Trwa ładowanie...

Smaki Polski: bandurjanki. Podkarpackie placki ziemniaczane

Placki ziemniaczane to potrawa, która niezwykle często gości w polskich domach. Nic w tym dziwnego. W końcu są smaczne i łatwe w przygotowaniu. Występują w wielu wersjach – możemy przygotować klasyczne z ziemniakami cebulą lub z dodatkiem cukinii, papryki, marchewki, a nawet twarogu. W ramach kolejnej części cyklu "Smaki Polski" postanowiliśmy wziąć pod lupę te ostatnie – bandurjanki, czyli placki ziemniaczane z Podkarpacia.

Smaki Polski: bandurjanki. Podkarpackie placki ziemniaczaneŹródło: 123RF
d322i7d
d322i7d

W kuchni bieszczadzkiej łączy kilka dawniej mieszkających obok siebie kultur. Możemy dostrzec w niej zarówno wpływy kuchni polskiej, żydowskiej, jak i węgierskiej i słowackiej. Mieszkający na tych terenach Łemkowie nie byli zamożni. W związku z tym przygotowywali potrawy oparte na ziemniakach, kaszach i produktach mlecznych. Idealnym przykładem takiego dania są bandurjanki, czyli placki ziemniaczane z dodatkiem twarogu. Według niektórych źródeł, Łemkowie piekli je w piecach chlebowych na liściach kapusty. Podawano je zawsze z dodatkiem śmietany.

Jednym z problemów, który może powstać podczas przygotowywania placków jest zmiana koloru ziemniaczanej masy. Istnieje prosty sposób jak sprawić, by bandurjanki nie stracił złocistego koloru. Wystarczy, że do ziemniaków dodamy odrobinę soku z cytryny, startej marchewki lub śmietany.

Przepis na bandurjanki

Składniki:

  • 300 g ziemniaków
  • 100 g białego sera
  • 10 g mąki ziemniaczanej
  • 1 jajko
  • sól
  • pieprz
  • olej

Przygotowanie: ziemniaki ścieramy na tarce, po czym dodajemy do nich ser, jajko, mąkę oraz sól i pieprz. Całość mieszamy, aż do połączenia składników. Smażymy na rozgrzanym oleju do momentu, gdy placki po obu stronach będą złociste i chrupiące.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d322i7d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d322i7d
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj