Trwa ładowanie...

Sok ze śliwek – smaczny i zdrowy

Skutecznie zaspokoi pragnienie, ale może być również ciekawym dodatkiem do rozmaitych deserów. Sok śliwkowy, oprócz smaku i aromatu, wyróżnia też bogactwo cennych dla zdrowia składników odżywczych, dlatego warto go kupić w sklepie lub przygotować samodzielnie.

Zastosowanie śliwek w kuchni jest wszechstronneZastosowanie śliwek w kuchni jest wszechstronneŹródło: 123RF
d3dgkl7
d3dgkl7

Śliwa domowa to roślina występująca w blisko dwóch tysiącach odmian, często będących wynikiem rozmaitych krzyżówek, samoistnych lub zainicjowanych przez człowieka. Zaczęło się od lubaszki, ałyczy i tarniny, rosnących dziko już w czasach neolitu. To one zainspirowały perskich ogrodników do wyhodowania drzewek o większych i słodszych owocach, które zyskały wielką popularność zwłaszcza wśród starożytnych Rzymian, a w miarę upływu wieków rozprzestrzeniły się w całej Europie, także w Polsce.

Już w średniowieczu śliwy sadzono chętnie zarówno w dworskich parkach, jak i wiejskich ogrodach. Ich owoce stanowiły ważny składnik diety naszych przodków. Spożywano je nie tylko w porze dojrzewania, czyli latem i jesienią, ale również zimą – kwaszone, marynowane lub suszone. Śliwki chętnie wykorzystywano do przygotowywania mocnego napoju alkoholowego, czyli śliwowicy.

Od dawna w polskiej kuchni ceni się także sok śliwkowy, który – odpowiednio zakonserwowany – pozwala cieszyć się bogatym smakiem owoców przez cały rok. Dostarcza też dużej dawki cennych dla zdrowia składników odżywczych.

Powidła śliwkowe z czekoladą

Sok śliwkowy – składniki odżywcze

Owoce śliwy, bez względu na odmianę (w Polsce najpopularniejsze są węgierki i renklody), mogą pochwalić się imponującymi właściwościami odżywczymi. To przede wszystkim skarbnica pektyn – błonnika pokarmowego skutecznie obniżającego poziom "złego" cholesterolu LDL, pomagającego w pozbywaniu się szkodliwych toksyn i metali ciężkich, obniżającego poziom cukru we krwi, a także zapobiegającego uciążliwym zaparciom oraz tworzeniu się kamieni żółciowych.

d3dgkl7

Sok śliwkowy jest bogatym źródłem witaminy A i E oraz witamin z grupy B dobroczynnie wpływających na układ nerwowy, poprawiających samopoczucie, usprawniających przemianę materii, podnoszących odporność organizmu, a także wzmacniających włosy, skórę czy paznokcie. Zbawiennie na skórę wpływają również kwasy organiczne, przede wszystkim jabłkowy i cytrynowy, których nie brakuje w śliwkach.

Owoce dostarczają sporo potasu, wapnia, żelaza, fosforu i magnezu. Kryją pokaźną dawkę związków fenolowych, dzięki czemu cechują się wysoką aktywnością przeciwutleniajacą, przewyższają w tym względzie np. winogrona, pomarańcze, jabłka czy truskawki. Podobne właściwości wykazują także antocyjany, zlokalizowane przede wszystkim w skórce, dlatego najbardziej wartościowy jest sok wyciskany z całych owoców.

Śliwki 123RF
Źródło: 123RF

Sok śliwkowy – kupować czy robić?

Sok śliwkowy możemy kupić w sklepie, choć nie jest to proste zadanie, bo na półkach królują przede wszystkim napoje wyciskane z jabłek i pomarańczy. Produkt pojawia się zwykle w bardziej specjalistycznych delikatesach, także internetowych. Przed zakupem warto jednak sprawdzić, czy produkt nie jest wzbogacany dużą dawką cukru albo konserwantami, które mogą wykazywać niekorzystny wpływ na nasze zdrowie.

d3dgkl7

Na szczęście sok ze śliwek możemy bez trudu przygotować samodzielnie. Dwa kilogramy dojrzałych owoców (najlepiej sprawdzą się węgierki, choć można je wymieszać np. z renklodami czy mirabelkami) myjemy, pozbawiamy pestek, a następnie blendujemy. Powstałą masę dodajemy do pół litra wrzącej wody, mieszamy, przecedzamy i dosładzamy 15 dag cukru (jeśli śliwki są bardzo dojrzałe, nie jest to konieczne). Na koniec sok przelewamy do butelek i pasteryzujemy 15-20 minut w temperaturze 75 stopni, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się smakiem aromatycznych owoców także w zimowe wieczory.

Sok śliwkowy świetnie nadaje się do bezpośredniego spożycia, ale sprawdzi się również jako dodatek do napojów, koktajli, a nawet herbaty. Możemy go także wykorzystać do wzbogacenia smaku lodów, deserów czy galaretki owocowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3dgkl7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dgkl7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj