnych bulw, które charakteryzują się bardzo wysoką zawartością skrobi.
Zaletą manioku jest również odporność na niekorzystne warunki glebowe czy klimatyczne, dlatego przez ostatnie wieki roślina rozpowszechniła się także w innych zakątkach strefy tropikalnej, obecnie najwięcej uprawia się jej w Nigerii, gdzie popularnym daniem jest eba, czyli gęsta papka z mąki maniokowej zwanej w zachodniej Afryce garri.