Trwa ładowanie...

Siemię lniane. Polskie superfood nie dla wszystkich. Na co warto uważać?

Siemię lniane już od wieków wykorzystywane jest jako naturalne lekarstwo na wiele dolegliwości. Sprawdzają się szczególnie w przypadku dolegliwości żołądkowych. Nasiona lnu możemy również wykorzystać w kuchni do przygotowania wielu potraw. Jednak jak się okazuje nie wszyscy mogą sięgać po ten produkt. Kto powinien zachować szczególna ostrożność? Wyjaśniamy.

Siemię lniane - kto powinien na nie uważać?Siemię lniane - kto powinien na nie uważać?Źródło: Pixabay
d39w3z3
d39w3z3

Siemię lniane – właściwości

Siemię lniane od wieków uchodzi za skuteczne remedium na wzdęcia, zaparcia, nieżyty żołądka, nadkwasotę czy dolegliwości menstruacyjne. Jest bogate w witaminy (E, B1, B6), a także żelazo, cynk, magnez czy nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, przeciwdziała też astmie, zaćmie, miażdżycy i udarowi mózgu, obniża również poziom "złego" cholesterolu we krwi. Ma szerokie zastosowanie zarówno w leczeniu zapalenia oskrzeli i kaszlu, jak i łagodzeniu skutków oparzeń czy odmrożeń.

Ziarenka lnu zadowolą również osoby szukające sposobów na zdrowe odchudzenie. Dostarczają bowiem błonnika, który korzystnie wpływa na pracę przewodu pokarmowego, przyspiesza usuwanie szkodliwych toksyn i zapewnia szybsze uczucie sytości, a w połączeniu z innymi składnikami siemienia (przede wszystkim nienasyconymi kwasami tłuszczowymi), daje "mieszankę" znakomicie spalającą tkankę tłuszczową.

Sekrety siemienia lnianego

Siemię lniane – do czego użyć

Ziarna lnu można wykorzystać w kuchni na wiele sposobów. W sklepach ze zdrową żywnością dostępne są nasiona kilku odmian tej rośliny, które różnią się przede wszystkim barwą (może być żółta, brązowa lub złocista).

d39w3z3

Na rynku dostępne jest też mielone siemię, ale zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup całych ziaren i rozdrobnienie ich w domu (na przykład za pomocą młynka do kawy). Powinniśmy zrobić to tuż przed spożyciem, w przeciwnym razie zawarte w nich cenne tłuszcze utlenią się i stracą swoje właściwości.

Nasiona lnu mają ciekawy, lekko orzechowy smak (dla jego podkręcenia ziarenka możemy króciutko podprażyć na suchej, rozgrzanej patelni), wzbogacimy wiele śniadaniowych przysmaków: płatki, granolę czy owsiankę.

Kulki mocy pixabay.com
Źródło: pixabay.com

Ziarna warto dodać również do jogurtów, owocowych koktajli, twarożków lub mieszanek innych ziaren. Skutecznie urozmaicą one również tradycyjne naleśniki z marmoladą lub dżemem. Len doskonale komponuje się również z jajecznicą oraz stanowi świetny dodatek do chleba. Zmielone nasiona warto dodać również do zup oraz sosów. Nie powinniśmy jednak spożywać więcej niż 50 g siemienia lnianego dziennie.

d39w3z3

Pamiętajmy też, by odpowiednio przechowywać nasiona lnu. Należy je chronić przed dostępem światła i zbyt wysoką temperaturą. Pod wpływem światła i powietrza wszystkie zdrowe tłuszcze i kwasy tłuszczowe utleniają się.

Siemię lniane – na co uważać?

Choć nasiona lnu są bardzo zdrowe, nie każdy powinien po nie sięgać. Jeśli mamy alergię na len, chorujemy na zapalenie wątroby, zmagamy się z niedrożnością jelit, zapaleniem pęcherzyka żółciowego, zapaleniem trzustki czy kamieniami w woreczku żółciowym lub pęcherzu moczowym, powinniśmy unikać siemienia lnianego.

Kisiel z siemienia lnianego – przepis

2 łyżki nasion gotujemy w ok. 1,5 szklanki wody przez 15-20 minut. Powstanie kisiel, który razem z nasionami po ostygnięciu wypijamy. Taka papka nie ma smaku, dlatego można dodać do niej łyżkę lub dwie soku owocowego, miód bądź owoce (dzielimy je wtedy na małe cząstki albo rozgniatamy widelcem).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d39w3z3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39w3z3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj