Trwa ładowanie...

Sposób na soczystego kurczaka. Triki szefów kuchni

Lubimy kurczaka. Statystyczny Polak rocznie zjada nawet 27 kg tego mięsa. Skoro kurczak tak często gości na naszych stołach, nauczmy się poprawnie go przyrządzać, by był soczysty i pyszny. Zwróćmy też uwagę na to, by sięgać po sprawdzony i jakościowy produkt, abyśmy mogli być zawsze… Pewni Dobrego.

Płatna współpraca z Auchan
  Źródło: materiały partnera
doeqh0x
doeqh0x

Mięso z kurczaka jest delikatne w smaku, bogate w białko i ubogie w tłuszcz. Jednak to właśnie mała ilość tłuszczu utrudnia obróbkę termiczną tego mięsa. Często wychodzi ono suche, wręcz wiórowate. Można tego uniknąć i wydobyć z kurczaka maksimum pysznego smaku. Wystarczy poznać kilka trików, które stosują nawet szefowie kuchni.

Absolutna podstawa - dobre mięso

Zanim przejdziemy do omówienia jakichkolwiek zasad, musimy wiedzieć, że mają one sens jedynie wtedy, jeśli mamy do czynienia z dobrym mięsem. Szukajmy mięsa pochodzącego z chowu bez antybiotyków i GMO z dostępem do światła dziennego i wybiegów. Wybierając np. Kurczaka z grzędy marki Pewni Dobrego dostępnej w Auchan, który żywiony jest karmą roślinną bez GMO, mamy pewność, że kupujemy świeże mięso wysokiej jakości, pochodzące z polskich, niewielkich hodowli na Podlasiu, będących pod ścisłym nadzorem weterynaryjnym. Naturalne i przyjazne środowisku warunki hodowli znajdują swoje odzwierciedlenie w jakości i smaku mięsa, a te w przypadku Kurczaka z grzędy są wyśmienite.

  materiały partnera
Źródło: materiały partnera

No dobrze, gdy już zaopatrzyliśmy się w produkt najwyższej jakości, możemy przejść do kuchni!

doeqh0x

Pieczenie w całości

Pieczenie to świetny sposób na obróbkę kurczaka. Najlepiej piec go w całości, ale przed włożeniem do piekarnika warto jest go rozciąć wzdłuż pleców (usuwając szyję i kuper). Mięso ułożone na płasko szybciej się upiecze, a co za tym idzie nie wysuszy się tak bardzo.

Skóra

Skóra odgrywa kluczową rolę przy pieczeniu i to nie tylko dlatego, że potem smacznie chrupie na talerzu, ale przede wszystkim ze względu na to, że to ona jest gwarantem soczystości mięsa. Pełni funkcję blokera wilgoci, a wytapiający się spod niej tłuszczyk, stale nawilża mięso podczas pieczenia, zapobiegając jego wysuszeniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Auchan poleca kurczaka bez antybiotyków, z polskiej hodowli

Masło pod skórą

Świetnym patentem na otrzymanie wilgotnego mięsa jest włożenie pod skórę kawałków masła. Najlepiej obłożyć masłem piersi kurczaka. Ta część potrzebuje najkrótszej obróbki termicznej, wystarczy jej ok. 15 minut w piekarniku, podczas gdy udka do osiągnięcia odpowiedniego poziomu miękkości muszą spędzić w nim nawet godzinę. Dlatego dobrze jest zabezpieczyć piersi przed wysuszeniem, zapewniając im dodatkową dawkę nawilżenia w postaci masła.

doeqh0x

Z parą

Żeby kurczak był soczysty, dobrze jest piec go z funkcją pary. Jeśli twój piekarnik nie ma takiej opcji, wstaw na jego dno żaroodporne naczynie z wodą. Osiągniesz ten sam efekt.

  materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Gorąca patelnia

Pierś z kurczaka najczęściej smażymy i często wychodzi nam za sucha. Dzieje się tak dlatego, że za długo trzymamy ją na patelni. Kucharze mówią w takiej sytuacji, że mięso jest "przeciągnięte". Jedynym skutecznym sposobem na uniknięcie takiej sytuacji jest kontrolowanie temperatury mięsa. Pierś smażona w całości jest gotowa, kiedy w najgrubszym miejscu dochodzi do temperatury 70 st. Można to sprawdzić za pomocą termometru kuchennego, który można kupić już za kilkanaście złotych w sklepach rtv i agd. Ważne jest także to, żeby kłaść mięso na nagrzaną patelnię, tak by czas smażenia ograniczyć do minimum.

doeqh0x

Dodatkowa owijka

Smażąc pierś bez skóry, warto zapewnić jej dodatkową izolację. Świetnie w tej roli sprawdzą się plastry surowego boczku. Jeśli nie chcesz dodawać tłuszczu do swojej potrawy, owiń pierś w natłuszczony oliwą papier do pieczenia i w takiej formie ułóż na nagrzanej patelni.

Zgłodnieliście? My też! Wygląda na to, że czas wypróbować te wszystkie tipy w praktyce. Powodzenia!

Płatna współpraca z Auchan
doeqh0x
doeqh0x
Więcej tematów