Self-love, czyli miłość do siebie. Jak ją celebrować na co dzień?
"Im bardziej jesteśmy świadomi naszych potrzeb, tym lepiej możemy o sobie stanowić i lepiej rozumieć innych" - pisze amerykański psycholog Marshall B. Rosenberg. Czy kochasz siebie? Czy potrafisz siebie kochać? I czy odróżniasz kochanie tego, co robisz, co sobie kupiłaś ostatnio, z kim przeżyłeś cudny wieczór lub wyprawę w ulubione miejsce, od miłości wobec siebie?
Self-love - miłość do siebie, polega na docenieniu siebie, pełnej akceptacji i pozwolenie sobie na bycie tym kim naprawdę jesteś. To o wiele więcej niż dobre samopoczucie. To głęboka samoakceptacja i ogromne poczucie własnej wartości.
Dlaczego to jest teraz tak ważne?
Żyjemy w świecie, w którym zachodzą się radykalne zmiany - w polityce, technologii, otaczającym nas środowisku. Stąpamy więc po niepewnym gruncie, często nie widząc jasnej przyszłości. W rezultacie nierzadko doświadczamy zwątpienia, wiary w naszą wolną wolę i poczucie własnej wartości.
Miniony czas ostatnich kilkunastu miesięcy skonfrontował każdego z nas w indywidualny sposób. Na co dzień, w mniejszym lub większym stopniu doświadczyliśmy niepewności, braku stałości, ciągłej i nieprzewidywalnej zmiany, różnych odczuć i emocji.
Owoce, które pomagają schudnąć
Self-love to supermoc, która przemieni naszą niepewność i zwątpienie w dobrą drogę dla siebie i naszych bliskich. Pozwoli nam zadbać o higienę psychiczną i komfort własnego życia tu i teraz.
To idea, która pozwala nam celebrować miłość pod każdą postacią każdego dnia. To miłość, którą dajemy sobie.
Jak celebrować self-love na co dzień?
Można ją realizować na różne sposoby i na różnych polach, dając sobie to, czego najbardziej potrzebujemy.
Możemy zacząć od tego, że damy sobie czas na relaks, odpoczynek, oswajanie się ze zmianami i akceptację wszystkiego, co jej potrzebuje.
Możemy zacząć być dla siebie cierpliwi i wyrozumiali, bo uczymy się na nowo siebie kochać i akceptować.
Możemy bardziej troszczyć się o siebie, bo ta troska to podstawa dobrej relacji ze sobą i światem.
Możemy zaspokajać własne potrzeby w dziedzinach, które do tej pory pomijaliśmy lub ograniczaliśmy. Mogą to być zakupy, wyjazd do miejsca, o którym marzyliśmy, kolacja w dobrej restauracji, koncert.
Jeżeli ważnym elementem życia dla nas jest jedzenie, możemy doskonale uczyć się dbania o siebie, rozpieszczając się kulinarnie i dostarczając sobie wyjątkowych doznań smakowych.
W zależności od indywidualnych preferencji i możliwości może to być wyjazd do renomowanej restauracji w Europie, podróż na sushi do Japonii, uczestnictwo w wyjątkowej degustacji wina, wyprawa szlakiem cenionych winnic. Albo gotowanie pod bieszczadzkim niebem, degustacja regionalnych potraw na podlaskiej wsi czy uczestnictwo w warsztatach kulinarnych z wypiekania chleba.
Zdefiniowanie własnych potrzeb i świadoma ich realizacja to podstawa zdrowej miłości do siebie i świata.